Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

13 vychytávek do domácnosti s jedlou sodou

Fotografie: 13 vychytávek do domácnosti s jedlou sodou
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jedlou sodu (Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) najdete snad v každé domácnosti. Znáte ji možná také pod názvem soda bikarbona. Bílý prášek se zásaditým pH se často využívá při vaření či pečení. Dnes si ovšem ukážeme i další způsoby, jak jedlou sodu využít v domácnosti a třeba ušetřit za čisticí prostředky. Připravili jsme pro vás 13 vychytávek do domácnosti s jedlou sodou, které se vám ušetří peníze za čisticí prostředky.

1) Jedlá soda jako čistič na podlahy

Smíchejte ½ hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytřete podlahy tak, jak jste zvyklí. Následně nechte uschnout nebo setřete suchým hadrem a je hotovo. Jedlá soda vám podlahu rozhodně nepoškrábe, a navíc ji zanechá lesklou a čistou.

2) Vyčistí špinavou troubu

Jedlá soda si poradí i se silně znečištěnou troubou. Připravte si jedlou sodu a sůl a smíchejte je. Nasypte směs na dno trouby a rozprašovačem na tuto směs nastříkejte vodu, až soda se solí zvlhne. Nechte přes noc působit. Jedlá soda se solí uvolní všechny připečené zbytky. Díky tomu ráno snadno špínu vydrhnete dočista, opláchnete vodou a trouba bude jako nová.

3) Poradí si i s varnou deskou

V podstatě se jedná o podobný postup jako u čistění podlah. Stačí jedlou sodu nasypat na varnou desku a nastříkat na ni horkou vodu do zvlhnutí. Pozor, ne tak, aby se tvořily louže vody. Nechte cca 30 min odstát a následně houbičkou vydrhněte.

4) Pomůže s ucpanými odtoky

Přestala vám v kuchyni či koupelně odtékat voda? Vyzkoušejte jako první možnost jedlou sodu s octem. Jeden šálek jedlé sody smíchejte s 1 šálkem octa a vylijte do ucpaného odpadu. Nechte působit cca 30 min – 1 hod a následně spláchněte teplou vodou.

5) Vyrobte si zubní pastu

Smíchejte jedlou sodu s 3 % roztokem peroxidu vodíku, a pokud chcete, aby zubní pasta voněla po mátě, pak přimíchejte esenciální olej z máty peprné. Následně používejte tak, jak jste zvyklí každé ráno i večer.

6) Domácí deodorant z jedlé sody

Také voňavý a účinný deodorant proti pocení si můžete vyrobit z jedlé sody. Stačí smíchat stejné díly jedlé sody, tea tree oleje a kukuřičného škrobu. Následně pečlivě promíchejte a uskladněte ve vzduchotěsné nádobě.

7) Odstraní krvavé skvrny z oblečení

Pokud je vaše prádlo znečištěné krví, pak vyzkoušejte jedlou sodu. Nasypte ji přímo na flek, můžete ji smíchat také se solí a postříkejte studenou vodou a nechte působit. Druhá možnost je napustit si studenou vodu do kýble, nasypat do vody jedlou sodu a sůl a do lázně vložit znečištěný kus oblečení. Nechte působit klidně přes noc a ráno vyčistěte.

Zdroj: Freepik.com

8) Čistič myčky nádobí

Soda bikarbona je také skvělým pomocníkem při čištění myčky na nádobí. Vysypte 1 hrnek do myčky a zapněte ji na mytí. Po dokončení mycího programu myčka bude čistá, voňavá a připravená na další várku špinavého nádobí.

9) Zbaví vás námrazy a nebezpečných zmrzlých míst

Každou zimu bojujeme s námrazou na chodnících či schodech. Posypte jedlou sodou smíchanou se solí tato namrzlá místa a nechte působit. Sůl s jedlou sodou si s námrazou poradí jedna dvě a vy tak můžete v klidu spát a ráno bezpečně vyrazit do práce či na výlet.

10) Čistič hřebenů

Hřebeny také potřebují péči. Vytvořte jim lázeň s jedlou sodou a odstraňte mastnotu a zbytky vlasů. Stačí vysypat 1 lžičku jedlé sody do misky s teplou vodou a následně nechat působit cca 15 min. Z hřebenu následně stáhněte všechny nečistoty a ručníkem ho osušte.

11) Čistič a osvěžovač toalet

Vysypte jeden hrnek jedlé sody do toalety, vlijte 1 hrnek octa a nechte vypěnit a pracovat cca 20 – 30 min. Následně vezměte záchodovou štětku a vyčistěte dno záchodu. Usazeniny se uvolní a záchod bude nejen čistý, ale i pěkně vonět.

12) Jedlá soda pomůže při nevolnosti

1/2 lžičky jedlé sody smíchané s teplou vodou pomáhá uklidnit žaludek. Pozor, pokud čekáte miminko, nedoporučuje se tuto směs pít.

13) Roztok na kloktání při bolesti v krku

Pokud vás bolí v krku, vyzkoušejte roztok z jedlé sody a soli. Smíchejte ½ lžičky sody a soli s ½ hrnkem teplé vody a kloktejte několikrát denně.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama