Pažitka pobřežní

Fotografie: Pažitka pobřežní
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Nejspíš i vy máte doma pažitku – mrazuvzdornou bylinku, kterou můžete pěstovat na zahrádce, za oknem i doma. Odkud pažitka pochází, co ji specifikuje a jak je přínosná našemu zdraví?

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) pochází z Číny

Pažitka pobřežní pochází z Číny. Tam si její pikantní chuť užívali už v období 3000 let př.n.l. Potom se pažitka rozšířila do celé Evropy. Roste v Asii i Severní Americe. Pažitka roste také divoce, avšak každý ji má radši ve své blízkosti, tedy na zahrádce či za oknem.

Pažitka je z čeledi česnekovitých. Díky své výrazné štiplavé chuti našla mnoho využití v kuchyni a možná s námi budete souhlasit, když řekneme, že je nejpopulárnější čerstvou bylinkou. Věděli jste, že vám pažitka může pomoct i s pěstováním růží? Když pažitku vysadíte do jejich blízkosti, ochrání vaše růže před plísní i před mšicemi. Pažitku, která dorůstá do výšky až 60 cm, lze pěstovat a konzumovat po celý rok. Možná i proto je tak moc oblíbená.

Jaké má pažitka účinky na zdraví?

Pažitkou si můžete jen tak posypat krajíc chleba namazaný máslem. Bude vám chutnat a prospěje vašemu zdraví, protože má celou řadu vitamínů a minerálů. Věděli jste, že vám pravidelná konzumace pažitky posílí imunitu? Obsahuje spoustu vitamínu C. Vzhledem k tomu, že tuto bylinku můžete na zimu přesadit ze zahrádky na okno, můžete být zdraví celý rok. Pažitka je cenným zdrojem vlákniny. Podporuje vylučování žaludečních šťáv, čímž podporuje trávení. Pažitka obsahuje karoteny zea-xanthin a lutein, které mohou lidské tělo ochránit před rakovinou plic a ústní dutiny.

Pažitka dále:

  • podporuje zdravou chuť k jídlu
  • působí silně protizánětlivě
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • ničí střevní parazity
  • je užitečná pro nervový systém
  • podporuje správnou činnost srdce a cév
  • posiluje ledviny
  • podporuje zdravé kosti
  • zpomaluje rozvoj Alzheimerovy choroby
  • obsažená kyselina listová podporuje správný vývoj plodu v těhotenství

Pažitka pobřežní obsahuje vitamín A, vitamín C, vitamíny B1 a B2, vitamín E a K, dále kyselinu listovou, fenoly a flavonoidy, antioxidanty, vlákninu. Z minerálů je to pak vápník, draslík, železo nebo fosfor.

Jak pažitku pěstovat v truhlíku i na zahradě?

Vypěstovat si pažitku není vůbec složité. I proto tato stále zelená bylinka nechybí na žádné zahrádce. Pažitku můžete vypěstovat ze semínek, a to přímo venku do připravené půdy (v období dubna až května), nebo si ji lze také předpěstovat brzy na jaře, a pak ven po trsech vysazovat už větší rostlinky. Pažitku vypěstovanou ze semínek lze sklízet už 8 týdnů po vyklíčení.

Zdroj: Freepik.com

Rozmnožování pažitky

Pažitku lze rozmnožit také tak, že jednoduše předělíte již rostoucí trs bylinky. Ten pak můžete na podzim přesadit do nádoby, na jaře pak do volné půdy. Často tohle zahrádkáři dělají proto, aby měli pažitku k dispozici i v zimě za oknem nebo na balkoně.

Kam umístit pažitku

Miluje slunné místo a polostín. Má ráda kyprou a výživnou hlinitopísčitou půdu. V době vegetace pažitce dopřejte vydatnou zálivku. Dejte si však pozor na přemokření půdy. To pažitka nesnáší, stejně jako přítomnost fazolí, hrachu, brokolice, kapusty nebo květáku ve své blízkosti. Naopak dobře si sedne například s jahodami nebo listovými saláty.

Pažitka roste prakticky všude a dobře se jí daří. O něco lépe prospívat však bude v podhorských oblastech, kde je nižší teplota. Pažitku sklízíme v době, kdy dosáhne výšky alespoň 10 cm. Tehdy ji seřízneme asi 3 cm nad zemí a ihned spotřebujeme. Druhým rokem vám pažitka začne kvést bílými, růžovými či fialovými květy. I na těch si můžete pochutnat. Avšak pokud chcete, aby vám pažitka lépe prospívala, květy pravidelně odstraňujte, protože ji vysilují. Občas můžete pažitku přihnojit organickým hnojivem. Na jednom místě pažitka vydrží i několik let. Je mrazuvzdorná, a proto ji na zimu stačí jen přikrýt chvojím.

Jak vytvořit chutné pesto z pažitky?

Pro svou štiplavou chuť je pažitka využívána v pomazánkách či polévkách. Často slouží jako ozdoba chlebíčků a posypat ji lze jen tak na chleba namazaný máslem. Nejčastěji pažitku vyžijete ve studené kuchyni, kde nezničíte její cenný obsah látek. Lze ji také zmrazit.

Vytvořit si můžete chutné pesto z pažitky. Potřebovat budete:

  • 150 g čerstvé pažitky
  • 100 ml kvalitního olivového oleje
  • 5 g soli
  • dva stroužky česneku

Pažitku si nakrájejte spolu s česnekem, přidejte sůl, olej a rozmixujte na hladké pesto. Pesto dejte do uzavíratelné skleničky a uchovávejte v lednici. Použít ho můžete do salátů, pomazánek, pod maso i do polévek. Místo česneku lze použít například chilli papričky, pak ale musíte počítat s tím, že bude pesto pálivější. Takto vytvořené pesto v hezké skleničce může posloužit i jako chutný dárek.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Ripening hops plant. Ingredient in beer brewing
Chmel otáčivý
Fresh and ripe kiwano on dark backdrop. Tasty exotic fruit. Healthy lifestyle and diet concept.
Kiwano
zapota_obecna_1
Zapota obecná
hadi_mord_spanelsky_cerny_1
Hadí mord španělský – černý kořen
Lychee juice on wooden table - Fresh lychee drink and slice peel
Liči čínské
custard apple on wooden table
Cherimoya

Viaflorin

Reklama