Jahody

Jahody
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Kdo by neměl rád jahody. Nejenže jsou chutné, ale také nesmírně zdravé, neboť obsahují celou řadu cenných minerálních látek i vitamínů. Jaké to jsou a proč bychom jahody měli zařadit do jídelníčku, to zjistíte v článku. Na závěr jsme si pro vás jako obvykle připravili vynikající recept, který zachutná celé rodině.

Jahody (Fragaria vesca) – zajímavosti

Málokdo ví, že jahody nejsou úplně typickým ovocem. O ovoce jako takové se sice jedná, ale nekonzumujeme plody, nýbrž zvětšená okvětní lůžka. Samotné plody jsou zastoupeny v podobě zelených semínek, kterými je každá jahoda obsypána.

Víte, že na jahodách si pochutnávali už staří Římané? Některé archeologické nálezy dokonce dokládají i mnohem dřívější konzumaci tohoto oblíbeného ovoce. U nás se jahody začaly pěstovat až ke konci 19. století, kdy si je podle Teletínské kroniky nechal z Ameriky dovézt nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly – Rudolf Strimpl. Jednalo se o jahody polní, které si velmi záhy oblíbil nejen dvůr, ale i obyčejný lid.

Ačkoliv se v jahodách skrývá nemalé množství důležitých vitamínů i minerálů, je třeba mít neustále na paměti, že jejich nadměrná spotřeba může vést až k nepříjemnému onemocnění jater, ledvin či k zánětu výstelky dýchacího ústrojí.

Pokud se chystáte držet dietu, rozhodně nezapomeňte na jahody. Vzhledem k tomu, že podporují tvorbu hormonů leptinu a adinoponektinu, přispívají ke snižování tělesné hmotnosti a tuku, což je způsobeno i tím, že jahody jsou z necelých 90% tvořeny vodou.

Minerály a vitamíny obsažené v jahodách

Jahody obsahují v nemalé míře tolik potřebný draslík, který se stará o správnou krevní průchodnost žil a tepen. Také zajišťuje vyrovnání nadbytečného tlaku v očích. Ke zdravému prokrvení lidského těla napomáhá i hořčík. Pokud chcete předejít zrakovým onemocněním, vězte, že flavonoidy obsažené v jahodách napomáhají k prevenci řady očních chorob.

Z vitamínů je v jahodách v nejvyšší míře zastoupen vitamín C, který podporuje imunitní systém, a napomáhá tak předcházet vysilujícím virózám. Spolu s draslíkem se stará také o správnou funkci mozku a přispívá ke zpomalení stárnutí u žen.

V jahodách se rovněž vyskytují antioxidanty a detoxikační látky, které redukují bolestivou artritidu a příznaky dny.

Minerály

Vitamíny

draslík
zinek
hořčík
síra
vápník
bor
fluor
kobalt
molybden

A
B
C
E

Pěstování jahod

Jahodám se bude skvěle dařit spíše v písčitých půdách, které budou obohaceny dostatkem humusu a živin. Krásně vám však porostou víceméně ve všech oblastech, kromě prudkých svahů a ve vyšších polohách, kde budou kvést později. Pokud plánujete jahody pěstovat v teplejších oblastech, počítejte s častějším zaléváním, neboť pro svůj růst spotřebují opravdu velké množství vody. Odměnou vám však bude vysoká úroda.

Sazeničky je vhodné vysazovat na přelomu července a srpna, popřípadě až přejdou jarní mrazíky. V případě, že se rozhodnete sázet jahody v letním období, vyplatí se sázet je tzv. „na vodu“. Znamená to nalít do každé jamky vodu, kterou necháte nejprve vsáknout do půdy a následně do ní zasadíte sazenici, kterou zahrnete zeminou.

Jahodový jam - jahody
Zdroj: Freepik.com

Jak už bylo řečeno, jahody pravidelně a v hojné míře zalévejte. Také je průběžně zbavujte plevele a odstraňujte suché skvrnité lístky.

Co se týče hnojení jahod, záleží na období výsadby. Podzimní výsadbu hnojte na jaře, čímž podpoříte růst květů i plodů. Než započnete se samotným hnojením, ujistěte se, že je půda dostatečně vlhká.

Jahody sklízejte průběžně a rozhodně se vyhněte jejich dlouhodobému skladování. Déle vám vydrží v chladu s nepoškozenou stopkou.

Recept na jahodové kynuté knedlíky z tvarohového těsta

Jahody se skvěle hodí pro tvorbu marmelád i džemů. Vynikající jsou také v kynutých knedlících z tvarohového těsta. A my vám dnes představíme jejich odlehčenou verzi bez bílé mouky, cukru i vajec.

Ingredience na těsto:

  • 500 g měkkého polotučného tvarohu
  • 120 g žitné krupice
  • 120 g celozrnné hladké mouky

Ingredience na jahodovou náplň:

  • jahody
  • skořice
  • hořká čokoláda (alespoň 70%)

Postup:

Nejprve si ve větší míse vypracujte vláčné těsto z tvarohu, krupice a mouky.

Na moukou posypaném vále si následně vyválejte váleček, který rozdělíte na požadovaný počet kousků (z uvedených poměrů by mělo vzniknout 18 knedlíků).

Z každého kousku vytvořte hladkou placičku, kterou pokladete přepůlenými jahodami a následně zformujete do tvaru knedlíku.

Nechte asi půl hodiny odpočinout. V mezičase přiveďte ve větším hrnci vodu k varu.

Jednotlivé knedlíky vložte pomocí lžíce do vroucí vody a po chvilce je odlepte ode dna. Až vyplavou na povrch, vařte je dalších 5 minut a poté vyndejte na sítko, kde je nechte okapat.

Pak je opatrně propíchněte vidličkou, aby z nich vyšla pára.

Tvarohové knedlíky s jahodami servírujte posypané skořicí, nastrouhanou čokoládou a rozdrobeným tvarohem.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

custard apple on wooden table
Cherimoya
karambola_1
Karambola
Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie
rambutan_1
Rambutan
Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur

Viaflorin

Reklama