Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kozlík lékařský pomůže s nespavostí i zažíváním

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina z čeledi zvonkovitých vykvétající od června do srpna záplavou bílých nebo růžových květů na stoncích vysokých až 180 centimetrů. Byla odedávna bájnou bylinou mudrců, kapky z byliny byly používány při nespavosti i při léčbě celého spektra zdravotních problémů. I když má bylina podobné účinky jako psychotropní látky, na rozdíl od nich nemá nežádoucí vedlejší účinky, pro lidský organismus je její užívání naprosto bezpečné za předpokladu, že je dodrženo doporučené dávkování.

Kde roste kozlík lékařský?

Tato bylina je poměrně hojně rozšířená na celé severní polokouli, u nás ji můžete najít na vlhčích místech – u cest, v lužních lesích nebo na loukách. Tuto rostlinu si nemůžete při sběru splést s nějakou jinou, vyznačuje se typickým zápachem podobným kočičí moči nebo dlouho nošené ponožce. Nenechte se tím ale odradit, mocná léčivá síla této byliny je skutečně unikátní.

Kdy a které části kozlíku sbírat?

U kozlíku lékařského je sbírán oddenek, nejvhodnější období je na jaře (před rozkvětem) nebo na podzim (po odkvětu). Právě v tomto období je obsah účinných látek v nejvyšší koncentraci. Oddenek byliny obsahuje silné přírodní antioxidanty – seskviterpeny, silice, alkaloidy valerin a valerianin, kyselinu gaba – aminomáselnou, vápník, selen, hořčík a další látky.

Sušení oddenku

Po vyjmutí z půdy oddenek pečlivě omyjte a očistěte, poté nakrájejte na malé kousky a sušte pomalu na plechu v troubě při teplotě 35 stupňů Celsia, poté uchovávejte v uzavřených nádobách na temném místě, občas kontrolujte, zda nedošlo k vytvoření plísně.

V čem nám může být užívání kozlíku prospěšné?

  • alkaloidy obsažené v kozlíku lékařském vykazují regulační účinky na nervový systém – celkově zklidňují, pomáhají při nespavosti, navozují kvalitní spánek, a tím přispívají k revitalizaci organismu
  • zvyšuje tvorbu kyseliny gaba – aminomáselné v mozku, která je nejvýznamnějším regulátorem aktivity neurotransmiterů, tímto mechanismem odstraňuje deprese a úzkostné stavy
  • látky obsažené v kořenu kozlíku lékařského jsou významným antispasmodikem – odstraňují křeče v organismu způsobené stresem (žaludku, končetinách)
  • zmírňuje návaly horka a pocení v menopauze
  • pomáhá při bolestivé menstruaci
  • je účinným pomocníkem při hyperaktivitě, agresivitě nebo bušení srdce
  • pomáhá při žaludečních potížích
  • je přírodním lékem na zažívací a močové potíže
  • snižuje krevní tak
  • je účinným sedativem
  • stimuluje tvorbu slin
  • je prevencí mozkové mrtvice
Zdroj: Freepik.com

Pozor, kozlík se nesmí užívat dlouhodobě, je návykový!

Léčivé síly byliny je využito hlavně v tinkturách, nejvyšší účinky mají výrobky s obsahem alkoholu. Dávkování je 20 až 60 kapek dvakrát až třikrát denně po dobu maximálně tří týdnů. Kozlík lékařský je návykový, proto nemůže být užíván dlouhodobě, pokud přetrvávají zdravotní potíže, po 14 dnech kúru zopakujte. Další možností užívání byliny jsou tablety nebo čaj z kozlíku lékařského. Užívání kozlíku lékařského není doporučeno těhotným ženám a osobám užívajícím antidepresiva a léky na spaní.

S jakými bylinkami můžeme kozlík bezpečně kombinovat?

Kozlík lékařský je možno kombinovat s dalšími bylinami, jako je meduňka lékařská, levandule lékařská, bazalka posvátná nebo máta peprná, v přípravcích na kvalitní spánek s chmelem otáčivým nebo mučenkou.

Kočky vás za kozlík na zahradě budou milovat

Není tak úplně všeobecně známo, že kočky tuto bylinu (stejně jako šantu kočičí) naprosto zbožňují. Silice a další látky na ně mají velmi příjemné zklidňující účinky. Pokud se rozhodnete na zahradě bylinu vysadit, zvolte polostinné a vlhčí stanoviště, pravidelně přihnojujte, bylina vyžaduje půdu s vyšším obsahem dusíku.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama