Mandle

Gynex

Reklama

Ořechy mají ve zdravém jídelníčku své čestné místo. Jsou dostupné po celý rok a obsahují v sobě zdraví prospěšné látky. My se dnes chceme zaměřit na jeden konkrétní druh ořechů a to na mandle.

Ty jsou totiž oblíbené už po stovky let a odnepaměti je na ně hleděno jako na lék. V dnešním článku vás přesvědčíme o tom, že zařadit mandle do jídelníčku a pochutnávat si na nich pravidelně, rozhodně má smysl a stojí za to!

Mandle – latinsky Prunus dulcis

Mandle se ve starověku vyskytovaly v Řecku. Její plodina se pěstuje v subtropech a chráněných, teplých oblastech mírného pásu. Některé zdroje uvádí Střední Asii, Persii a Čínu, jiní malou Asii a severní Afriku.

zdroj: Pixabay.com

Jsou bohaté na cenné látky

Těmi cennými látkami máme na mysli vitamíny a minerály. Určitě víte, že právě tyto složky naše tělo potřebuje, proto bychom jej o ně v žádném případě neměli ochudit. Mandle v sobě obsahují například zinek, vápník, železo nebo hořčík. Mezi zástupce vitamínů pak můžeme zmínit kupříkladu vitamín B a E. Z toho důvodu jsou mandle skvělým pomocníkem jako podpora při nejrůznějších nemocích.

Pozitivně ovlivňují činnost mozku

Mozek je řídící jednotkou našeho těla a jeho správná funkce je klíčová. Věděli jste, že mají mandle pozitivní vliv na rozumové schopnosti člověka? Pakliže je budete konzumovat pravidelně, výrazně tak podpoříte nejen svou paměť, ale i poznávací schopnosti. Podle odborníků konzumace mandlí zvyšuje aktivitu mozku, což ocení především studenti i dospělí, kteří ke své práci potřebují hlavu.

Obsahují spoustu bílkovin

O důležitosti bílkovin neboli stavebních látek našeho organismu, se zde nechceme příliš podrobně rozepisovat. Každý přece ví, že jsou pro naše tělo důležité a nezbytné.

My chceme poukázat na to, že jsou mandle výborným zdrojem právě bílkovin, které mají na starost regeneraci buněk, pevnost svalů i kostí, posílení imunity a mnoho dalších úkolů, pro které je zkrátka potřebujeme.

zdroj: Pixabay.com

Dodávají tělu energii

Když tělo postrádá dostatek energie, projeví se to na nás mnoha způsoby. Nejenže se cítíme unavení, ale můžeme na sobě zpozorovat i zhoršení některých smyslů nebo třeba neschopnost se tak dobře soustředit.

I z toho důvodu je dobré jíst mandle, protože pro naše tělo představují výborný zdroj tolik potřebné energie. Dovolíme si jen upozornit, že ačkoli se mandle mohu pyšnit vysokou energetickou hodnotou, neměli byste jich konzumovat více, nežli jednu hrstičku denně.

Působí na podrážděné nervy

Nejeden z nás už se někdy cítit ve stresu, měl pocit strachu či obav nebo na sobě pozoroval, že je daleko podrážděnější nežli obvykle. S podobnými stavy jsme se setkali snad úplně všichni.

Stres ale není pro naše zdraví nic prospěšného, ba spíše naopak, proto je daleko lepší se mu buď úplně vyhnout, což ale ne vždy jde tak snadno, nebo alespoň zmírnit jeho dopady. To můžete například tím, že budete jíst mandle, protože ty v sobě obsahují látky, které pozitivně působí na pocuchané nervy.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

custard apple on wooden table
Cherimoya
karambola_1
Karambola
Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie
rambutan_1
Rambutan
Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur

Viaflorin

Reklama