Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak pěstovat ostropestřec mariánský?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

U ostropestřce mariánského jsme zvyklí na jeho spojení s játry, ale co jeho přítomnost na vaší zahrádce? Víte, že si bodlák s krkolomným názvem můžete velice snadno vypěstovat, užít si jeho jednoletou krásu a sklidit léčivá semena? A my vám řekneme, jak pěstovat ostropestřec mariánský a co vše k tomu budete potřebovat.

Proč pěstovat ostropestřec mariánský?

Možná si řeknete, že v době, kdy je takřka vše snadno k sehnání, je celkem zbytečné zabývat se pěstováním ostropestřce mariánského, a to proto, že je to náročnější, než si jeho hlavní produkt – léčivá semena koupit v obchodě se zdravou výživou. Pro toho, kdo si v pěstování bylinek hoví, je to však ideální možnost, jak sklidit svůj vlastní jaterní podpůrný prostředek.

  • Ostropestřec mariánský sázíme hlavně pro jeho netradiční vzhled a atraktivní květy.
  • Také proto, že je na pěstování poměrně nenáročný.
  • Úroda semen je zpravidla bohatá (v závislosti na tom, kolik bodláků vysadíte).

Jak vyhledat správné místo na jeho pěstování?

Ačkoliv se může ostropestřec mariánský jevit jako houževnatý bodlák, nesvědčí mu stín ani větrné místo. Hledáme tedy takové místečko na záhonu, kam bude celý den dopadat sluneční svit a bude dobře chráněné před větrem. Bodlák miluje propustnou půdu s normálním pH. Dařit se mu určitě nebude v kyselé půdě, kde jeho výsev ani nezkoušejte. Pro výběr vhodného stanoviště se vám bude hodit ještě informace, že ostropestřec mariánský dorůstá výšky jednoho až dvou metrů. Proto zvolte takové stanoviště, na kterém vysoký bodlák nebude překážet ostatním rostlinám.

Zdroj: Freepik.com

Kdy s pěstováním začít a jak na to?

S pěstováním bodláků můžete začít na konci dubna až v přelomu května, kdy teplota půdy dlouhodobě dosahuje minimálně 5 °C. Semínka ostropestřce vysazujeme nahusto do řádků od sebe vzdálených 50 centimetrů. Listy rostliny jsou poměrně mohutné a zabírají velký prostor.

Počítejte s tím, že klíčení semen může trvat až 3 týdny. Zkrátit tuto dobu můžete tak, že semena předtím namočíte do teplé vody (třeba přes noc).

Pak už jen stačí, aby vám z půdy vylezly první rostlinky a zesílily natolik, že je budete moct vyjednotit na vzdálenost 30 cm. O tyto rostlinky pak pečujeme s veškerou láskou a zejména do nasazení květu okopáváme a odplevelujeme jejich okolí. Na hnojení ostropestřec náročný není a podobně to má i se zálivkou.

Kdy sklízet ostropestřec?

Ostropestřec mariánský se sklízí v období srpna až září, a to přesně ve chvíli, kdy se fialové okvětní lístky promění na bílé chmýří. V ten okamžik, samozřejmě v suchém počasí, nastává ideální doba sběru. S tím byste si měli pospíšit a všechny hlavy se semeny posbírat dříve, než vám je vítr rozfouká po zahradě. Ačkoliv je ostropestřec mariánský léčivou rostlinou, je zároveň dost invazivní a opravdu nebudete chtít mít ho po celé zahradě.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama