Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Narkolepsie – dosud neobjasněné chronické onemocnění komplikuje postiženým život

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Představa, že náhle usnete během důležité schůzky s vaším klientem, vám může připadat vtipná. Narkolepsie však postiženým život značně komplikuje a dosud neexistuje žádná léčba, která by problém s nečekaným usínáním během dne efektivně vyřešila.

Co je to narkolepsie a jak se projevuje?

Narkolepsie je chronické onemocnění nervové soustavy, které se projevuje nečekaným usínáním a nutkáním usnout během dne. Postižený touto nemocí upadá do spánku bez předchozího varovného signálu, což může být velmi nebezpečné. Záchvaty spánku jsou u narkolepsie náhlé a nekontrolovatelné.

K příznakům narkolepsie patří:

  • nečekané záchvaty neodolatelného spánku během dne
  • upadání do nečekaného spánku, který trvá zpravidla několik minut
  • ztráta svalového napětí zvaná jako kataplexie, která trvá několik sekund až několik minut a kterou vyvolá velmi silná emoce – například smích nebo hněv (při tomto se pacientovi podlomí kolena, nečekaně upadne nebo upustí předmět, který drží v ruce)
  • spánková obrna (u té dochází k úplnému ochrnutí svalstva a pacient nemůže ani mluvit)
  • velice živé halucinace
  • dochází k automatickému jednání, kdy postižený například vyjde ven a venku je pak zmatený, protože neví, co tam dělá
  • do příznaků narkolepsie spadá i neklidný a přerušovaný noční spánek
  • narkolepsie se může projevovat skřípáním zubů během spánku
  • patří sem i noční děsy nebo náměsíčnost

Co je příčinou?

Jasná příčina nebyla u narkolepsie dosud objasněna. Vědci dosud vyzkoumali, že na vině může být genetický faktor, takzvaný HLA komplex, který se vyskytuje na šestém chromozomu. Ani to ale není podmínkou propuknutí nemoci. Na vině může být autoimunitní reakce organismu. Narkolepsie však může vzniknout i tak zvaně sekundárně – například po úrazu hlavy, vlivem nádoru na mozku, kvůli zánětu mozku nebo vlivem některých vrozených metabolických poruch.

Kdy se objevuje?

Onemocnění může propuknout kdykoliv a vždy je to velmi nečekané. Nejčastěji se poprvé objevuje ve věku 15 až 20 let. V tomto věku může hrát roli také změna hormonální hladiny, která může podnítit propuknutí nemoci. Některé studie naznačují, že nejhorší projevy narkolepsie se vyskytují mezi 30. až 40. rokem života. Bohužel se jedná o produktivní věk a narkolepsie život může zkomplikovat natolik, že jsou postižení nuceni jít do částečného nebo plného invalidního důchodu. Studie také objevily fakt, že stářím nemoc ubývá na síle. Příznaky narkolepsie u pacientů kolem padesátky a výš mohou mít nižší intenzitu nebo mohou úplně vymizet.

Zdroj: Freepik.com

Jak probíhá diagnostika narkolepsie?

Diagnostika narkolepsie je velice komplikovaná. O tom svědčí fakt, že u velkého procenta nemocných se na nemoc přišlo pozdě. Dříve u nich byly příznaky narkolepsie zaměňovány s epilepsií. K diagnostice dochází v odborných spánkových laboratořích, kde je pacient uveden do spánku, kde se zkoumají jeho fáze. Monitorována je jeho mozková aktivita i během běžných bdělých činností.

Jak se narkolepsie léčí?

Žádná léčba ani prevence neexistuje. U pacienta s narkolepsií se doporučuje zavést režimová opatření, zvýšit spánkovou hygienu, v místnosti často větrat. Používají se léky, které zabraňují usínání přes den a také antidepresiva, která mají sedativní účinky a pro změnu pomáhají usnout večer a také pomáhají vyrovnat se s komplikacemi, které nemoc přináší. Je totiž známo, že pacienti s narkolepsií jsou kvůli vyčlenění z normálního fungování často apatičtí, úzkostní až depresivní, mají nižší sebevědomí.

Co obnáší život s touto nemocí?

Život s touto nemocí přináší řadu komplikací. Pacient má potíže s uplatněním v profesním životě, nemůže získat řidičské oprávnění a často tato nemoc komplikuje jeho osobní život.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama