Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak udržet hlasivky ve formě?

Fotografie: Mladý muž zpívá
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jak už z názvu vypovídá, hlasivky jsou zodpovědné za tvorbu hlasu. Nachází se v hrtanu. Jsou to dva vazivově svalové pruhy o délce až 2,9 cm, které se skrze vdechovaný vzduch rozvibrují, a tím vzniká hlas. Věděli jste, že čím kratší hlasivky jsou, tím je hlas vyšší?

Zahleněné hlasivky – co je způsobuje?

Hlen na hlasivkách je signálem infekce. Tu může způsobit nachlazení, ale i předešlá námaha hlasivek (mluvení před publikem, zpívání na koncertě).

Za zahleněním může stát také:

  • pobyt v zakouřeném prostředí
  • pobyt v jinak znečištěném prostředí
  • nadměrné pití alkoholu
  • celkové vyčerpání organismu

Člověk si kolikrát své hlasivky uvědomí až v momentě, když přestane mluvit. Přitom péče o ně je stejně důležitá jako péče o další části těla. K základním pravidlům péče o hlasivky patří dostatečné pití tekutin (hrdlo by nemělo vyschnout). Dále pomůže, když se budete vyhýbat klimatizaci, která hlasivkám škodí. Také se snažte hlasivky nepřepínat. Divili byste se, jak málo stačí k tomu, aby vaše hlasivky onemocněly.

Jak pečovat o hlasivky přírodní cestou – 5 bylinek a jak z nich udělat bylinné čaje?

Kromě základních pravidel, která je potřeba při péči o hlasivky dodržovat (hlasivky nepřepínat, vyhýbat se klimatizaci, hlasivky pravidelně zvlhčovat), pomůže i bylinková terapie. Z nepřeberného množství bylinek, které mohou hlasivkám ulevit, jmenujme kupříkladu:

Lipový květ

Lipový květ umí dobře rozpouštět hleny, a proto by mohl pomoci od chrapotu způsobeného zahleněním. Dále je důležité uvést, že má protizánětlivé účinky, díky kterým hojí záněty a má zvlášť působivé účinky na chrapot. Lipový čaj připravíte jednoduše. Jednu polévkovou lžíci lipových květů zalijte 250 ml vroucí vody. Denně můžete vypít až 3 šálky tohoto čaje.

Sléz okrouhlolistý

Z bylinky jménem sléz okrouhlolistý si můžete vyrobit účinné přírodní kloktadlo. Dvě čajové lžičky slézu zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte asi 10 minut vylouhovat, sceďte a čajem kloktejte hlasivky několikrát denně.

Řepík lékařský

Při namožených hlasivkách a chrapotu pomůže také řepík lékařský. I z něj si můžete udělat přírodní kloktadlo. Stačí, když přibližně 10 minut povaříte 15 gramů řepíku lékařského v půl litru vody. Odvarem kloktejte několikrát denně.

Zdroj: Freepik.com

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská má silné dezinfekční účinky, a proto pomůže i při zánětu hlasivek při chřipce a nachlazení. Ve větším množství může mít šalvěj řadu nežádoucích účinků, proto stačí, když ji budete kloktat. Kloktadlo ze šalvěje připravíte tak, že zalijete jednu čajovou lžičku šalvěje asi 250 ml vroucí vody a necháte přibližně 10 minut vylouhovat. Čajem kloktejte několikrát denně.

Tymián

Tymián je další z bylinek, které umí pomoct s nemocnými hlasivkami. Působí antibioticky, antisepticky i proti plísním. Uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání a navrací ztracený hlas. Tymiánový čaj připravíte jednoduše tak, že jednu polévkovou lžíci čerstvého (i sušeného) tymiánu zalijete půl litrem vroucí vody. Nechte louhovat asi 10 minut, potom sceďte a vypijte v průběhu celého dne.

Co pomáhá na chrapot dětí?

Chrapot u dětí nejčastěji souvisí se zánětem hrtanu a je typický pro laryngitidu. Toto onemocnění děti ohrožuje především v zimních měsících a převážně v období od půl roku do šesti let. Jenže zatímco chrapot u dospělých je celkem banální věc, u dětí může znamenat život ohrožující komplikaci. Chrapot a zánět hrtanu u dětí často doprovází zarudnutí a otok dýchacích cest, sípání, štěkavý kašel, lapání po dechu. Není výjimkou, když děti s příznaky laryngitidy jsou hospitalizovány, a to právě kvůli otoku, který zhoršuje dýchání a hrozí, že dítě začne promodrávat, vzduch se do plic přestane úplně dostávat a hrozí udušení. Chrapot u dětí pak mohou zmírnit babské rady, mezi které patří pití teplé vody s medem a citrónem nebo kloktání Vincentky.

Pokud dítě trápí silný chrapot a neschopnost se nadechnout (časté příznaky laryngitidy), pomůže, když dítě zabalíte do deky a odnesete ho na čerstvý a chladnější vzduch (to znamená ven nebo postačí, když otevřete mrazák). Úlevu přinesou i studené obklady kolem krku a uklidňování dítěte (pláč dušnost zhoršuje).

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama