Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Parcha světlicová: Posilující bylinka pro energii a vitalitu

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Květem připomíná bodlák a pro léčebné účely jsou využívány její části kořen nebo nať. Řeč je o bylince s názvem parcha světlicová, jejíž potenciál se skrývá v její síle a schopnosti sílu předat tomu, kdo ji užívá.

Kam bylinku zařadit?

Parcha světlicová je bylinka vzhledem připomínající bodlák. Svůj původ má na Sibiři, odkud se rozšířila do všech částí světa. O síle bylinky svědčí nejen její původ, nýbrž i obsah účinných látek. Bylinka dorůstá výšky až 1,5 metru Díky její odolnosti a nenáročnosti si bylinku můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Z této bylinky se nejčastěji užívá kořen a nať. Setkat se můžete s více názvy. Kromě názvu parcha světlicová, se bylince říká také parcha saflorová (latinsky Leuzea carthamoides), maralí nebo maralový kořen, leuzea šustivá nebo rapontika. Jedná se o trvalku s poměrně silnými účinky, I proto se bylinka nedoporučuje užívat těhotným ženám, dětem, lidem s vysokým tlakem. Také není dobré užívat ji těsně před spaním. Bylinka stimuluje organismus a dodává energii, a proto by po jejím užití nebylo snadné usnout.

Jaké látky parcha světlicová obsahuje?

V bylince najdete celou řadu účinných látek – jsou to především flavonoidy, které bylinku dělají tolik užitečnou, ale i terpeny, saponiny, třísloviny, silice, alkaloidy, minerální látky nebo ekdysterony.

Co jsou ekdysterony?

Ačkoliv bylinka parcha světlicová obsahuje spoustu zajímavých látek s antioxidační a adaptogenní schopností, velmi zajímavý je i obsah sloučeniny s názvem ekdysteron. Jedná se o sloučeninu, která patří do skupiny ekdysteroidů a která vykazuje podobné vlastnosti jako lidské androgeny – tedy jako lidský hormon testosteron. Tato sloučenina se nevyskytuje pouze v bylince jménem parcha světlicová, nýbrž i v dalších rostlinách, například ji obsahuje quinoa nebo špenát. Sloučenina se přirozeně vyskytuje v těle určitých druhů hmyzu. Její užívání je vhodné především u mužů, jejichž hladina testosteronu například s věkem přirozeně klesá.

Jak se bylinka využívá?

U bylinky se využívá nať a velmi často kořen. Ten se vykopává až u tříleté rostliny buď na jaře, nebo na podzim. Z bylinky se nejčastěji připravují čaje, odvary, lze sehnat kapky a tinktury s extraktem z maralího kořene, pohodlnou formu užívání nabízejí kapsle.

Zdroj: Freepik.com

Jaké benefity má na zdraví?

Jak už jsme říkali, má bylinka silné adaptogenní a stimulující vlastnosti. Využijete ji pro posílení organismu nebo při neplodnosti.

Bylinka má konkrétně tyto účinky na zdraví:

  • snižuje negativní účinky stresu
  • posiluje organismus
  • snižuje únavu
  • posiluje psychickou pohodu
  • podporuje fungování imunitního systému
  • udržuje mentální zdraví
  • podporuje kardiovaskulární zdraví – posiluje srdce a cévy
  • dodává tělu energii
  • podporuje detoxikaci organismu
  • stimuluje funkci pohlavních žláz
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • pomáhá zotavení po infarktu
  • předchází krevním sraženinám

Kdo bylinku využije?

Bylinka patří mezi silně stimulující adaptogeny, a proto ji využijí ti, kteří jsou často ovlivněni stresem. Bylinku je vhodné zařadit jako prevenci kdykoliv vás čeká náročnější období, ať už ve škole, nebo v práci. Protože bylinka posiluje imunitu, je vhodná pro podzimní a zimní měsíce. Vzhledem k jejímu silnému působení, je k dávkování bylinky nutné přistupovat zodpovědně. Lidé, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, by užívání bylinky měli konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama