V dnešní době moderních léčiv může být osvěžující sáhnout při léčbě k osvědčeným starým metodám, které používaly už naše babičky. Ty si na řadu neduhů, při kterých my dnes saháme po aspirinu, braly vrbovou kůru. Ta totiž obsahuje kyselinu salicylovou, která je běžnou součástí dnešních léků proti horečce a nachlazení.
Vrbová kůra a její léčivé účinky
Vrbovou kůru můžete účinně užívat při horečnatých onemocněních a nachlazení.
- působí protizánětlivě
- zabíjí bakterie a viry
- účinkuje proti průjmům a jiným střevním onemocněním
- má hojivé a regenerační účinky
- uklidňuje
Vrbová kůra se používá vnitřně i zevně. Při vnitřním použití se to s ní nedoporučuje přehánět. Jeden šálek vrbového čaje za den určitě stačí. Vrbovou kůru také nelze užívat dlouhodobě, a to kvůli vysokému obsahu účinných látek.
Vrbovou kůru si můžete sami nasbírat
Ačkoliv je běžně k dostání v lékárnách, obchodech a e-shopech se zdravou výživou, není problém si vlastní vrbovou kůru donést domů úplně zdarma, respektive za nějaké to menší úsilí. Pro sběr vrbové kůry se vybírají stromy, které nestojí přímo u cesty, kde by byly znečištěny výfukovými plyny. Kůra se loupe z mladších větviček, které jsou silné asi jako malíček. Ty si nasbírejte a doma je namočte na minimálně 12 hodin do vody (můžete je ve vodě nechat i přes noc). Pak kůru z větviček opatrně podélně nařízněte a sloupněte. Získanou kůru libovolně nastříhejte na menší kousky, a pak sušte buď na radiátoru, nebo volně rozložené na utěrce. Využít můžete i sušičku, ale teplota sušení by neměla překročit 50 °C.
Čaj z vrbové kůry
Mnohem častěji budete pracovat se sušenou vrbovou kůrou, protože tu při řádném skladování můžete mít neustále po ruce. Čaj vyrobíte jednoduše tak, že vrchovatou čajovou lžičku vrbové kůry zalijete 250 ml vroucí vody a necháte louhovat. Protože vrbová kůra není kdovíjak chuťově lahodná, zlepšit chuť čaje můžete přidáním máty, meduňky nebo heřmánku. Čaj z vrbové kůry můžete klidně dosladit medem.
Odvar z vrbové kůry
Účinný bude i odvar z vrbové kůry, kdy 30 g sušené kůry povaříte ve čtvrt litru vody. Kůru ve vodě necháte poté ještě 20 minut louhovat, a pak scedíte. Odvar bude silnější než čaj, a proto se doporučuje vypít maximálně 250 ml za den.
Používat ho však můžete:
- ke kloktání při bolestech v krku
- k výplachům ústní dutiny při aftech
- k otírání ran, oparů a jiných postižených míst
- dále ho můžete přidat do úlevných koupelí
Tinktura z vrbové kůry
Tinkturu z vrbové kůry vyrobíte tak, že kůru zalijete kvalitní pálenkou nebo lihem. Pak ji při pokojové teplotě a klidně i na světle okenního parapetu necháte macerovat asi měsíc. Poté směs přecedíte a používáte při potížích. U tinktur z vrbové kůry je na internetu uváděno dávkování 3x denně 10 kapek po jídle.
Zábaly a obklady z vrbové kůry
Pro svůj protizánětlivý, hojivý a regenerační účinek je vrbová kůra často používána k obkladům na bolavé klouby, bederní část zad nebo k omývání aknózní pleti. Zábal vyrobíte tak, že obvaz namočíte do silného odvaru z vrbové kůry.