Poctivě jste sbírali bylinky, abyste v zimě byli připravení na typické neduhy tohoto období? Pak vám doma nesmí chybět sušené květy slézu lesního. Jeho slizové látky skvěle účinkují proti zánětu dýchacích cest a trávicího ústrojí.
Kde roste sléz lesní a co je pro něj typické?
Sléz lesní patří mezi naše nejvyšší bylinky a lze na něj narazit volně v přírodě, nejčastěji kolem lesních cestiček, na náspech, u plotů a tak podobně. Sléz lesní je dvouletou bylinkou, která dokáže přežít i tuhé mrazy. Její silná a stabilní lodyha pomáhá bylince dorůst až do výšky 1,5 metru. Jejím nejtypičtějším znakem jsou sytě fialové květy, které mají v průměru přibližně 4 centimetry. Tyto květy se sbírají, stejně jako jiné části rostliny a mají jednu zvláštnost. Díky obsahu antokyanů čaj připravovaný z těchto květů po zalití horkou vodou krásně zmodrá. Zmodrání trvá jen velmi krátce a každý, kdo už sléz zná, se na tuto část přípravy tohoto čaje těší ze všeho nejvíce. Po chvilce čaj ztmavne a má všední barvu. Když ale hned do oné modré barvy přikápnete pár kapek citrónové šťávy, čaj se zbarví do tmavě růžové barvy. Určitě stojí za to tento čaj připravovat spolu s dětmi.
Jaká část rostliny se nejčastěji využívá a jak se zpracovává?
Nejužívanější částí slézu lesního jsou jeho fialové květy, které mají nejvyšší obsah léčivých látek. Květy se sbírají od června do října. Jedlé a léčivé jsou však i listy slézu lesního, které můžete přidávat do různých bylinných směsí a samozřejmě je můžete míchat i s květy slézu lesního.
Jaké druhy slézu existují a jaký je mezi nimi rozdíl?
Sléz lesní si lze lehce poplést s dalšími jeho neméně zdravějšími druhy. Například jeho poddruh sléz maurský je na zahrádkách běžně pěstovanou bylinkou. Jedná se o velmi odolnou bylinku, která příliš naší péče nepotřebuje. K dalším druhům patří například sléz pižmový nebo sléz velkokvětý.
Jaké látky sléz lesní obsahuje?
Mezi nejúčinnější látky slézu lesního patří slizové látky, antokyany a vitamíny A, B a C. Dále ve slézu lesním najdete třísloviny, terpenoidy, karotenoidy, flavonoidy, z minerálních látek obsahuje hlavně železo a vápník.
Jaké má sléz lesní využití?
Sléz lesní je hlavně výbornou bylinkou, kterou si ve svém repertoáru oblíbila tradiční čínská medicína. Nejčastěji se jeho květy a listy suší a vyrábějí se z nich čaje a odvary, které účinkují při kašli, nachlazení a při problémech s trávením. Ze slézu lesního se však vyrábějí také tinktury, obklady, masti a často se používá i do koupelových směsí. Jelikož je možné květ slézu lesního sníst, je častou ozdobou dezertů.
Jak sléz lesní účinkuje na zdraví?
Sléz lesní má řadu pozitivních účinků na zdraví, které využijete především v zimním období, kdy se o slovo přihlásí nachlazení, kašel a jiné onemocnění dýchacích cest.
Sléz lesní:
- chrání sliznice
- pomáhá proti bolesti v krku
- tiší kašel
- ulevuje od zánětu a zahlenění průdušek
- ulevuje od laryngitidy
- urychluje léčbu angíny
- pomáhá při zánětech mandlí
- navrací ztracený hlas
- slizové látky blahodárně působí také na trávicí systém
- pomáhá při vředovém onemocnění
- léčí záněty žaludku
- ulevuje od zácpy
- nálev ze slézu lesního se používá jako kloktadlo či jako proplachovací roztok na oči nebo rány
- sléz lesní umí ošetřit pokožku – omlazuje ji, vyživuje, léčí akné a jiné ekzémy
Sléz lesní je ideální všestrannou bylinkou, kterou si můžete vypěstovat na zahrádce nebo za ní vyrazit do volné přírody. Její trik s barvičkami po zalití květů, bylince přidává na atraktivitě.