Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak si doma vypěstovat bazalku a tipy na skladování

Fotografie: Bazalka
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Pěstování bazalky není nikterak náročné, a pokud nemáte zahrádku, lehce si bazalku vypěstujete i doma v květináčích. Bazalka je léčivá bylina, která je oblíbená nejvíce v italské kuchyni a její listy dodávají různým druhům pokrmů nezaměnitelnou chuť.

Ať už jste milovníky italského pesta, zapečených těstovin, nebo rajčatových salátů, s čerstvou bazalkou bude jejich chuť neodolatelná. Navíc zlepšuje trávení, zmírňuje bolesti hlavy, zvyšuje chuť k jídlu a také funguje jako přírodní afrodiziakum. Pojďme se podívat krok po kroku, jak si bazalku vypěstovat – ať už doma, nebo na zahrádce a dodejte své kuchyni jižanský nádech.

Kdy začít s výsevem bazalky

S výsevem bazalky je ideální začít již začátkem března nebo dubna. Na trhu najdete hned několik druhů semínek bazalky, pokud chcete, můžete kombinovat a do jednoho květináče zasadit i více druhů. Každý druh se liší velikostí listů i barvou.

Bazalka pěstování – postup

  • připravte si zeminu vhodnou pro výsev a množení
  • zeminu upěchujte
  • zasaďte semínka
  • navrch nasypte ještě trochu zeminy a lehce udusejte

Připravte si ideálně dešťovou vodu do spreje a oroste. Pokud budete zalívat semínka konvičkou, pak hrozí, že se vám odplaví na jedno místo a díky tomu pak nebudou rovnoměrně rozprostřená. Nezapomeňte pod květináč vložit misku, do které také nalijte vodu pro lepší nasáknutí zeminy. Půdu udržujte vlhkou.

Pokud pěstujete bazalku na zahrádce, pak vyberte místo, kde bude chráněna před větrem a mrazem. Má ráda světlo a teplo. Proto by měla být v květináčích i na zahrádce umístěna na slunném místě. Zalévejte vždy opatrně, ideálně před polednem. Půda nesmí být přelitá ani suchá.

Do 2-3 týdnů se objeví první výhonky a vykouknou na vás malé lístky bazalky. Takto ji nechte růst a listy sklízejte ještě před květem, kdy jsou nejkvalitnější.

Zdroj: Freepik.com

Bazalka pěstování – zaštipování se vyplatí

Bazalka dorůstá až 50 cm a je dobré ji v průběhu růstu zaštipovat a sklízet listy ještě před květem. Jakmile začne bazalka růst, květy zastřihněte. Podpoříte tak růst mladých výhonků a tvoření listů, které pak čerstvé můžete využít k přípravě svého pokrmu.

Skladování bazalky

Pokud vaše sklizeň bude bohatá, nabízí se 3 varianty pro její skladování.

1. Sušení bazalky

Ačkoliv sušená bazalka zdaleka nevoní tak jako ta čerstvá, můžete si z ní připravit čaj proti nadýmání či pro podporu trávení. Listy bazalky usušte na suchém a tmavém místě. Teplota by měla dosahovat až 35 °C. Poté rozdrťte a uzavřete do sklenic. Využít ji můžete jako koření do pokrmů nebo si uvařit již zmíněný čaj. Stačí 1 lžičku sušené bazalky zalít horkou vodou a nechat cca 15 min louhovat. Přecedit a můžete pít.

2. Zmrazení bazalky

Nadrobno nakrájené listy můžete také zmrazit. Po zmrazení listy ztmavnou, ale aroma bude zachováno.

3. Naložit bazalku do olivového oleje

Další možností je naložit lístky bazalky do olivového oleje. Ty musí být v oleji ponořené a sklenici s olejem je potřeba dobře a pevně uzavřít. Takto nechte 2–3 týdny odležet na tmavém místě. Doporučuje se nakonec olej přecedit. Vytvoříte si tak bazalkový olej, který je vhodný do studených i teplých pokrmů.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama