Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Osvojte si základní pravidla pro lepší stravování

Probiosan Inovum

Reklama

Nikdo by asi nikdy nedokázal spočítat, jak často se napříč českými domácnostmi každý den ozve hláška „Od zítřka hubnu!“. A bohužel to tak přesně nefunguje. Správná dieta a stravování totiž neznamená jen úbytek váhy, ale mnohem a mnohem víc. Svému tělu správným stravováním děláme skvělou službu, kterou nám velice rádo vrátí v podobě dlouhého a zdravého života.

Jaké kroky bychom ale měli udělat pro správné stravování především? Není toho moc a zvládne to každý. Pojďme se podívat na ty základní!

Naučíme se jíst menší a časté porce

Velkou neřestí nás jako národa je přecpávání. Často je to zkrátka kvůli shonu v práci a ve škole, kdy do sebe rychle nakopeme oběd anebo naopak nejíme celý den a jen co dojdeme domů, tak skočíme šipku rovnou do lednice. Tomu se ale dá vyhnout.

Do určité míry je to malý zásah do pohodlí, protože vás to bude stát drobet času. Ten investovaný čas za to ale stojí. Základním krokem je koupit si krabičky na porce.

Jakmile si je koupíte, tak obětujte každý večer půl hodiny tomu, že si připravíte jídlo dopředu v takovém množství, které stihnete konzumovat o přestávkách v práci či ve škole. Jedním ze základních pravidel totiž je, že by tělo mělo přijímat látky po malých dávkách ale postupně a celý den.

Rozvrhněte si počet jídel

Snídani vynechám kvůli času. Dám si velký oběd, něco ve tři na zub a večer se nacpu večeří. Je to bohužel denní realita spousty uspěchaných lidí. K ideálnímu stavu to má ale tak daleko, jak jen je to možné. Snídaně je základní součást stravy a nikdy by se neměla vynechávat.

První jídlo dne totiž nastartuje váš metabolismus a zažívání. Pokud tak snídani vynecháte, tak počítejte s tím, že začnete využívat potencionální energii klidně až v polovině dne, namísto celého rána.

Stejně tak důležité jsou svačiny. Alespoň jedna odpolední a jedno dopolední svačina by měla být samozřejmost. Nikdy přitom nemluví o velkém a plnohodnotném jídle. Stačí jen energetická dávka, aby tělo nestrádalo a nehladovělo v meziobdobí snídaně, oběda a večeře.

Nezapomínejte na večeři

A poslední neřestí lidí, co se snaží hubnout, je vynechávání večeří anebo příliš brzká večeře. Kdekdo se totiž řídí pravidlem, že po šesté hodině už nic jíst nebude a jde přitom spát o půlnoci. Uvědomit bychom si však měli, že tělo přeci spaluje, funguje a žije i přes noc, a nikoliv jen přes den.

V mnoha ohledech dokonce i aktivněji než ve dne. Měli bychom se tedy naučit především usínat s přiměřeně plným žaludkem.

Pokud stojíte teprve na samotném začátku, přistupujte k celému procesu jako sportovec ke sportu. I sportovci totiž ctí zásadu, že není radno přepálit start. Tak na to pamatujte a na všechno jděte pěkně postupně. Jedině tak máte šanci skutečně vydržet.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama