Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Přírodní tipy a rady na křečové žíly

Fotografie: Křečové žíly
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Křečové žíly vznikají kvůli změnám žilních stěn, špatné funkci žilních chlopní a k jejich rizikovým faktorům patří dědičnost, pohlaví (ženy jsou křečovými žilami ohroženy častěji než muži), těhotenství a hormonální vliv. Křečové žíly přitom nejsou pouze estetickým problémem, v mnohém snižují životní komfort – když nohy bolí a natékají. Křečové žíly mohou dokonce vést k četným komplikacím – nejčastěji k povrchovým zánětům žil.

Nošení stahovacích punčoch není příjemné, ale pomáhá

Když půjdete s křečovými žílami k doktorovi, první, co takzvaně vyfasujete, budou stahovací punčochy. Je důležité, aby vám doktor předepsal správnou velikost, a půjčování od kamarádky nedoporučujeme. Je totiž nutné, aby komprese byla dostatečná. Nevhodná velikost může způsobit i nechtěné otlaky nohou (když bude punčocha menší a nebude vám sedět). Používání stahovacích punčoch na křečové žíly patří k přirozeným způsobům, jak křečovým žilám předcházet nebo jak nohám s varixy ulevit. Kompresní punčochy pomocí svého tlaku na povrch končetiny pomáhají žilám dopravit krev zpátky k srdci, čímž se zlepšuje do té doby nedostatečný krevní oběh. Stahovací punčochy uleví od těžkých a oteklých nohou a je potřeba je nosit při potížích pravidelně, zejména pak při dlouhém cestování, dlouhém stání a tak podobně.

Koupele a masti na křečové žíly

Koupel je v případě oteklých těžkých nohou a křečových žil ideálním způsobem, jak jim odlehčit a dopřát si léčivou relaxaci. Naše babičky si nohy (až po kolena a klidně ještě výše) namáčely v koupeli s obsahem dubové nebo vrbové kúry. Často do takových koupelí přidávaly také jablečný ocet, jedlou sodu nebo cibuli. Z mastí pak doporučujeme vyzkoušet regenerační terapeutické krémy například regenerační krém Ruticelit, který pomáhá nejen při křečových žilách.

Střídání teplé a studené vody

Další účinnou terapií na křečové žíly, kterou si můžete dopřát doma a téměř zadarmo, je sprchování nohou střídavě studenou a teplou vodou. Vodu můžete na nohách (alespoň od kolen dolů, ale polévat můžete nohy v celé jejich délce) střídat přibližně 5 až 10 minut.

Pitím bylinkových čajů určitě nic nezkazíte

Nic nezkazíte ani bylinkami, které si s křečovými žílami umí poradit. Bylinky na křečové žíly působí různě. Například očišťují cévy od usazenin, zpevňují žilní stěny, působí močopudně a detoxikačně, zmírňují otoky a mají protizánětlivý účinek. K těmto bylinkám, z nichž si snadno připravíte čaj nebo také tinkturu, určitě patří: echinacea, ostropestřec, jmelí, gotu kola, pelargonie, kaštan nebo květy violek (obsahují rutin).

Obklady, které přinesou úlevu od otoků

Na křečové žíly, zejména pak na oteklé nohy s křečovými žílami, dobře fungují obklady ze zelných listů. Ty buď spaříte vodou, aby změkly, nebo je naklepete paličkou na řízky. Listy budou poddajnější a pustí svou léčivou šťávu. Na nohy můžete přikládat přímo listy, které snadno přichytíte obvazem. Zchlazení a úlevu přinese obklad s jablečným nebo vinným octem nebo obklad namočený do vody s vařenou pohankou.

Zdroj: Freepik.com

Koupel z kapradí

Úlevu může přinést koupel z kapradí, pro kterou potřebujete kořínky samčí kapradiny (tu poznáte tak, že na rubu listu nebude mít hnědé semenice). Kořínky (v množství průměrné polévkové misky) povařte přibližně ve 4 litrech vody. Směs pak nechte vychladnout na teplotu, která vás už nebude pálit, a pak do ní nohy ponořte a relaxujte minimálně 20 minut. Kapradí nikdy neužívejte vnitřně, protože je jedovaté a může neblaze ovlivňovat centrální nervovou soustavu.

Nohám uleví i nejrůznější masti, například kopřivová nebo kaštanová mast. Tu si z nasbíraných kaštanů můžete vyrobit i sami. Použít na ni přitom můžete listy nebo plody.

Mast z kaštanů na křečové žíly

  1. Nasbírejte alespoň 20 kaštanů. Očistěte je od případných nečistot a nasekejte na menší kousky.
  2. Nasekané kaštany dejte do sklenice a zalijte je 40% alkoholem (150 ml).
  3. Tinkturu nechte louhovat po dobu jednoho měsíce při pokojové teplotě. Sem tam sklenici protřepejte.
  4. Tinkturu poté přeceďte a vmíchejte ji do připravené a již vychladlé želatiny agar agar, kterou vytvoříte ze tří sáčků. Pro vůni můžete do směsi přidat také levandulový esenciální olej a čajovou lžičku kafrového oleje. Směs pak mixérem rozmíchejte do hladka.
  5. Vzniklou mast uchovávejte v lednici a spotřebujte do 3 měsíců. Nohy s ní mažte 3 až 4x denně.

Vitamíny, které posilují cévy a mohou být prevencí křečových žil

Pro pevnou a pružnou žilní stěnu je potřeba přijímat ve stravě (nebo v doplňcích stravy) dostatek vitamínu C, vitamíny skupiny B – především pak vitamín B6 a B12 působí proti zvýšené srážlivosti krve a také vitamín E – tokoferol. Tyto vitamíny najdete v již zmíněném kaštanu, pohance a cibulových slupkách. I proto se doporučuje cibuli při vaření (například ve vývaru) neloupat.

Pro prevenci i zlepšení již vyskytlých křečových žil se také doporučuje úprava jídelníčku, zhubnutí nadbytečných kilogramů a pravidelný pohyb.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama