Cherimoya

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Díky dovozu z exotických zemí si můžete pochutnat i na velmi zvláštním ovoci zvaném cherimoya. Ovoce vzhledem připomínající nerozvinutou zelenou šišku se také říká čerimoja, láhevník, pudingové jablko nebo jahodové jablko. Jaké benefity má?

Exotická cherimoya je specifická nejen svým názvem

Cherimoya je exotické ovoce původem z Jižní Ameriky. Hojně se pěstuje především v Peru, Ekvádoru nebo Kolumbii. Pěstování tohoto ovoce se rozšířilo také do Afriky, Izraele, Egypta nebo Španělska. Právě ze Španělska bude nejspíš pocházet ovoce, které si koupíte v našich obchodech. Cherimoya je totiž velmi náchylná na otlačení, a proto je její transport z větších dálek komplikovaný. I tak se vám může stát, že koupíte nezralou cherimoyu. To ale vůbec nevadí, protože toto exotické ovoce samo dozraje v pokojové teplotě.

Jak cherimoya chutná?

Jak už jsme říkali, vypadá cherimoya jako zelená nevyvinutá šiška. Zralou cherimoyu lze docela snadno přepůlit. Dorůstá velikosti až 20 centimetrů a průměru 7 až 10 centimetrů. Její dužina je velmi měkká, bílá, smetanová nebo narůžovělá. Obsahuje docela dost velkých tmavě hnědých semen, která jsou podobná kávovým zrnům. Tato semena je potřeba před konzumací vyloupnout, neboť jejich konzumace ve větší míře je jedovatá. Chutí lze cherimoyu přirovnat ke kombinaci ananasu, hrušky, jablka, banánu a jahody.

Cherimoya a její nároky na pěstování u nás

Dobrou zprávou pro ty, kteří rádi zkoušejí pěstovat exotické rostliny ze semínek, je ta, že cherimoya klíčí velice dobře. Použít můžete semínka, která vyloupnete z dužiny. Omyjte je, nechte týden vysušit a pak vysaďte do výživného substrátu. Semínko ze substrátu vykoukne asi do týdne. Poté bude potřebovat dostatečnou zálivku a jednou za tři týdny také hnojení organickým hnojivem.

Láhevník, jak se cherimoyi také říká, miluje polostín nebo rozptýlené světlo. Přímé slunce by mohlo jeho listy sežehnout. Rostlina poměrně dobře snáší naše teploty. V zimě by však teplota neměla klesnout pod 10 °C. V zimě je u rostliny také běžné, že její listy opadají. Je to ideální čas pro její přesazení. Na jaře se můžete těšit na nový růst. K tomu, abyste na rostlině vypěstovali své vlastní plody, potřebujete minimálně dvě rostlinky, aby se mohly navzájem opylovat. Plody rostou a dozrávají v rozmezí 5 až 7 měsíců. Na první plody se lze těšit po pěti až sedmi letech pěstování této exotické rostlinky.

Jaké vitamíny a minerály cherimoya obsahuje?

V čerimoji najdete celou škálu živin – vitamín A, vitamín B6, vitamín C, minerály draslík, vápník, hořčík, fosfor, látku pektin, hroznový cukr, vlákninu a antioxidanty. Čerimoja má sice hutnou konzistenci, ale jen velmi nízký obsah tuku.

Zdroj: Freepik.com

Jaké benefity pro zdraví cherimoya má?

Díky obsaženým látkám může cherimoya:

  • posílit imunitní systém
  • detoxikovat organismus
  • podpořit trávení
  • zlepšit střevní mikroflóru
  • udržovat normální hladinu cukru v krvi
  • regulovat krevní tlak
  • snižovat hladinu špatného cholesterolu
  • chránit před infarktem a mrtvicí
  • celkově podpořit kardiovaskulární zdraví
  • díky obsahu vitamínu B6 udržovat zdravý mozek
  • být prevencí rakoviny
  • udržovat zdravou pokožku

Jak zpracovat toto exotické ovoce?

Cherimoya se nejčastěji konzumuje tak, že se rozpůlí a lžičkou se vyjídá dužina. Předtím je ale potřeba vyjmout velká semena, kterých se v dužině vyskytuje velké množství (až 30 semen v jednom plodu). Nejčastěji se tedy konzumuje v čerstvém stavu. Je vhodnou součástí smoothie drinků, ovocných salátů, dezertů, zmrzlin, dokonce i džemů. Dokonce můžete vyzkoušet upéct sladký dezert s cherimoyou. Dužinu můžete v lednici uchovávat maximálně 4 dny.

Může se stát, že si koupíte ještě nezralou cherimoyu. Pak ji stačí nechat při pokojové teplotě dozrát. Semínka ale nejezte. Jsou jedovatá. Z rozemletých semen však můžete vytvořit účinný insekticid, protože obsahují velké množství alkaloidů, které blechám, vším a jiným kožním parazitům vadí.

Smoothie s cherimoyou

Jak už jsme zmínili výše, cherimoyu můžete využít všelijak.

Na svěží smoothie s cherimoyou potřebujete:

  • 1 zralou cherimoyu
  • půl banánu
  • 3 lžíce bílého jogurtu
  • jednu lžíci medu nebo třeba javorového sirupu
  • jednu lžíci citrónové šťávy

Dužinu láhevníku zbavte semen, a pak k ní přidejte zbytek ingrediencí a rozmixujte ve smoothie makeru nebo v mixéru. Podávejte vychlazené. Dobrou chuť.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

zapota_obecna_1
Zapota obecná
hadi_mord_spanelsky_cerny_1
Hadí mord španělský – černý kořen
Lychee juice on wooden table - Fresh lychee drink and slice peel
Liči čínské
karambola_1
Karambola
Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie
rambutan_1
Rambutan

Viaflorin

Reklama