Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

ADHD a užitečné informace, které byste o této nemoci měli vědět

Fotografie: Mladý muž si drží hlavu, kolem něj skáčou děti
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

ADHD je zkratka anglického názvu Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Jedná se o neurovývojové onemocnění, které se projevuje poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Jaké jsou další příznaky a projevy ADHD, jak tato porucha vzniká a jaké jsou možnosti léčby?

Co je to ADHD

Jak jsme si již řekli, jedná se o neurovývojové onemocnění, které se začíná projevovat už v útlém věku. Nejčastěji diagnostikovaná je tato porucha u dětí ve školním věku. Podle dostupných statistik se jedná asi o 3–7 % dětí v ČR a asi 75 % lidí trpících ADHD tuto poruchu zdědilo. Dříve se ADHD považovala za výlučně dětskou nemoc. Nyní je již dokázáno, že pokud se neléčí, přechází i do dospělosti, kdy může velmi narušit jak osobní, tak i pracovní život člověka. Dospělý člověk s ADHD může trpět pocity neklidu, mít problémy s udržením pozornosti a reagovat více impulsivně než je zdrávo.

Příznaky ADHD u malých dětí

U malých dětí můžeme příznaky ADHD pozorovat jak doma, tak i ve škole. Ve chvíli, kdy vám vaše dítě bude nosit domů poznámku za poznámkou, že zlobí, nedává pozor, vyrušuje ostatní při učení, pak raději zpozorněte. Doma bude pořád na nohou a neposedí. Hyperaktivní děti potřebují především pohyb. Ve chvíli, kdy jsou upoutány k židli a musí dávat pozor, začne se v nich probouzet vnitřní neklid, který je nutí vyrušovat.

Projevy ADHD:

  • Nedostatek soustředěnosti
  • Nízká pozornost
  • Impulzivní chování
  • Netrpělivost

V tomto případě trestat dítě za něco, co neovlivní, je naprosto zbytečné a pro dítě může být i velmi frustrující. Pokud vaše dítě má tyto příznaky a nevíte, jak s tím pracovat, nebojte se navštívit dětského terapeuta a poradit se. Pokud si řeknete, že to nic není a že dítě potřebuje pouze tvrdší výchovu, můžete mu tím přivodit následně další psychické problémy, které si s sebou ponese celý život.

Zdroj: Freepik.com

Léčba ADHD

Léčba ADHD vyžaduje především trpělivost a dodržování jasně nastaveného denního řádu. Dítě, které trpí ADHD, by mělo mít nastavený denní řád, který bude pravidelně dodržovat. Samozřejmě v tom nemůže být samo. Je nutná spolupráce rodičů a pomoc celé rodiny, která je s ním v kontaktu.

Nikdy by takové dítě nemělo slyšet od rodičů, že je hloupé. Je totiž dokázáno, že ADHD si nevybírá. Postihuje bez výjimky lidi s vysokým i nízkým IQ. Rodiče by proto měli být velmi trpěliví a nápomocní.

Pracovní prostředí dítěte s ADHD by mělo být upraveno tak, aby eliminovalo jakékoliv rozptýlení. Pokud tedy uvidíte u svého dítka projevy ADHD, v první řadě kontaktujte dětského psychologa a domluvte se s ním na terapii.

V těžších případech pak psycholog doporučí návštěvu psychiatra, který může předepsat vhodné léky. Avšak léky mají vliv na funkcionalitu mozku, a proto je nejlepší začít s dítětem intenzivně pracovat a nastavit mu takovou denní rutinu, která mu bude vyhovovat.

V neposlední řadě je důležité, aby dítě s ADHD mělo pohyb, a to minimálně 60 minut denně na čerstvém vzduchu. Čím více, tím lépe.

A v našem výčtu nesmí chybět ani zdravá strava, která by měla být vyvážená a neobsahovat látky, které by hyperaktivitu dítěte ještě více podpořily.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama