Ostropestřec mariánský

Gynex

Reklama

Ostropestřec mariánský – latinsky Silybum marianum

Když se řekne ostropestřec mariánský, většina lidí neví, jak tato rostlina vypadá, ani co je vlastně zač. A to je škoda, protože nám tahle fialová střapatá bylina řadící se do čeledi hvězdnicovitých rozhodně má co nabídnout. Ostropestřec mariánský je jednoletá až dvouletá bylinka vyskytující se převážně ve Středomoří (u nás zdomácněla). V lidovém léčitelství má právem své čestné místo.

Ostropestřec mariánský, květ

zdroj: Pixabay.com

Plody ostropestřce obsahují malý poklad – silymarin

Plody ostropestřce mariánského jsou takovým malým pokladem, a to především díky látkám, které v sobě obsahují. Jsou totiž bohaté na biologicky významné flavolignany – konkrétně mluvíme silychristínu, silybinu a silydanínu. Možná vám tyto tři látky vůbec nic neříkají, což ničemu nevadí. Souhrnně se totiž označují jako silymarin, což je důležitý antioxidant.

Silymarin účinky

Silymarinu jsou připisovány antivirové, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Největší množství tohoto antioxidantu najdete v semenech, v menším množství se pak nachází v kořenu a v listech této bylinky.

Plody ostropestřce mariánského v sobě dále obsahují bílkoviny (až 30%), jedlý olej, cukry, vitamín A, aminokyseliny a quercetin. Účinky silymarinu tak můžou být opravdu blahodárné. Není divu, že ostropestřec v poslední době zažívá doslova boom.

Nejúčinnější forma ostropestřce

Abychom vydolovali z ostropestřce maximum, tedy získali jeho co nejúčinnější formu, doporučuje se semena nejdříve pořádně rozdrtit (ideálně jiným, než kovovým předmětem, aby se nenarušily účinné látky).

Vzniklou drť žvýkejte samotnou, nebo přidávejte do smoothie, popřípadě z ní uvařte čaj. U čaje je ale nutné vědět, že teplo poškozuje účinné látky této byliny.

Ostropestřec mariánský, semena

zdroj: Pixabay.com

Pozitivní účinky ostropestřce na naše zdraví

Nevěnovali bychom této bylině tolik pozornosti, kdyby si to opravdu nezasloužila. A díky přínosům pro naše zdraví si to zaslouží určitě. Chcete prozradit, jak a v čem ostropestřec mariánský prospívá našemu zdraví?

Napomáhá při redukci hmotnosti

Pokud hubnete, zpozorněte. Ostropestřec má pozitivní vliv na redukci hmotnosti. Pakliže se tedy snažíte zhubnout, měli byste této bylince věnovat pozornost.

Je prospěšný pro zdraví kůže

Jak bylo zmíněno výše, ostropestřec má protizánětlivé účinky, ke kterým když připočítáte ještě účinky pročisťující, rázem se dozvíte, že je tahle bylinka prospěšná pro zdraví kůže, kterou chrání před vznikem ekzémů a lupénky.

Snižuje riziko rakoviny

Rakovina je strašák, který děsí muže i ženy bez rozdílu věku. Díky silymarinu se i ostropestřec řadí mezi přírodní pomocníky proti rakovině, protože společně s fytochemickými látkami, které v sobě obsahuje, dokáže zabránit vzniku některých druhů tohoto zákeřného onemocnění – konkrétně mluvíme o rakoviny tenkého střeva, rakovině tračníku, rakovině jazyka, rakovině kůže a o rakovině močového měchýře.

Je dobrý pro paměť

Dobrá paměť je základ, bohužel čas jde v tomto směru tak trochu proti nám. Jsme vystavováni oxidačnímu stresu, který pokud to nevíte, patří mezi potencionální příčiny Alzheimerovy choroby. Ostropestřec napomáhá ke zlepšení paměti a zároveň je prospěšný i při léčbě degenerativních onemocnění, které mají vliv na mysl.

Prospívá játrům

Toto je asi ten nejvíce známý pozitivní účinek ostropestřce mariánského. Má totiž prokazatelný vliv při léčbě jaterních problémů. Opět musíme vyzdvihnout již několikrát zmiňovaný silymarin, který dokáže snížit produkci volných radikálů, což v těle funguje jako detoxikace. Jak je známo, játra jsou hodně zatěžována, protože je jejich úkolem tělo chránit před škodlivými a toxickými látkami. Ostropestřec podporuje jejich regeneraci.

