Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak nezdravá strava ovlivňuje psychickou pohodu?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Nezdravá strava nemá vliv jen na fyzickou kondici jedince, nýbrž i na jeho psychickou pohodu. V poslední době se vliv stravy na psychickou pohodu dostává čím dál tím více do popředí. Vzniká termín nutriční psychiatrie a všemi pády je skloňován střevní mikrobiom a jeho vliv na psychický stav člověka.

Možná si ani neuvědomujete, jak velký má strava na psychiku vliv

Je jednouché všechny psychické potíže přičítat stresu. Stres má určitě velký podíl na tom, jak se cítíme. V poslední době se však do popředí dostává pojem nutriční psychiatrie, která zkoumá, jak velký vliv má na psychiku strava. Platí, že čím více jíte průmyslově zpracovanou stravu a převažuje nevyvážený jídelníček chudý na živiny, tím více máte potíže psychického rázu. Některé vitamíny mají přímou souvislost s lepším psychickým zdravím. Platí, že například zdravá středomořská strava snižuje riziko psychické újmy.

Negativní dopady nezdravé stravy na své psychice určitě pocítíte

A není to jen o komplexním pohledu na výživu a stav psychiky. Vždyť negativní vliv nezdravé stravy můžeme vidět i laickým pohledem. Když se dlouhodobě stravujeme nezdravě, může nedostatek vitamínů ve stravě způsobovat únavu, křeče, trávící problémy, plynatost a jiné zdravotní potíže, které způsobí určitý diskomfort. Ten má pak samozřejmý vliv také na naši psychiku. Nemluvě o tom, že kila navíc způsobují nízké sebevědomí, stejně tak i nehezká pleť nebo vlasy. Problémy může způsobovat nejen na živiny chudá strava, nýbrž i nevhodně sestavený jídelníček – například při dietách. Nedostatek kvalitního jídla způsobuje únavu, nervozitu a špatnou náladu.

Nutriční psychiatrie

Už jste slyšeli pojem nutriční terapie? Cílem této terapie je vyvážit jídelníček tak, abychom se cítili v kondici, hlavně v té fyzické. I nutriční terapie má dosah na psychický stav daného jedince. Mnohem podrobněji jej však zkoumá nutriční psychiatrie. Jedná se o docela mladé odvětví, které zkoumá, jaký vliv má strava bohatá na živiny na psychickou pohodu, tedy i duševní odolnost proti stresu, úzkosti nebo depresi.

Důležitost zdravých střev

Určitě už jste slyšeli i o tom, že zdravý střevní mikrobiom rovná se silnější imunitní systém. Čím dál tím více se však stav střevní mikroflóry dává do souvislosti se stavem naší psychiky. Mikroorganismy ve střevech se podílejí na důležitých mechanismech, které ovlivňují nejen již jednou zmíněnou imunitu, ale také hormonální systém nebo centrální nervový systém. Náš střevní mikrobiom reaguje na každý faktor, který ho ovlivňuje. Na základě stavu mikrobiomu se dá určit i to, jak žijeme a jak se stravujeme. Studie vlivu mikrobiomu na naše zdraví pořád pokračují a není vyloučeno, že se na základě jeho rozboru a případného nasazení upravených probiotických kmenů budou takhle léčit nejen deprese, nýbrž i autoimunitní onemocnění, poruchy autistického spektra nebo třeba cukrovka.

Zdroj: Freepik.com

Které konkrétní vitamíny ve stravě ovlivňují psychickou pohodu?

Aminokyselina tryptofan

Jedná se o látku s přímou souvislostí na naši náladu. Tělo si tuto aminokyselinu neumí samo vyrobit a je závislé na jejím příjmu ze stravy. Mezi bohaté zdroje této aminokyseliny patří například slunečnicová semínka, dýňová semínka, kakao nebo ryby. Nedostatek této látky snižuje tvorbu serotoninu – takzvaného hormonu štěstí.

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají mimo jiné přímý vliv na fungování centrálního nervového systému. Jejich nedostatek v potravě může souviset s pocitem únavy, úzkostí a depresivními stavy.

Vitamín D

A je to i vitamín D, který hraje důležitou roli v tom, jak se cítíme. Jeho nedostatek se projevuje nejčastěji na podzim a v zimě. Nedostatek vitamínu D může být mimo jiné příčinou větší únavy a psychické skleslosti.

Kyselina listová společně s vitamínem B6 a B12

Příjem kyseliny listové společně s vitamíny B6 a B12 ovlivňuje biochemickou dráhu serotoninu. Nedostatek těchto vitamínů může vést k apatii, úzkostným až depresivním stavům.

Tip: Vyzkoušejte zdravé recepty z  naší kuchyně. Najdete u nás sladké i slané recepty, nápoje, saláty a další inspiraci do vaší kuchyně.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama