Muchovník vám na zahradě bude dělat jenom radost. Plodí už po dvou až třech letech, je samosprašný a mrazuvzdorný. Jeho plody jsou plné vitamínů, a tudíž podporují zdraví.
Co je muchovník?
Muchovník je keř s bílými květy a fialovými plody. Znát ho můžete i pod názvem rozinkový strom, indiánská nebo aljašská borůvka. Existuje více druhů tohoto keře, který je velmi odolný proti škůdcům. Pro svůj růst nemá nijak velké nároky. Plodí už po dvou letech a je potřeba ho ořezávat. Radost vám bude dělat poměrně velká úroda, která je zaručena mrazuvzdorností keře. Tehdy, když mrazíky mohou jiným stromům uškodit, muchovník vydrží. Domovem muchovníku je Severní Amerika, kde jeho léčivé vlastnosti znali už indiánské kmeny. Keř se může dožít až padesáti let, je proto dobré s tím počítat už při výběru jeho stanoviště.
Jak na pěstování muchovníku?
Pokud se pro muchovník na zahradě rozhodnete, vysaďte ho nejlépe do polostínu. Dlouhodobé působení přímých slunečních paprsků by mu nedělalo příliš dobře. Na složení půdy je muchovník nenáročný. Vhodné je do půdy před sázením zapracovat kompost, který bude výživou pro keř s plody, které vám budou připomínat borůvky. Ani na zálivku není muchovník nijak náročný. Snese i krátkodobé období sucha, avšak během dlouhodobého sucha je lepší keř zalít.
Jaké látky jeho plody obsahují?
Kromě toho, že vám muchovník zkrášlí zahradu, oceníte jeho bohatou úrodu. Využívají se hlavně plody muchovníku, které připomínají borůvku. Jedná se o šťavnaté malvice, které dorůstají průměru 5 až 15 mm. Plody mají jemně nasládlou chuť a ke sběru dozrávají mezi polovinou června a polovinou července. Kromě plodů, které můžete jíst jen tak nebo z nich vyrobit například džem, můžete nasbírat i listy muchovníku a uvařit si z nich například čaj.
Listy muchovníku
Také listy z rozinkového stromu mohou přijít vhod. V sezóně můžete použít čerstvé listy, ale také si je na zimu nasušit. Přidat k nim můžete i sušené plody muchovníku, které čaji dodají barvu a chuť. Listy muchovníku se dají míchat i s dalšími bylinkami. Čaj z těchto listů působí podpůrně na zažívání. Pije se také při respiračním onemocnění. Lžíci listů z muchovníku zalijte 250 ml vody a nechte přibližně 10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte a vlažný popíjejte. V minulosti se využíval i kořen muchovníku, který mimo jiné zaháněl silné menstruační bolesti. Vykopat kořen muchovníku je ale dost náročné a poškodilo by to samotný keř, a proto se většina lidí spokojí s jeho listy a plody.
Jaké látky muchovník obsahuje?
V plodech muchovníku najdete mnoho vitamínů a minerálů. Obsahují vitamín A, vitamíny B1, B5, B6, B7 a B9, dále vitamín C a E, draslík, měď, dusík, vápník, zinek, fosfor, železo, vlákninu, cenná barviva, sacharidy, pektin, polyfenoly, flavonoidy a lipidy. Muchovník je mimo jiné cenným zdrojem cukrů.
Jaké má muchovník benefity pro zdraví?
Vzhledem k širokému výčtu vitamínů a minerálů má muchovník skvělý účinek na zdraví.
- působí antioxidačně a zabraňuje působení volných radikálů na organismus
- má protizánětlivé účinky
- je skvělou prevencí civilizačních chorob
- působí proti rakovině
- podporuje mozkové funkce
- působí podpůrně při onkologickém onemocnění
- posiluje obranyschopnost organismu
- příznivě ovlivňuje funkci žaludku
- působí proti střevním potížím
- může být prevencí Alzheimerovy choroby
- posiluje zdraví srdce
- může být prevencí mozkových příhod
- zpomaluje proces stárnutí
- působí antibakteriálně
- podporuje vyprazdňování
- příznivě ovlivňuje tvorbu červených krvinek
- snižuje riziko anémie
- reguluje krevní tlak
- působí proti poškození DNA
- posiluje zuby, dásně a kosti
- posiluje nervový systém
Jak muchovník zpracovat?
Muchovník nachází četné využití v kuchyni. Jeho plody lze zpracovat podobně jako borůvky, konzumovat je tedy můžete čerstvé. Stejně tak je ale můžete zpracovat do džemů, šťáv, čajů, domácích smoothie drinků, koláčů. Plody muchovníku můžete sušit nebo mrazit. Vyrobit z nich můžete víno. Pracovat můžete i s listy muchovníku, které jsou výborné do čajových směsí.
Muchovník je zkrátka ideálním keřem na zahradu. Zahradu zkrášlí a jeho plody vám přinesou užitek (podobně jako plody rybízu nebo borůvek).