Zpracování ostropestřce

Podívejme se, jak ostropestřec pěstovat, a jak jej následně užívat tak, abychom jej přijímali v jeho nejúčinnější formě.

Jak pěstovat ostropestřec

Pěstování ostropestřce mariánského je nenáročné a zvládne to každý. Semínka jsou k dostání v obchodech se zahradnickými potřebami, nebo na internetu.

Semena ostropestřce doporučujeme vysazovat začátkem dubna.

Ideální pro pěstování ostropestřce je spíše neutrální či vápenitá (nikoliv kyselá) hlinitá půda, která je dobře propustná. Semena se umisťují do hloubky cca 3 cm.

Jelikož se jedná o jednoletou až dvouletou bylinu, nemůžeme v prvním roce očekávat žádnou úrodu. Až ve druhém roce zhruba na konci června rostlina vykvete do typické podoby a na konci léta se purpurové květy přemění v plody, které již můžeme zpracovat.

Jak pěstovat ostropestřec mariánský

zdroj: Pixabay.com

Ke sklízení ostropestřce se doporučují používat rukavice, aby se zabránilo poranění rukou. Paličky se sklízí těsně před dozráním. Ty je nejlepší odstřihnout a následně zavěsit směrem ke stropu a nechat je dozrát. Během dozrávání vypadávají semínka, proto je dobré pod ně umístit papír, nebo nějakou nádobu tak, abychom nepřišli o drahocenné výpěstky. Po vysušení se z nich vymlátí semínka a je hotovo. Semínka uchovávejte v dobře uzavřené dóze.

Jak rozdrtit ostropestřec

Dříve už bylo v článku zmíněno, že ostropestřec se nejlépe konzumuje drcený. Jak ale rozdrtit ostropestřec?

Důležité je, aby se nedostal do styku s kovovými předměty. Ty totiž snižují účinnost důležitých látek, obsažených v této bylině. Nejlepší je využívat mlýnek na ostropestřec. Na trhu je jich k dostání celá řada. Při výběru dbejte především na materiál a sílu mletí.

Produkty z ostropestřce

Máme už vypěstováno a rozdrceno, nyní se můžeme podívat na produkty z ostropestřce, které najdeme na našem trhu, nebo které si můžeme připravit sami doma.

Čaj z ostropestřce

Velmi populární je ostropestřcový čaj. Nadrcená semena se vyluhují v horké (nikoliv vroucí) vodě.

Na jeden šálek čaje (250 ml) doporučujeme použít 1 čajovou lžičku rozdrcených semen. Ta se přelijí horkou vodou (popřípadě v ní chvíli povaří) a nechají luhovat cca 20 minut, aby se uvolnily všechny potřebné látky.

Čaj pijte na prázdný žaludek – ráno na lačno, nebo před obědem. Popřípadě i večer před spaním.

Ostropestřecový olej

Olej z ostropestřce mariánského je další velmi oblíbenou formou. Jedná se o zastudena lisovaný olej. Užívejte jednu až dvě lžičky denně nalačno před jídlem. Tento olej se přidává také do salátů, či dalších pokrmů.

Tinktury a tablety

Na trhu jsou k dostání také speciální tinktury, nebo tablety (popřípadě tobolky) s obsahem silymarinu. Většinou se jedná o koncentrované dávky a tyto produkty je vhodné užívat v případě, kdy některé výše popsané problémy přetrvávají či se zhoršují.

Ozdravná kúra

Jako poslední zajímavou informaci o této bylině tady máme ozdravnou kúru s ostropestřcem. Jedná se o několikatýdenní proces, kdy se pravidelně užívá ostropestřcový čaj či a olej po dobu 14 až 20 týdnů. Následně se na několik týdnů vynechá a poté se opět dle potřeby kúra opakuje. Při potížích užívejte kúru 2-3x ročně.

Při této ozdravné kúře se nedoporučují požívat alkoholické nápoje, syntetické léky a tučné potraviny (především ty s nasycenými tuky).

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

mirik_celer_1
Miřík celer
Bouquet  Colts Foot or Tussilago on a white background
Podběl lékařský
Closeup of true morel mushrooms surrounded by autumn leaves  against a blurry background
Smrž obecný
Young nettle leaves. Fresh organic nettle leaves. Stinging nettle leaves. Common nettle. Phytotherapy
Kopřiva dvoudomá
Fotografie: Angrešt
Angrešt
Fotografie: Libeček lékařský
Libeček lékařský

Viaflorin

Reklama