Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Znáte všechny rozdíly mezi česnekem kuchyňským a česnekem medvědím?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Česnek, ať už ten kuchyňský (Allium sativum), medvědí (Allium ursinum) nebo jeho další druhy (v Česku existuje až 13 druhů česneku), je známý a velmi oblíbený pro svou schopnost ničit viry. To díky obsažené silici alinu, která se porušením rostliny mění na allicin, který má právě tyto protivirové, protinádorové a protizánětlivé účinky. Už jste někdy zkusili najít rozdíly mezi medvědím a kuchyňským česnekem?

Co mají česnek medvědí a česnek kuchyňský společného?

Než se pustíme do vypisování rozdílů, je potřeba říct, že oba tyto druhy působí jako přírodní antibiotikum. V článku česnek kuchyňský se dozvíte vše, co se o česneku potřebujete dozvědět. Jak česnek medvědí (někdy také lesní), tak česnek kuchyňský (česnek setý) pochází z čeledi amarylkovitých. Oba druhy mají česnekovou chuť i vůni a mají řadu ověřených zdravotních účinků. Působí hlavně proti virům, bakteriím a plísním. Podobný je i výčet látek, které česnek medvědí a česnek kuchyňský obsahují. Účinek na zdraví je v obou případech velmi výrazný. Jak česnek medvědí, tak i česnek kuchyňský se používají nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství (například pro tvorbu tinktur). V čem se tyto česneky liší?

Stanoviště, na kterém rostou

Rozdílné je hlavně stanoviště. Už podle názvu – česnek medvědí (nebo také česnek lesní) je patrné, že na něj vyrazíte spíše do přírody. Kdežto česnek kuchyňský si zasadíte a také sklidíte na své zahradě. Ten, kdo chuti medvědího česneku naprosto propadl, si možná tento druh česneku také vysadí na své zahrádce. Ochránci přírody toto rozhodnutí kvitují, protože takhle je alespoň o jednoho sběrače ohrožujícího tyto porosty méně.

Období sklizně

Rozdílné je i období sklizně. Na sběr česneku medvědího máte zhruba dva měsíce. Měli byste to stihnout dříve, než vykvete, protože pak obsah jeho účinných látek výrazně klesá. Na medvědí česnek se chodí na jaře – přibližně od půlky března do konce května. Právě odlehlost stanoviště medvědího česneku může způsobit, že si na jeho sběr nevzpomenete včas. To se nemůže stát u česneku kuchyňského, který se podle odrůdy a času výsadby sklízí buď v průběhu léta (česnek vysazený na podzim), nebo na podzim (česnek vysazený na jaře).

Rychlost zpracování

S medvědím česnekem se také po sběru musí pracovat podstatně rychleji. Je potřeba si vytvořit větší časové okno, ve kterém se budete zpracováním medvědího česneku zabývat bezprostředně po jeho sběru. Natrhaný medvědí česnek totiž v ledničce vydrží čerstvý maximálně čtyři dny. Jeho čerstvost podpoříte tím, že ho dáte do misky s vodou. Kdežto česnek kuchyňský na vás nijak nespěchá. Klidně ho po vytažení ze země můžete hezky pod střechou nechat nějakou chvíli ležet, než se k němu opět dostanete. Samozřejmě tím nemyslíme, abyste se k němu dostali až na jaře. I pro česnek kuchyňský platí nějaká pravidla, co se jeho skladování týče.

Způsob zpracování

Rozdílný je způsob zpracování obou česneků, což jsme naznačili v předchozím odstavci. Kuchyňský česnek je na zpracování takřka nenáročný. Stačí ho pouze vytáhnou ze země, očistit a uschovat na vhodném místě. Co s ním podniknete, to se můžete rozmýšlet takřka celou zimu. Na rozdíl od něj medvědí česnek je potřeba pokaždé nějak zpracovat. Nejčastěji se dává do pesta, avšak lze ho i zmrazit nebo nasušit. 

Zdroj: Freepik.com

Doba skladování medvědího a kuchyňského česneku

Liší se i doba a způsob skladování kuchyňského a medvědího česneku. Medvědí česnek je potřeba vždy nějak zpracovat, kdežto ten kuchyňský vydrží viset na suchém a větraném místě až do jara beze změny chuti. S listy medvědího česneku je potřeba začít okamžitě něco dělat. Abyste si jeho chuť mohli užít v průběhu následujících týdnů a měsíců, je potřeba ho ihned zpracovat.

Intenzita chutí a vůní obou česneků

Rozdílná je také intenzita obou česneků, co se jejich vůně a chuti týče. Medvědí česnek je méně ostrý a také o něco méně aromatický. Proto na něj vyrazí i ti, kteří mají problémy se žlučníkem a kteří kuchyňský česnek ze svých pokrmů buď úplně vynechávají, nebo ho konzumují v mnohem menší míře.

Medvědí česnek a kuchyňský česnek jsou si na jednu stranu velmi podobné, avšak na stranu druhou mezi nimi najdete řadu rozdílů. Není důvod je však nijak zvlášť zvýrazňovat, protože v kuchyni a pro léčebné účely můžete použít oba druhy. Česnek medvědí a kuchyňský se skvěle doplňují. Poskytují větší pestrost jídelníčku, a hlavně spoustu cenných látek, které jsou podstatné pro vaše zdraví. Žádné bacily už si na vás zkrátka nepřijdou!

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama