Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jste nervózní? Připravte si čaj z kozlíku lékařského

Fotografie: kozlík lékařský
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kozlík lékařský, také lidově nazýván baldrián, odolen, paldran či odolenový kořen, je statná bylina, která se pyšní nezvyklými léčivými účinky. A nejen to. Pokud byste zapátrali více do minulosti, kozlík lékařský se používal i na vymítání zlých sil.

Jaké jsou jeho léčivé účinky, jak z něj připravit čaj a další zajímavosti o kozlíku, to se dozvíte v tomto článku.

Léčivé účinky kozlíku lékařského

Kozlík je známý především svým silným účinkem na nervovou soustavu. V podstatě se dá říci, že z rostlinných léků je nejsilnějším a nejúčinnějším pomocníkem při stavech, jako jsou:

  • Stres
  • Podrážděnost
  • Nervová či psychická vyčerpanost
  • Duševní choroby
  • Nespavost
  • Srdeční neuróza
  • Žaludeční a střevní potíže nervového původu
  • Křečové stavy způsobené nervozitou
  • Pocity letargie a smutku

Jeho léčivá síla spočívá v tom, že stabilizuje nervovou soustavu. To znamená, že nejenže zklidňuje při stresové zátěži, ale i naopak při stavech letargie a smutku povzbudí. Tedy dostane naši nervovou soustavu do stavu klidu a pohody. Kořen kozlíku lékařského obsahuje kozlíkovou silici, kyselinu valerovou, třísloviny a cukr. Silně zapáchá a jeho chuť je nahořklá, ale zároveň kořenitě nasládlá.

Stačí pár kapek tinktury kozlíku a účinky se dostaví téměř okamžitě. Nicméně pozor, kozlík lékařský se nesmí užívat dlouhodobě. V případě dlouhodobého užívání způsobuje bolesti hlavy, zažívací obtíže, nevolnost a srdeční poruchy. Proto opatrně s užíváním.

Tip: Přečtěte si také, které bylinky na spaní vám pomohou s klidným a ničím nerušeným spánkem.

Kdy sklízet kořen kozlíku lékařského a jak ho sušit

K léčebným procedurám je určen kořen kozlíku lékařského. Ideální období pro sklizeň je srpen – říjen. Kořen je potřeba po sklizni zbavit hlíny a očistit. Kořeny jsou tenké, a proto je nutné pročesat je ideálně železným kartáčem a oprat pod tekoucí vodou. Jakmile je očista hotová, kořen rozřízneme a pověsíme na slunné a vzdušné místo a necháme sušit.

Kozlík lékařský
Zdroj: Pixabay.com

Jak si připravit čaj z kozlíku lékařského

Oproti jiným bylinkám je kozlík lékařský specifický tím, že kořen kozlíku se nevaří, ale zalévá se pouze studenou vodou.

Čaj z kozlíku lékařského si připravíte tak, že 1 lžičku drceného sušeného kořene zalijete sklenicí studené vody a necháte 24 hodin vyluhovat. Pijte před spaním. Tento čaj je určen především pro nespavce na uklidnění a klidný spánek.

Silný uklidňující čaj z několika bylinek

Pokud si chcete připravit skutečně silný uklidňující čaj z bylinek, smíchejte 40 g kořene kozlíku lékařského, 10 g chmelových šišek, 25 g meduňky a 25 g máty peprné.

Pověry a ochrana před černou magií

Jestli věříte na černou magii a zlé síly, pak vám kořen kozlíku lékařského může pomoci i jako odpuzovač či varování před těmito nečistými silami. Čarodějnice prý nesnášely jeho aromatickou vůni, a proto se mu vyhýbaly.

Čekáte návštěvu? Zavěste svazek usušeného kořene v pytlíku nad dveře. Pokud váš práh překročí osoba se zlými úmysly, pytlík se rozpohybuje.

Také se pytlík dával do postele rodičkám, aby zahnal zlé duchy, kteří by mohli ublížit novorozenci.

Chcete získat srdce svého idola? Pak rozemelte usušený kořen na prášek a trošku ho nasypte do vína. Prý díky tomu získáte srdce toho, po kom toužíte. Samozřejmě musí víno s kozlíkem vypít.

Hrajete poker nebo jiné hazardní hry? Rozhodně vás v tom nechceme podporovat, ale dříve se věřilo, že kořen kozlíku zabalený v šátku a hozený pod stůl přinesl jeho majiteli zaručené vítězství.

Tip: Vyzkoušejte Relaxin – nazývaný také jako produkt vyrovnanosti a štěstí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama