Proskurník lékařský je bylinka, která obsahuje až 35 % slizových látek. Ty skvěle účinkují na sliznice celého těla. Bylinka, u které můžete využít všechny její části, je zajímavá tím, že si z ní můžete vyrobit domácí marshmallows.
Kde proskurník lékařský roste a jak vypadá?
Proskurník lékařský je vlhkomilná bylinka, a proto ji nejčastěji najdete na vlhkých loukách, na místech s podzemní vodou, v houštinách v okolí řek a tak podobně. Svůj původ má ve Středomoří a Střední Asii. Proskurník je dnes velmi rozšířený. Je to 1,5 metru vysoká bylinka, kterou kvůli vzhledu můžete snadno zaměnit s ibiškem. Rostlina je z čeledi slézovitých. Narůžovělými květy kvete od července do září.
Jaké části rostliny se využívají?
Bylinka patří k těm rostlinám, u kterých využijete všechny jejich části – listy, květy i kořen. Z bylinky se nejčastěji vaří čaje, odvary, maceráty. Používá se na obklady, pro kloktání nebo do koupelových směsí.
Proskurník lékařský a tradiční čínská medicína
V tradiční čínské medicíně je proskurník lékařský využíván kvůli jeho vysokému obsahu slizových látek (uvádí se obsah až 35 %). O slizových látkách z rostlin je známo, že blahodárně působí na sliznice celého těla. Jsou to glycidy, které ve vodě bobtnají a mají viskózní charakter. Nejčastěji se využívají k léčbě onemocnění dýchací a trávící soustavy. Slizové látky sliznice chrání, uklidňují je, snižují účinek některých nežádoucích kyselin a zabraňují jejich pronikání k místům se zánětem. Sliz má schopnost zadusit bakterie. Rostlinné slizy fungují také jako projímadla. Kromě proskurníku lékařského slizy ve vyšším množství obsahují také chia semínka, lněné semínko, sléz lesní, jitrocel, aloe vera nebo kostival.
Jaké látky proskurník lékařský obsahuje?
Proskurník lékařský (latinsky Althaea officinalis) obsahuje vysoký obsah slizových látek. V bylince najdete také pektin, škrob, silice, flavonoidy, třísloviny, vitamín C a další látky.
Jaký účinek má proskurník lékařský na zdraví?
Bylinka proskurník lékařský:
- zmírňuje podráždění sliznic
- usnadňuje odkašlávání
- tlumí kašel
- léčí onemocnění horních i dolních cest dýchacích
- ulevuje od bolesti v krku
- působí antibakteriálně a jeho užití je vhodné při angíně
- zmírňuje příznaky laryngitidy, protože zmírňuje záněty hrtanu
- působí protizánětlivě
- upravuje trávení
- působí proti překyselení žaludku
- jeho užití je vhodné při katarech střev a žaludku
- léčí žaludeční vředy
- zmírňuje průjmy, ale zároveň působí proti zácpě
- proskurník podporuje činnost ledvin
- pomáhá při léčbě ledvinových kamenů
- proskurník má změkčující účinky, které využijete při léčení popraskané trvrdé kůže (například popraskané paty)
- obklady z proskurníku se používají při oparech, na popáleniny, při ekzémech
- při vyplachování proskurník lékařský dezinfikuje dutinu ústní
Marshmallows z proskurníku
Každá bylinka má nějakou svou zajímavost, díky které vyniká nad ostatní. Zajímavostí proskurníku lékařského je možnost vyrobit z něj bonbóny známé jako marshmallows. Na výrobu marshmallows z proskurníku potřebujete hlavně kořeny proskurníku lékařského, ze kterých spařením získáte potřebný sliz. Poté se tento sirup míchá s cukrem, bílky a želatinou. Hmota se nechává vychladnout a pak se krájí na menší kousky. Na internetu je několik variací na tento recept. Právě z proskurníku se tyto cukrovinky dříve vyráběly. Později se přistoupilo k levnějším a snadnějším postupům.