Stres je naším společníkem – dá se říct na každodenní bázi, ať už se bavíme o pracovních záležitostech či osobních vztazích. Vyhnout se mu by znamenalo nikam nechodit a s nikým nemluvit. Což je nereálné a rozhodně by ani toto řešení nebylo tím pravým. Proto je lepší naučit se se stresovými situacemi žít a nepropadat jim. Co je to stres, v jakých formách se s ním můžeme setkat a jak ho zvládat, to je tématem dnešního článku.
Co je to stres a kdy vzniká
Stres je v podstatě odezva organismu na výraznou zátěž, ať už fyzickou či psychickou. Roku 1975 známý kanadský lékař, biolog, chemik a endokrinolog Hans Selye, který je považován za otce moderního výzkumu stresu, rozdělil stres do dvou skupin.
- Eustres
- Distres
Eustres je taková zátěž, která motivuje člověka k vyšším a lepším výkonům. Tedy druh stresu, který neohrožuje jedince na zdraví v případě, že netrvá příliš dlouho. Eustres nám pomáhá k vyšší zodpovědnosti a motivuje nás k vyšším výkonům. Nicméně v případě, že trvá příliš dlouho, může přejít do distresu.
Ten ovládá naše rozhodnutí a důsledkem může být úzkost nebo deprese a z toho plynoucí rozhodnutí. Například dlouho řešíte problém v práci, který nemá konce. Pokud na vás stres působí dlouhodobě a přejde do distresu, pak vaše rozhodnutí může být např. odejít z práce, nebo přenechat náročný úkol někomu jinému a schovat se před tím.
Co způsobuje stres – stresory
Stresorů je hned několik a dělíme je podle toho, čím jsou způsobeny, do několika skupin.
- Fyzikální faktory – zde může být vyvolaný stres například hlukem, prudkým světlem nebo nízkou či vysokou teplotou.
- Psychické faktory – ty jsou nejčastější a setkáváme se s nimi denně. Mezi psychické faktory se řadí zodpovědnost, frustrace, nesplněná očekávání či věk.
- Sociální faktory – zde nás nejvíce ovlivňují osobní vztahy, ale také to, jaký je náš životní styl. Tedy kouření, nezdravá strava, alkohol a s tím související také nedostatek spánku.
- Traumatické události – smrt v rodině, porod, svatba, vážné onemocnění v rodině a mnoho dalšího.
- Dětské faktory – pokud je dítě vystaveno stresu v raném věku, může mít pak velké problémy se zvládáním stresu v dospělosti. Projevy se vyskytují zejména u dětí alkoholiků, pokud jsou rodiče příliš nároční na své děti a nastavují jim laťku příliš vysoko, ale také při velké školní zátěži a u zneužívaných dětí.
Důsledky dlouhodobého stresu
Stres může mít spoustu negativních dopadů na naše zdraví. Ovšem naštěstí je lidský organismus vytvořen tak, aby na stres dokázal reagovat a varoval nás při prvních příznacích. Pokud pozorujete fyzické příznaky stresu, jako jsou například:
- bolest hlavy,
- ztuhnutí svalů,
- pocení,
- žaludeční problémy,
- vysoký krevní tlak,
- nespavost a bolest na hrudi, pak je čas začít stres řešit.
V případě, že nebudete na tyto projevy reagovat, pak dlouhodobý stres může velmi negativně ohrozit vaše zdraví.
Dlouhodobě zvýšený krevní tlak vede k trvale zvýšenému tlaku (hypertenze).
Největším strašákem pak může být infarkt myokardu, který je následkem nejrozšířenější civilizační nemoci, kterou je ischemická choroba srdeční.
Přidružit se mohou také problémy se zažívacím traktem, a to může vést až k tzv. stresovému žaludečnímu vředu. Stres má také přímý vliv na vznik astmatu.
Jak zvládat stres?
Stres ovlivňuje nejen naše rozhodnutí, ale například i partnerské vztahy. Na základě studie bylo zjištěno, že stres má skutečně významný dopad na komunikaci mezi partnery. Díky stresu a nevhodné komunikaci, která jím je zapříčiněna, se rozpadají i letitá manželství. Proto, když chcete být úspěšní v práci i v osobním životě, naučte se se stresem bojovat a uvolnit se.
1. Meditace
Meditujte a snažte se uvolnit. Meditace podle veřejně dostupné studie velmi pozitivně ovlivňuje snížení pocitů úzkosti a nastoluje pocit klidu. Při výzkumu byli sledováni po dobu osmi týdnů jedinci, kteří procházeli stresovými situacemi a denně meditovali v průměru 27 minut.
Výsledky jsou velmi zajímavé. Účastníci výzkumu na sobě po ukončení pozorovali pozitivní účinky meditace. Laicky bychom mohli říct, že se jednoduše cítili lépe. Konkrétně se jim zvýšilo sebevědomí, zlepšila paměť a učení a snížily se pocity úzkosti. Meditace je pro stres a jeho zvládání nezbytná.
2. Sport, pohybové aktivity, procházky v přírodě
Další velmi účinnou metodou v boji proti stresu je cvičení jakéhokoliv typu. Kortizol je stresový hormon, který se při fyzické zátěži snižuje. Navíc se při cvičení uvolňují endorfiny, také zvané jako hormony štěstí, které už podle názvu mají za úkol zlepšovat náladu a tlumí bolest. Navíc s pravidelným cvičením přichází i lepší pocit z vlastního těla, a díky tomu roste sebevědomí a stres je na ústupu. Ať už se rozhodnete jezdit na kole, cvičit jógu, posilovat nebo jen vyrazit na procházku do lesa, jděte do toho a načerpejte sílu na další den.
3. Kvalitní spánek
Kvalitní spánek je téma, které rozhodně není možné shrnout v pár větách. Proto jsme mu věnovali celý článek s názvem, „Jak se zbavit nespavosti a tipy pro zdravý spánek“. Stres může způsobovat nejen potíže s usínáním, ale také nepříjemné noční probouzení a nemožnost usnout. V případě, že trpíte nespavostí z důvodu stresu, nejprve zjistěte, zda se jedná jen o přechodnou nespavost či akutní nebo chronickou nespavost. Podle toho nastavit správnou léčbu.
4. Dechová cvičení
Pokud se cítíte ve stresu, ale nemáte čas meditovat nebo si jít zaběhat, pak vyzkoušejte dechová cvičení. Poradíme vám, jak na to.
- Najděte si klidné místo, kde si můžete lehnout a vnímat jen sami sebe bez rušivých faktorů.
- Zavřete oči, jednu ruku si položte na břicho a druhou na hruď, abyste mohli sledovat dechovou frekvenci.
- Nadechněte a vydechněte tak, jak jste zvyklí a sledujte, co se děje s vaším tělem.
- Pokud dýcháte až do břicha, tedy pozorujete, že se bříško zvedá s každým nádechem a padá s každým výdechem, dýcháte správně.
- Naučte se správně dýchat a rozpohybujte bříško.
Není to nic náročného, ale efekt to má až zázračný. Pomalu ucítíte, jak se tělo uvolňuje a stres odchází. Existuje spousta meditačních technik, relaxačních technik a dalších aktivit, které pomáhají zvládat stres.
Pokud na sobě cítíte příznaky stresu, na nic nečekejte a začněte tyto techniky využívat, v pokročilém stavu pak raději navštivte odborníka (psychologa, lékaře), který s vámi nastaví optimální léčbu.