Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jaké bylinky zmírňují otoky a svědění po bodnutí hmyzem

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Letní dny přinášejí kromě vodních radovánek také nepříjemné obtěžování hmyzu, především u vody a v kvetoucí přírodě. Útočníci v podobě vos, čmeláků nebo sršňů mohou být velmi agresivní, především pokud se je snažíte odehnat. Nejvíce nebezpečné je pak bodnutí sršněm, jehož jed obsahuje cca 5% acetylcholinu, který způsobuje silné pálení v místě bodnutí.

Pojďme se podívat na bylinky, které vám pomohou hmyz odehnat nebo v případě bodnutí zmírnit otok a bolest.

Vratič obecný pro odehnání hmyzu

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je bylinka rostoucí volně v přírodě. Jedná se o vytrvalou, jedovatou a léčivou bylinu, která je v léčitelství využívána již od dob starověkého Řecka. V dnešní době se využívá pouze zevně, např. k výrobě mastí. Ovšem pro její silné, aromatické a odpuzující účinky je ideální právě k odpuzování nepříjemného hmyzu, jako jsou komáři, mravenci a další bodavý hmyz. Několik olistěných výhonků si rozvěste na místo, kde chcete být před hmyzem chráněni a uvidíte, že komáři se k vám už ani nepřiblíží.

Jak postupovat při bodnutí hmyzem

Jakmile vás bodne včela, vosa či sršeň, pak je v první řadě důležité odstranit žihadlo z rány a až poté začít s ošetřením rány. Nejlepším způsobem je injekční stříkačka, která díky podtlaku vytáhne z rány žihadlo i s jedem. Pokud ovšem u sebe nemáte injekční stříkačku, vystačíte si i s pinzetou. Sice neodstraníte z rány jed, ale žihadlo ano. Pokud žihadlo ponecháte v místě vpichu, pak se množství vstříknutého jedu zvýší až dvojnásobně a díky tomu i bolest, otok a svědění.

Zdroj: Freepik.com

Bylinky pro zmírnění svědění a otoku po štípnutí

Po odstranění žihadla pak můžete na ránu přiložit níže zmíněné bylinky nebo spíše šťávu z nich a ulevit si od bolesti.

1) Mléčná šťáva z pampelišky lékařské a šťáva z pelyňku

Pokud jste již byli napadeni a potřebujete utlumit svědění, potřete si postižené místo mléčnou šťávou z pampelišky lékařské či šťávy z čerstvého pelyňku. Bolest by měla během chvilky ustoupit a nepříjemné svědění ustat.

2) Šťáva z listů jitrocele a mateřídouška

Také šťáva z listů jitrocele velmi dobře tlumí svědění a bolest po štípnutí hmyzem. Stačí pouze v ruce listy jitrocele rozmačkat a šťávou z nich postižené místo potřít.

A nejen bylinky, ale využít můžete také překrojenou cibuli, citron, petržel nebo rajčatový list.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.