Vodní kámen je obvykle nevítaným návštěvníkem v koupelnách, ale i jinde v domácnosti – především na místech, kde dochází ke kontaktu s teplou a tvrdou vodou. Jedná se o povlak tvořený minerály vápníkem a hořčíkem a jeho odstranění dá většinou zabrat. Přesto se na něj můžete pokusit vzít přírodní prostředky. Jak a čím odstranit vodní kámen přírodní cestou?
S vodním kamenem si poradí i přírodní a zcela ekologické prostředky
Co mají společného vaření a vodní kámen? Budete se divit, ale následující ingredience, které by žádné hospodyňce neměly v kuchyni chybět, a to ocet, citrón a jedlá soda.
Pro čistič na vodní kámen si samozřejmě můžete skočit do drogerie, dnes už tam najdete spoustu ekologických nebo alespoň ekologičtějších přípravků. Ovšem narazíte i na chemické čističe, ty nejsou vhodné ani pro životní prostředí, ani pro vaši pokožku a zdraví obecně. Ačkoliv je vodní kámen tvrdý a neústupný, vyzrát na něj můžete s lehkostí. My vám řekneme, jak na to, aby se vaše vodovodní baterie, vana a sprchový kout opět leskly a po vodním kameni nebylo ani památky.
Kromě následujících tipů na vodní kámen naše babičky brávaly také:
- Kypřicí prášek – ale pouze proto, že obsahuje jedlou sodu, i když v malém množství. Zjistěte také v čem se liší prášek do pečení a jedlá soda
- Coca-Colu – o tomto osvědčeném nápoji se proslýchá ledacos. A zatímco děti ho společně s Mentos bonbóny využijí na pokusy, vy se můžete pokusit Coca-Colou odstranit vodní kámen.
Předcházejte vodnímu kameni
Než sáhneme po jakémkoliv čističi, pojďme si říct, že ze všeho nejdůležitější je prevence vodního kamene – musíte zkrátka dělat vše pro to, aby vodní kámen vůbec nevznikl. Abyste tak mohli učinit, je potřeba si říct, kde nejčastěji a proč vodní kámen vzniká. Je to všude tam, kde stojí nebo teče voda, a to především teplá a tvrdá voda. Vodní kámen se nejčastěji usadí na vodovodních bateriích, v okolí umyvadla, van, sprchových koutů i záchodů, také ve vnitřku praček, myček nebo varných konvic.
Prevencí může být:
- změkčení příliš tvrdé vody
- časté otírání povrchů, které s teplou vodou přicházejí do kontaktu
Použijte ocet, který vodní kámen rozpustí
Na vodní kámen můžete použít agresivní chemické čističe, ale také ocet, kterým zároveň ochutíte svíčkovou omáčku. Je to až takhle jednoduché. Ocet totiž obsahuje kyselinu octovou (obvykle v 5, 8 až 10% koncentraci), která vodní kámen naleptá a odstraní ho. Na velké usazeniny můžete použít ocet neředěný. Pro klasickou údržbu je však lepší si ocet naředit. Dokonce je lepší použít bílý ocet, který je koncentrovanější a seženete ho v drogerii.
Octovým čističem (voda a ocet v poměru 1:1) postříkejte postižené plochy, nechte působit 10 minut, houbičkou vydrhněte (ale příliš nedřete a už vůbec nepoužívejte drátěnku či kartáč), vysušte do sucha, postup v případě potřeby zopakujte.

S vodním kamenem si poradí kyselina citrónová
Podobným způsobem si s vodním kamenem poradí i kyselina citrónová. Tu opět koupíte v obchodě s potravinami, ale také v drogerii ve formě prášku. Použít ovšem můžete i obyčejnou citrónovou šťávu, která kyselinu citrónovou také obsahuje.
Na vodní kámen můžete vzít jedlou sodu
Ani jedlá soda se v boji s usazeným vodním kamenem nedá zahanbit. A opět je to něco, co často používáte v kuchyni. Není žádným tajemstvím, že chytré hospodyňky přidávají jedlou sodu do pračky, aby změkčily vodu a před vodním kamenem ušetřily útroby své pračky. Z jedlé sody si můžete vytvořit čisticí pastu, kterou na vodní kámen nanesete, necháte chvíli působit, a pak vydrhnete. Jedlou sodu však můžete zkombinovat s octem, se kterým reaguje. Vytvoříte tím účinnější přírodní čistič.
Tip: V tomto článku najdete dalších 13 vychytávek s jedlou sodou.
U vodního kamene hraje hlavní roli pravidelnost. Nečekejme zázraky tam, kde jsme vodní kámen týdny či měsíce přehlíželi. Lepší je o povrchy v koupelně i kuchyni pečovat průběžně, a pak budou ocet, citrón nebo jedlá soda jedinými ekologickými bojovníky, které na vodní kámen budete potřebovat.