Na řebříček obecný (latinsky Achillea millefolium) prý nedal dopustit bájný trójský hrdina Achilles, který jím údajně léčil krvácející rány svých spolubojovníků. Schopnost řebříčku obecného zastavit krvácení můžete využít i vy. Co ještě řebříček umí, jaké má využití a dá se vypěstovat na zahrádce?
Řebříček obecný je nenápadný, zato velmi účinný
Řebříček obecný není radno na místech, na kterých roste, míjet. Jako léčivá bylinka má totiž celou řadu zdravotních benefitů. Víte, že se řebříčku říká také myší chvost, myší ocásek, žebříček, husí jazýček nebo tisíclistník? K těm nejvýznamnějším vlastnostem řebříčku patří jeho schopnost účinně tlumit krvácení. Nejvíce ho tedy využívají ženy v období silné a bolestivé menstruace. Řebříček však není pouhou gynekologickou bylinkou. Účinně zastavuje krvácení z ran a jiných kožních defektů.
Jaké zdravotní benefity má řebříček obecný?
- potlačuje bolesti a křeče během menstruace
- upravuje pravidelnost menstruačního cyklu
- působí proti bolestí zubů (bylinku se doporučuje žvýkat)
- podněcuje pocení, a proto je jeho konzumace vhodná při nachlazení
- působí močopudně a je vhodným doplňkem při urologických potížích
- má výrazné dezinfekční účinky, a proto se třeba používá k vyplachování ústní dutiny
- působí protizánětlivě
- podporuje trávení
- léčí průjem a syndrom dráždivého tračníku
- zlepšuje chuť k jídlu
- příznivě působí na krevní oběh
- tiší kašel
- sedavé koupele z řebříčku léčí záněty vaječníků
- tyto koupele se aplikují i při nočním pomočování dětí a starších lidí
- sedavé koupele z této bylinky pomáhají léčit vaginální výtok a mírnit myomy
Jaké účinné látky řebříček obsahuje?
Řebříček obecný obsahuje celou škálu léčivých látek. Například silice, z nichž je nejpodstatnější ta s názvem azulen. Tato silice, která se vyskytuje například také v heřmánku pravém, pelyňku nebo guajakovém dřevě, má výrazné hojivé, regenerační a protizánětlivé účinky.
Dále v řebříčku najdete:
- alkaloidy
- flavony
- třísloviny
- hořčiny
- kumariny, které rostlinu proměňují ve velmi žádanou bylinku
Kde roste řebříček obecný a lze ho pěstovat na zahrádce?
Řebříček obecný, který se vyznačuje svým bílým květenstvím, miluje kamenité půdy. Proto ho nejčastěji najdete na pastvinách, stráních, v příkopech u cest a silnic, v lesních světlinách, ale i na loukách. Při sběru preferujte taková místa, o kterých víte, že nejsou znečištěná provozem a lidmi.
Abyste za řebříčkem nikde nemuseli chodit, je nejlepší vysadit si ho na vlastní zahrádce. Semínka řebříčku obecného seženete běžně v zahrádkářství, a proto není problém vysadit si je do vašich bylinkových záhonů. Semínka řebříčku se vysazují v dubnu přímo na záhon a klíčit začnou asi po čtrnácti dnech. Řebříček miluje propustnou a na živiny bohatou půdu. Protože nesnáší podmáčení, je lepší mu zajistit drenážní vrstvu. Se zálivkou řebříčku si hlavu lámat nemusíte, protože mu vyhovují i delší období sucha. Řebříček roste do výšky až 80 centimetrů a kromě toho, že je léčivý, vám na zahradě vykouzlí kouzelnou atmosféru. Díky přítomnosti řebříčku na vlastní zahrádce si nemusíte lámat hlavu s jeho čistotou při sběru a jeho léčivé schopnosti budete mít po ruce.

Kdy sbírat řebříček?
Řebříček se sbírá v době jeho květu, tedy od června do října. Nejlepším měsícem pro jeho sběr je zaručeně červenec, kdy je ho nejvíce. Víte, že se řebříček doporučuje sbírat kolem desáté hodiny dopoledne? V tu chvíli nejsou květy úplně rozkvetlé a sluncem vysušené, a tudíž mají nejvíce cenných látek. Nať seřezáváme 12 až 20 cm nad zemí, a pak sušíme ve stínu nebo při umělém teple do 35 °C. Sušení na přímém slunci nedoporučujeme z toho důvodu, že by z bylinky vyprchaly cenné silice. Usušenou bylinku skladujeme v suchu a v temnu.
Jaké má řebříček využití?
Ze sušeného (v sezóně i z čerstvého) řebříčku obecného se nejčastěji připravuje čaj, který se popíjí během dne. Vrchovatou čajovou lžičku sušené drogy zalijte čtvrt litrem vody a asi 10 minut vylouhujte. Je lepší připravit si pokaždé čerstvý šálek čaje z řebříčku než připravovat velký džbánek. Pokud nasbíráte dostatek bylinky, můžete si připravit i tinkturu, která je koncentrovanější a postačí pár kapek denně. Pro přípravu tinktury stačí květy zalít 40% alkoholem (i ovocnou pálenkou) a nechat macerovat 14 dní na slunci nebo v teple u kamen. Pak tinkturu sceďte a přelijte do lahvičky s kapátkem.
Z řebříčku si můžete připravit i mast, a to nejčastěji v kombinaci s lékařskou vazelínou (případně s nesoleným sádlem), kterou můžete použít pro lokální vnější aplikaci. Velice oblíbené jsou i sedavé koupele z řebříčku, které tiší gynekologické a vaginální problémy.