Lichořeřišnice (Tropaeolaceae) má všechno, co má bylinka mít. Má nejen řadu léčivých účinků, ale je také okrasná, plně jedlá, nenáročná na výsadbu, a dokonce je nápomocná v boji proti rostlinným škůdcům. Vyrobit si z ní můžete silnou tinkturu na chřipku či zánět močových cest a ozdobit s ní můžete salát i dort.
Jaké látky lichořeřišnice obsahuje?
Lichořeřišnice patří k velmi silným bylinkám, a proto vás nejspíš nepřekvapí, že obsahuje řadu důležitých látek – vitamín C, beta karoten, síru, lutein, flavonoidy, éterické oleje, mastné kyseliny a další látky, díky kterým lichořeřišnice funguje jako přírodní antibiotikum, má silný účinek proti virům, bakteriím a plísním.
Jak lichořeřišnice účinkuje na zdraví?
Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, funguje antiviroticky, antibakteriálně i proti plísním. Umí si poradit s řadou bakterií, i s těmi, které jsou k běžným lékům imunní. Zmiňme účinek na bakterii vyskytující se v žaludku Helicobakter pylori, bakterii způsobující zánět močového ústrojí E. coli, účinkuje také na 46 kmenů stafylokokových bakterií i na bakterie salmonely. Její dosah je opravdu široký. Dokonce posiluje účinek některých léků, především pak antibiotik, se kterými ji můžete současně užívat.
Lichořeřišnice:
- umí léčit nachlazení
- užívá se při bolesti v krku
- mírní příznaky chřipky
- snižuje horečku
- ulevuje od dráždivého kašle
- posiluje imunitní systém
- celkově posiluje odolnost organismu
- příznivě ovlivňuje činnost centrální nervové soustavy
- podporuje trávení
- léčí záněty močového měchýře
- ničí bakterie salmonely
- posiluje účinek antibiotik
- léčí záněty zvukovodu
- funguje na řadu zánětlivých onemocnění
- bylinka dokonce působí na zlatého stafylokoka, což je odolná bakterie, která často odolává i běžným antibiotikům
- pomáhá na průjem
- je to i ženská bylinka, která při sedavé koupeli umí ulevit od vaginálních zánětů
- taktéž mírní záněty vaječníků
- muži bylinku užívají při zánětu prostaty
Jak si vyrobit domácí tinkturu z lichořeřišnice a jaké jsou její účinky?
Na výrobu tinktury z lichořeřišnice se používají nezralá semena, protože jsou nejsilnější. Tinkturu však můžete vyrobit také z květů a listů lichořeřišnice nebo můžete listy, květy a semena lichořeřišnice smíchat dohromady.
Potřebovat budete:
- 60 g nezralých semen
- 85% alkohol
- uzavíratelnou sklenici
Postup:
Semínka lichořeřišnice překrojte na půlky (případně nasekejte květy a listy), dejte je do sklenice, zalijte alkoholem a uzavřete. Sklenici nechte stát při pokojové teplotě alespoň 14 dní (ne na přímém slunci) a mezitím ji protřepávejte. Po uplynutí této doby směs přeceďte a nalijte do menších lahviček (nejlépe s kapátkem). Tinkturu uchovávejte v lednici.
A jak ji můžete použít? Kapat ji můžete v době chřipky a nachlazení, při zánětu průdušek nebo při angíně. V tomto případě je dobré dodržet alespoň dvoutýdenní kúru (přibližně 3x denně 20 kapek). Tinkturu lze použít i na zánět močových cest – tady je nutné dodržet ještě delší dobu užívání, a to až 3 týdny (3x denně 15 kapek).

Je lichořeřišnice vhodná pro děti a v jakém množství?
Lichořeřišnice a zejména přípravky z ní nejsou doporučeny pro děti do 3 let, a to zejména proto, že neexistují dostatečné studie, které by prokázaly, že jsou pro tuto věkovou kategorii vhodné. Ale starší děti by lichořeřišnici užívat mohly, na trhu dokonce existují extrakty z lichořeřišnice bez obsahu alkoholu, které posilují imunitu a jsou vhodné při nástupu do školek. Dávkování je určitě nižší než v případě dospělých.
Může se užívat lichořeřišnice v těhotenství?
O lichořeřišnici není známo, že by jakkoliv negativně ovlivňovala průběh těhotenství nebo měla vliv na vývoj plodu. Přesto většina produktů, především pak tinktury s alkoholem, obsahují varování, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Může za to hlavně fakt, že nejsou provedeny dostatečné studie, které by dokázaly, že tato látka nemá na průběh těhotenství žádný vliv. Avšak v těhotenství se to obecně s bylinkami nemá přehánět a ženy by se měly spoléhat spíše na ty, které jsou v těhotenství povoleny. Pokud by se žena přece jen v těhotenství rozhodla užívat lichořeřišnici, určitě by měla vybírat takové přípravky, které neobsahují alkohol.
Jak si doma vypěstovat tuto skvělou bylinku?
Lichořeřišnice bude účelovou ozdobou vaší zahrady. Na výsadbu je nenáročná, a tudíž to zvládne úplně každý. Tuto okrasnou květinu a léčivou bylinku v jednom můžete pěstovat v truhlících na okně, balkónech, u zídek, zkrátka kdekoliv se vám zamane. Lichořeřišnice nezvládá pobyt na mrazu. Jedná se o jednoletku, kterou je potřeba opakovaně vysazovat. Určitě to ale stojí za to. Lichořeřišnice je nejen léčivá, ale i velmi atraktivní, nenáročná a v neposlední řadě vám pomůže v boji proti škůdcům. Semínka lichořeřišnice můžete vysadit rovnou na stanoviště, a to v polovině května. Předpěstovat si rostlinu můžete ve skleníku už v únoru. Tato bylinka miluje slunné stanoviště, za které se vám odvděčí bohatou nadílkou květů. Ve stínu kvete taky, ale o dost méně. Lichořeřišnici dostatečně zalívejte, ale nepřihnojujte. Pokud má tato bylinka nadmíru hnojiva, intenzivně roste spíše do listů a květy nenasazuje.
Pomůže nejen ve fytoterapii, ale také v boji se škůdci
Jak už jsme říkali, lichořeřišnice vám pomůže nejen ve fytoterapii, ale také v boji se škůdci. Vysévá se na stanoviště, která jsou velmi blízko jabloní, kde účinkuje na vlnatku krvavou. Taktéž dokáže zabránit rozšiřování plísně bramborové nebo na sebe z okolních rostlin naláká mšice. Všechny části rostliny lichořeřišnice jsou jedlé, a proto je můžete využít pro ozdobu dezertů a salátů.