Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké bylinky zmírňují otoky a svědění po bodnutí hmyzem

Fotografie: Včela na květinách
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Letní dny přinášejí kromě vodních radovánek také nepříjemné obtěžování hmyzu, především u vody a v kvetoucí přírodě. Útočníci v podobě vos, čmeláků nebo sršňů mohou být velmi agresivní, především pokud se je snažíte odehnat. Nejvíce nebezpečné je pak bodnutí sršněm, jehož jed obsahuje cca 5% acetylcholinu, který způsobuje silné pálení v místě bodnutí.

Pojďme se podívat na bylinky, které vám pomohou hmyz odehnat nebo v případě bodnutí zmírnit otok a bolest.

Vratič obecný pro odehnání hmyzu

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je bylinka rostoucí volně v přírodě. Jedná se o vytrvalou, jedovatou a léčivou bylinu, která je v léčitelství využívána již od dob starověkého Řecka. V dnešní době se využívá pouze zevně, např. k výrobě mastí. Ovšem pro její silné, aromatické a odpuzující účinky je ideální právě k odpuzování nepříjemného hmyzu, jako jsou komáři, mravenci a další bodavý hmyz. Několik olistěných výhonků si rozvěste na místo, kde chcete být před hmyzem chráněni a uvidíte, že komáři se k vám už ani nepřiblíží.

Jak postupovat při bodnutí hmyzem

Jakmile vás bodne včela, vosa či sršeň, pak je v první řadě důležité odstranit žihadlo z rány a až poté začít s ošetřením rány. Nejlepším způsobem je injekční stříkačka, která díky podtlaku vytáhne z rány žihadlo i s jedem. Pokud ovšem u sebe nemáte injekční stříkačku, vystačíte si i s pinzetou. Sice neodstraníte z rány jed, ale žihadlo ano. Pokud žihadlo ponecháte v místě vpichu, pak se množství vstříknutého jedu zvýší až dvojnásobně a díky tomu i bolest, otok a svědění.

Zdroj: Freepik.com

Bylinky pro zmírnění svědění a otoku po štípnutí

Po odstranění žihadla pak můžete na ránu přiložit níže zmíněné bylinky nebo spíše šťávu z nich a ulevit si od bolesti.

1) Mléčná šťáva z pampelišky lékařské a šťáva z pelyňku

Pokud jste již byli napadeni a potřebujete utlumit svědění, potřete si postižené místo mléčnou šťávou z pampelišky lékařské či šťávy z čerstvého pelyňku. Bolest by měla během chvilky ustoupit a nepříjemné svědění ustat.

2) Šťáva z listů jitrocele a mateřídouška

Také šťáva z listů jitrocele velmi dobře tlumí svědění a bolest po štípnutí hmyzem. Stačí pouze v ruce listy jitrocele rozmačkat a šťávou z nich postižené místo potřít.

A nejen bylinky, ale využít můžete také překrojenou cibuli, citron, petržel nebo rajčatový list.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama