Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak zpracovat bylinky – sušení, mražení, tinktury, bylinkové oleje a sirupy

Fotografie: Nasušené bylinky v dózách
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Nasbírali jste si bylinky a přemýšlíte, jak je nejlépe zpracovat? Připravili jsme pro vás inspiraci na sušení, mražení i naložení bylinek do alkoholu a na závěr také poradíme, jak si z nich můžete vyrobit bylinkový olejíček.

Sušení bylinek krok po kroku

Asi nejvíce využívaným způsobem zpracování bylinek je jejich usušení, a ačkoliv by se to mohlo zdát jako jednoduchý úkon, i sušení má svá pravidla. Pojďme tedy sušit krok po kroku společně.

  • Čištění: Nejprve je nutné bylinky očistit a odstranit z nich nečistoty, broučky a lístky, které na první pohled nejsou zdravé. Rozhodně rostlinky nemyjte pod vodou, aby nechytly plíseň.
  • Kde sušit: Mnoho začínajících bylinkářek dělá chybu, že v létě vystaví bylinky na přímé slunce. Následně jsou překvapené, že barva i vůně bylinek jsou jiné, než čekaly. Proto se doporučujeme tomuto neduhu při sušení vyhnout. Jednou z možností je sušička, ale pokud ji nemáte, pak je dobré natrhané bylinky rozmístit na noviny nebo je svázat a usušit na šňůře na půdě či v jiné místnosti.
  • Teplota při sušení: Ta by měla být cca 30 °C, ovšem neměla by přesáhnout 45 °C.
  • Kdy jsou bylinky usušené: Usušené bylinky poznáte jednoduše tak, že budou chřestit (či jak ten zvuk přesněji nazvat). Lehce se vám zlomí mezi prsty a v případě, že je vložíte např. do igelitového pytlíku na pár hodin, tak se pytlík neorosí.
  • Jak je uskladnit: Stačí vám k tomu zavařovací sklenice, ideálně z tmavého skla. Bylinky v ní vydrží celý rok a budou skvěle chráněny před vlhkostí a dalšími negativními vlivy.

Mražení bylinek pro přípravu chlazených nápojů, salátů i do omáček

Bylinky si můžete jednoduše i zmrazit a následně využít do salátů, omáček nebo si z nich udělat osvěžující letní drink. U všech 3 variant budete potřebovat formičky na led.

  • Mražení bylinek pro letní osvěžující nápoje: Do formičky vložte čerstvé nasekané bylinky (máta, meduňka, šalvěj atd.) a zalijte vodou. Vložte do mrazáku a je hotovo. Jakmile si budete dělat v létě drink, stačí z formičky bylinkovou kostku ledu vložit do vody, přidat citron, pomeranč nebo meloun – záleží na tom, co máte rádi a výborný drink je hotový.
  • Mražení pro dochucení omáček či polévek: Postup je stejný jako u nápojů, ale místo vody můžete použít zeleninový vývar. Samozřejmě vychlazený a následně použít při vaření polévek nebo omáček.
  • Mražení bylinek v olivovém oleji: Do salátů se hodí bylinky snad vždy a nejlepší pro pokapání salátu je olivový olej. Proč tyto dvě ingredience nespojit, můžete si tak užít výbornou chuť salátu s čerstvými bylinkami i v zimě. Postup je stejný jako u předešlých tipů. Pouze místo vody a vývaru použijte olivový panenský olej.

Výroba bylinkové tinktury

Vyrobit si tinkturu z bylinek může znít složitě, ale vězte, že se jedná o velmi jednoduchý postup. Stačí vám k tomu pouze kvalitní min. 40% alkohol – ideální je vodka, která je v podstatě bez chuti a díky tomu vynikne aroma bylinek. Dále pak uzavíratelné sklenice a plátěný hadřík na přecedění. Výroba tinktury vám zabere chvilku, pouze louhování trvá 6 – 8 týdnů.

Postup:

Připravte si sklenice a naplňte je bylinkami do cca 2/3. Přidejte alkohol tak, aby bylinky byly kompletně ponořené. Dále stačí sklenici uzavřít a dát louhovat do chladu a tmy. Občas protřepte, po 6 – 8 týdnech přeceďte a naplňte lahvičky s kapátkem z tmavého skla. Uskladněte opět na tmavém a chladném místě a je hotovo.

Zdroj: Freepik.com

Tinktury se užívají při nebo po jídle v malém množství. Nejedná se o alkoholický nápoj, ale o medicínu pro zklidnění, uvolnění či pomoc při jiných zdravotních neduzích, a to podle toho, které bylinky jste využili.

Jak si vyrobit kvalitní bylinný olejíček

Bylinné olejíčky pro voňavé a léčivé masáže si taktéž můžete jednoduše vyrobit doma. Například levandule krásně působí proti bolesti hlavy, stačí si s olejem potřít spánky a nechat působit. Mátový olejíček můžete využít k masáží svalů atd.

Jak postupovat?

  • Připravte si bylinky, využít můžete čerstvé i sušené.
  • Na 500 ml oleje budete potřebovat asi 8 lžic sušených bylinek a cca 13 lžic čerstvých bylinek.
  • Nejlepší oleje pro přípravu jsou olivový, mandlový nebo slunečnicový.
  • Do nádoby nejprve vložte bylinky a následně je zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené.
  • Dejte na světlé a chladné místo a nechte cca 8 týdnů macerovat s průběžným protřepáváním.
  • Následně přeceďte a nalijte do menších tmavých lahviček.

A posledním tipem jsou bylinkové sirupy. Ty přijdou k chuti nejen vám, ale i dětem, posílí v zimních měsících imunitu, pomohou k lepšímu spánku nebo naopak dodají pozitivní energii.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama