Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kotvičník zemní dodá vašemu životu opět náboj

Fotografie: Muž a žena v ložnici
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kotvičník zemní je skutečně kouzelnou bylinkou, která se tradičně po mnoho let užívá v lidovém léčitelství. Ovšem v dnešní době je hojně vyhledávána pro její působení nejen v sexuální sféře. Kotvičník je oblíbený vzhledem k jeho působení na pohlavní orgány. Pokud chcete vašemu životu opět dodat náboj a dopřávat si vášeň plnými doušky, tento článek je určen přímo vám.

O bylině jménem kotvičník zemní

Kotvičník zemní je také známý pod latinským názvem Tribulus terrestris. Jedná se o jednoletou poléhavou bylinu, která pochází z čeledi kacibovitých.

Charakteristická je tato rostlina lodyhou dlouhou 10-60 cm, která je málo větvená a je porostlá krátkými bílými chloupky. Má krátce řapíkaté listy. Ty jsou vstřícné a palistnaté, vyznačují se eliptickým nebo podlouhle kopinatým tvarem a sytě zelenou barvou.

Kotvičník zemní kvete žlutě, jeho květ se skládá z pěti okvětních lístků. Svůj název kotvičník dostal podle plodů, které mají typický tvar připomínající kotvu a jsou porostlé trny.

V současné době je rostlina rozšířena v Evropě, ale také Asii a Austrálii. Původní domovinu má kotvičník zemní zřejmě v Číně a Japonsku. Pocházet má z tamních středomořských pobřeží. Odtud se rozšířil i do Indie a na Srí Lanku.

V Evropě lze dnes kotvičník považovat spíše za plevel. Ale stále častěji se pro obsah specifických účinných látek dostává do centra pozornosti i coby zajímavá rostlina z hlediska farmaceutického využití. A za tímto účelem se i cíleně pěstuje.

Které účinné látky kotvičník zemní obsahuje?

K nejvýznamnějším účinným látkám obsaženým v kotvičníku zemním patří především tzv. fytosteroly. Jedná se o chemické látky, které patří do skupiny sterolů. Jejich nejvyšší podíl je obsažen v kořenové části a plodech.

Jedná se především o tzv. steroidní saponiny. Ty zařazujeme mezi heteroglykosidické sloučeniny isoprenového původu. Patří sem například chlorgenin, trogoghenin, protodioscin nebo gitigenin. Kotvičník zemní však obsahuje i celou řadu dalších potenciálně prospěšných složek, jako jsou například glykosidy, alkaloidy harman a harmin, třísloviny bioflavonoidy nebo flavonoidy.

V listech a nati se pak vyskytuje řada dalších živin. Patří sem sacharidy, bílkoviny i tuky. A rovněž řada vitamínů a minerálů. Z nich má pravděpodobně největší význam vitamín C.

Zdroj: Freepik.com

Jaké účinky má kotvičník zemní na organismus?

Kotvičník se užívá v mnoha různých formách. U nás v e-shopu Klub Energy Tábor si můžete zakoupit kotvičník čaj nebo bylinný koncentrát Tribulus Terrestris Forte. A jaké jsou jeho účinky?

Pyšní se celou řadou specifických účinků na lidské tělo. Asi nejčastěji se hovoří o jeho schopnosti zvyšovat produkci testosteronu u mužů. Díky tomu je součástí celé řady doplňků stravy podporujících erekci i plodnost.

U žen se mu připisuje zejména vliv na ovulaci. Kotvičník zvyšuje šanci na dozrání vajíčka a jeho včasné uvolnění. Tím posiluje šanci na početí.

Kotvičníku se nicméně připisuje i celá řada jiných vysoce prospěšných účinků. Dokáže dodat životní vitalitu, obnovit sílu a podílí se také na nárůstu svalové hmoty. Proto ho využívají i sportovci. Stejně tak podporuje imunitní systém. Dále má vliv na močovou soustavu.

Tip: Vyberte si z dalších článků na téma bylinky a získejte přírodní inspiraci a podporu při léčbě různých chorob.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama