Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Exotická zelenina jakon, která chutná spíše jako ovoce

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Domovem jakonu (yakonu), která se však v mnohém podobá klasické bramboře, je Jižní Amerika. Zatímco tam roste jako trvalka, u nás nepřežije zimu. I tak však stojí za to si ji zasadit. Tato exotická zelenina jakon má totiž zajímavý obsah látek.

Co je jakon?

Nejvíce užívanou částí exotické zeleniny zvané jakon jsou její podzemní hlízy. Konzumovat však můžete i její listy. Když se řekne jakon, mnoha lidem se vůbec nic nevybaví. Ačkoliv se této exotické zelenině u nás daří (samozřejmě ne tak jako v její domovině), pořád není tak profláknutá jako například batáty či topinambur. Všechna tato zelenina má však jedno společné – chutnou a zdravou podzemní hlízu. Jakon sice svým vzhledem neuchvátí. Zaujme ale nízkým obsahem kalorií a absencí škrobu. Člověk by řekl, že hlíza, která se podobá bramboře, bude mít škrob. Jakon však obsahuje hlavně inulin, díky čemuž je přínosem pro cukrovkáře.

Jaké látky zelenina jakon obsahuje?

Hlízy jakonu obsahují až 70 % vody. Dále v nich najdete zdravé sacharidy, fruktooligosacharidy (díky nim může být prášek z jakonu zdravější alternativou cukru), oligomery (prospívají zdraví tlustého střeva), fenolické sloučeniny (působí jako silný antioxidant), kyselinu kávovou, kyselinu chlorogenovou, vlákninu, bílkoviny, vitamíny B1, B2, B3, C, karoteny, minerály vápník, železo a draslík, látku inulin (díky které je jakon velmi zajímavý pro cukrovkáře) a další látky.

Jak jakon zpracovávat?

Využití jakonu je rozmanité. Jakon můžete jíst čerstvý, v tom případě z něj využijete největší množství vitamínů a minerálů. Tuto zeleninu můžete péct, dusit nebo smažit. Jakon lze také usušit nebo zamrazit. Jakon se dá připravit naslano i nasladko. Je častou součástí salátů, polévek, dělají se z něj zeleninové chipsy. U jakonu oceníte, že se nerozvaří. Hlízy lze i kompotovat ve sladkém nálevu. Potom připomínají zavařený ananas.

Co s listy jakonu?

Listy jakonu mohou být hodnotným krmivem pro vaše domácí zvířata, protože obsahují až 25 % bílkovin v sušině. Listy mají také protiplísňové účinky a lze je konzumovat ve formě čaje. Odvar z listů působí podpůrně při cukrovce.

Zdroj: Freepik.com

Vliv konzumace jakonu na zdraví

Jakon přispívá zdraví mnoha směry:

  • v první řadě je ideální potravinou pro cukrovkáře, a to kvůli obsahu inulinu, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi
  • inulin má příznivý vliv také na hladinu špatného cholesterolu v krvi
  • jakon příznivě působí na celý kardiovaskulární systém
  • zlepšuje trávení
  • posiluje játra
  • posiluje imunitní systém
  • může být prevencí rakoviny

Jak jakon pěstovat na zahrádce?

V obchodě na jakon příliš často nenarazíte. Pokud ho budete chtít do svého jídelníčku zařadit častěji, nezbude vám nic jiného než si svůj vlastní jakon na zahrádce vypěstovat. Dobrou zprávou je, že to půjde. Tou špatnou pak ta, že výsadbu budete muset každoročně opakovat. Jakon je citlivý na chlad, a proto zimu u nás nepřežije. Ve své domovině je však jakon pěstovaný jako trvalka.  Na přímou výsadbu se můžete vrhnout v polovině května. Sklizeň probíhá v říjnu. Jakon miluje hlinitopísčitou půdu a častou závlahu.

Exotická zelenina jakon dorůstá až do výšky tří metrů a vaši zahrádku ozdobí sytě žlutými a naoranžovělými květy. Listy jakonu jsou tmavě zelené. To nejcennější však najdete pod zemí. Jakon je schopný vytvořit 10 a více hlíz o hmotnosti 200 až 500 gramů. O zásobu jakonu se tak rozhodně bát nemusíte. Dokonce čím déle jakon skladujete, tím sladší a lahodnější je jeho chuť. Musí se to však umět. Jakon se skladuje podobně jako mrkev – nejlépe ve tmavém vlhkém sklepě zahrabaný do písku. Skladují se pouze čisté a neporušené hlízy. Ty, které svou neopatrnou manipulací poškodíte, spotřebujte přednostně.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama