Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Co způsobuje vysoký cholesterol a jak ho lze léčit?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vysoký cholesterol je strašákem všech, kteří jím trpí. Velmi totiž zvyšuje riziko infarktu nebo mrtvice. Překvapivě se však vysoký cholesterol netýká pouze obézních lidí se špatným životním stylem. Nejde vidět, a proto nebývá snadné ho odhalit.

Co je příčinou vysokého cholesterolu?

Příčin vysokého cholesterolu je hned několik. Nejspíš to první, co vás v souvislosti s cholesterolem napadne, je obezita a příjem tučných jídel. Možná i vy jste slýchávali, že nadměrná konzumace vajec nebo jiných živočišných tuků způsobuje vysoký cholesterol. Je to ale mýtus, který přetrvává. Podle odborníků příjem zdravých tuků v běžné míře rizikový není. Klidně si tedy můžete dát jedno vejce denně. Mnohem rizikovější je stres, kouření a nadměrný příjem cukrů. Na vině jsou ale i další faktory.

Nejhorší je, že cholesterol není vidět

Rizikové na zvýšeném cholesterolu je, že kornatění tepen není vůbec vidět a ani nebolí. Na zvýšený cholesterol tedy člověk nemusí vůbec přijít. O jeho vyšetření lze požádat svého praktického lékaře, který vám udělá krevní test. Vyšetření vysokého cholesterolu se provádí také v rámci preventivních lékařských prohlídek. Signálem, že na vysoký cholesterol trpíte, může být fakt, že spadáte do rizikové skupiny níže (kouříte, máte špatný životní styl…).

Napovědět vám mohou i signály těla:

  • mohou se vyskytnout žluté uzlíky v oblasti očí, pod kůží na loktech a kolenou, kolem kloubů, hrbolky na hýždích
  • spadá sem i onemocnění jater
  • porucha erekce
  • opakovaně zvýšený tlak
  • akutní zánět slinivky
  • angina pectoris a jiné

Dlouhodobý stres je hlavním důvodem zvýšeného cholesterolu

Za vším, co způsobuje zdravotní problémy, můžete hledat stres. Nebudeme tedy vedle, když vysoký cholesterol znovu „hodíme“ na stres. Velmi zjednodušeně řečeno souvisí cholesterol s tvorbou hormonů, a tedy i těch stresových. Čím více hormonů tělo produkuje, tím více musí vyprodukovat cholesterolu. Cholesterol si tělo samo vyrábí a pro správné fungování organismu je nezbytný. Problém nastává, když se míra cholesterolu v těle začne zvyšovat. Cholesterol přijímáme také v živočišné potravě (maso, vejce a mléčné výrobky). Platí, že čím více cholesterolu přijmeme stravou, tím méně si ho tělo vyrobí. To ale neplatí u stresu. Lidé pod dlouhodobou stresovou zátěží mají zákonitě zvýšený cholesterol. Jediným způsobem, jak zvyšování cholesterolu zastavit, je omezit stres. To ale není vždy snadné.

Na vině je i nadměrný příjem jednoduchých cukrů

Další méně známou příčinou vysokého cholesterolu je nadměrný příjem jednoduchých cukrů. I ty tělo podněcují k další výrobě cholesterolu a způsobují jeho nežádoucí zvyšování. V tomto případě to cukry provádějí přes hormon inzulín. Nadměrný příjem jednoduchých cukrů způsobuje vzestup inzulínu. Inzulín podporuje činnost enzymů, které jsou v játrech zodpovědné za produkci cholesterolu. Opět se tím člověk dostává do nechtěného kolečka, z něhož lze vystoupit jedině tak, že se příjem jednoduchých cukrů omezí.

Špatný jídelníček

Jak jsme zde naznačili, nesouvisí vysoký cholesterol pouze s příjmem nezdravé stravy. Tuto příčinu však nelze z našeho seznamu vypustit. Příjem nezdravých tuků (tučné maso, uzeniny, smažená jídla, umělé margaríny) a upřednostňování nezdravého způsobu přípravy jídel (hlavně smažení) má za následek zvýšený cholesterol. Ke zvyšování hodnot LDL cholesterolu v krvi přispívá i konzumace alkoholu.

Zdroj: Freepik.com

Nedostatek pohybu

Nedostatek pohybu způsobuje nejen viditelnou obezitu, ale i neviditelný zvýšený cholesterol v krvi, který vás může i zabít. Pravidelný pohyb způsobí zvýšení HDL a snížení LDL cholesterolu v krvi.

O důvod více přestat kouřit

Motivací k tomu, abyste típli svou poslední cigaretu, je obecně lepší zdraví. Pod tím si lze představit zdravější plíce, bělejší zuby, ale i nižší cholesterol v krvi. Kouření je tedy další příčinou zvýšeného cholesterolu. Kouření ovlivňuje přenos lipidových částí v krevním oběhu a způsobuje snižování dobrého cholesterolu v krvi a zvyšování toho špatného. Ti, kteří přestali kouřit, se těšili vyššímu HDL cholesterolu v krvi.

Na vině však mohou být i další faktory

  • dědičnost (například kvůli onemocnění zvanému familiární hypercholesterolémie, které je způsobeno poruchou přeměny tuků v lidském těle)
  • pohlaví (muži trpí zvýšeným cholesterolem více než ženy)
  • vysoký krevní tlak
  • léky (zvyšování cholesterolu mohou způsobovat například kortikoidy, betablokátory, diuretika a jiné léky)

Jak se vysoký cholesterol léčí?

Základem léčby vysokého cholesterolu je změna životního stylu. Je potřeba začít s pohybem, omezit tučná smažená jídla, cukrovinky, alkohol i kouření. Podpůrně mohou působit některé doplňky stravy, například bylinné kapky KOROLEN. Teprve až když změna životního stylu nezabírá, mohou lékaři přistoupit k medikamentům na bázi statinů, ezetimibů, pryskyřice, fibrátů a omega-3 mastných kyselin, které produkci cholesterolu v těle potlačují.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama