Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vyrobte si domácí bylinný repelent a ukažte hmyzu, kde je jeho místo!

Fotografie: Maminka stříká na syna bylinný repelent proti hmyzu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Těšíte se na léto a dny u vody, v přírodě či u bazénu? Užívejte si je naplno a bez otravného hmyzu. Pokud hledáte šetrnou a přírodní alternativu repelentu, máme pro vás inspiraci, jak si ho vyrobit. Prozradíme také bylinky, které vám proti komárům, mouchám, klíšťatům, blechám a molům skvěle poslouží.

Bylinky odpuzující komáry, klíšťata, mouchy a další hmyz

Bylinky odpuzující hmyz ve velké většině rostou snad na každé zahrádce, a pokud zahrádku nemáte, většinu z nich si můžete vypěstovat i na balkoně nebo doma v květináči. Budete tak mít skvělý přírodní repelent šetrný k životnímu prostředí i hmyzu stále po ruce.

Fenykl

Fenykl je často využívaný jako přírodní odpuzovač hmyzu, ale jeho účinky jsou mnohem širší. Pokud si z něj uvaříte čaj, zbaví vás nadýmání, pomůže s trávením a zvyšuje také tvorbu mateřského mléka, proto se přidává do čajů pro kojící maminky.

Přírodní repelent z fenyklu proti klíšťatům

Chodíte rádi do lesa na houby nebo si v létě nechcete kvůli klíšťatům upřít procházky v přírodě? Nemusíte, stačí si semínka fenyklu vložit do prodyšného pytlíčku, a do kapsy. Chcete-li zesílit účinnost, přidejte k fenyklu semínka anýzu. Pytlíček si můžete přivázat ke kotníkům nebo jednoduše vložit do kapes a čas od času promačkat. Po hodině vyměňte semínka.

Máta

Máta je skvělým pomocníkem nejen při trávicích obtížích, ale ani hmyzu nevoní. Pokud nemáte vlastní domeček se zahrádkou, tuto bylinku si můžete vypěstovat doma v květináči a získat tak další variantu přírodního repelentu do bytu. Stačí, když ji budete mít v místnosti na slunném místě a hmyz tam jen tak nezavítá. Použít můžete také mátovou esenci, pokud pěstování bylinek není zrovna vaším koníčkem a za pomoci aromaterapie si nechat provonět byt či dům.

Eukalyptus – blahovičník

Eukalyptus znáte určitě pod názvem blahovičník. Je stejně jako máta skvělým pomocníkem proti drobnému hmyzu. Vypěstovat si ho můžete doma a dát třeba na okno do ložnice. Komáři, mouchy i pavouci se vašemu oknu vyhnou obloukem. Blahovičník je navíc charakteristický svými dezinfekčními a pročišťovacími účinky.

Zdroj: Freepik.com

Domácí repelent proti klíšťatům a blechám pro psy s využitím eukalyptu

S příchodem jara si každý majitel psa či kočky dělá starost, jak předejít napadení zvířat známými parazity, jako je klíště nebo blecha. První a velmi oblíbenou možností jsou obojky napuštěné dost drastickými látkami, které váš čtyřnohý mazlík rozhodně nevítá s nadšením. Pokud ho nechcete trápit, vyzkoušejte přírodní repelent a vyrobte si ho doma z bylinek, které chlupáčům neuškodí.

Na přípravu budete potřebovat:

Vše smíchejte, pečlivě promíchejte v rozprašovači, psa i sebe každou hodinu postříkejte rozprašovačem a nechte přirozeně uschnout.

Tip: Všechny bylinky, které v tomto článku zmiňujeme, jsou obsaženy v přírodní repelentu Energy Tick-a-Tack. Pokud nemáte bylinky po ruce, sáhněte po Tick-a-Tacku a dejte sbohem otravnému hmyzu šetrně a zároveň účinně.

Kafr

Kafr je již po staletí součástí tradiční čínské medicíny, proto není divu, že ho najdeme i v lékařství, kde se přidává do mastí. Kafrový olej se využívá také při výrobě mýdel či dezinfekčních prostředků a jeho účinky bychom mohli přirovnat k mentolu.

Přírodní repelent z kafru, hřebíčku a citronu

K tomuto domácímu repelentu budete potřebovat pouze citron, krystalky kafru a hřebíček. Rozpůlíte citron, vložíte do každé půlky kousky kafru a dozdobíte hřebíčkem. Dejte na stůl či okno a sbohem mouchy, pavouci a komáři.

Citronela, citronová tráva, lemon grass

Citronová tráva si už také v ČR našla své místo. Citronelové svíčky jsou známé svými odpudivými účinky proti hmyzu, a pokud si doma citronovou trávu vypěstujete, pak vězte, že i vzduch v místnosti pročistíte. Využívá se také při aromaterapii, kdy povzbuzuje při vyčerpání, napomáhá soustředění, působí proti „chřipkovým“ virům.

Tomkovice vonná

Tomkovice vonná, známá také pod názvem vanilková tráva, je známá svými aromatickými účinky a zároveň svými odpuzujícími účinky proti šatním molům. Když si pytlíček s vanilkovou trávou vložíte do šatníku, zabijete dvě mouchy jednou nohou. Navoníte šaty i odpudíte moly.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama