Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Podzimní čaje podle tradiční čínské medicíny: Jaké bylinky zvolit pro posílení zdraví?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

S ubíhajícími podzimními dny se budete čím dál častěji ocitat v blízkosti hrnku s teplým čajem. Ten vás nejen zahřeje, ale může také posílit vaše zdraví v závislosti na tom, jaké bylinky zvolíte. TČM jich zná mnoho.

Terapeutický čaj Lapacho posiluje obranyschopnost

Samozřejmě, že si na podzim můžete vařit klasické čaje z šípků, jablek, ostružin a z dalších babičkou oblíbených bylinek a podzimních plodů. Sáhnout však můžete po tropických variantách, aniž byste se příliš vychylovali z principů tradiční medicíny. Tradiční čínská medicína nedá na čaj Lapacho, který přezdívá „nápojem Inků“, dopustit. Abyste naplno pocítili jeho účinky na vaši obranyschopnost, je potřeba pít jej pravidelně v množství jeden litr denně, nejlépe dva až tři týdny. Pak je doporučená pauza. Věděli jste, že čaj lapacho ve skutečnosti není čajem jako takovým? Nejedná se o lístky, ale o vnitřní kúru ze stromu Tabebuia serratifolia, jemuž se říká „strom života“.

A něco na tom bude, protože čaj Lapacho:

  • posiluje imunitní systém
  • působí detoxikačně
  • čistí hlavně játra a ledviny
  • posiluje srdce a cévy

Čaj Uncaria tomentosa (Kočičí dráp) rovněž podpoří vaši imunitu

Na podzim si ostatně můžete uvařit další exotickou bylinku s názvem Uncaria tomentosa nebo Kočičí dráp nebo také Vilcacora. Jedná se o druh popínavé rostliny, která je doma v Jižní Americe. Rostlina obsahuje polyfenoly, flavonoidy, kvercetiny, katechiny, taniny a další výrazné a cenné látky, které mají schopnost posílit imunitu a působí také antioxidačně.

Kočičí dráp:

  • posiluje imunitní systém
  • má protizánětlivé účinky
  • působí antioxidačně
Zdroj: Freepik.com

Čaj Smilax officinalis působí detoxikačně

A v exotice zůstaneme také u třetího tipu – u čaje s názvem Smilax officinalis nebo také Smilax lékařský. Jedná se o ovíjivou rostlinu ze Střední Ameriky, která působí silně detoxikačně a podporuje vylučování. Detoxikace totiž nesouvisí jenom s jarem, ačkoliv s tímto ročním obdobím je skloňována podstatně častěji. Tradiční čínská medicína věnuje na podzim zvýšenou pozornost plicím – ty je potřeba pročistit od hlenů a střevům – ta je potřeba pročistit od jejich hnilobného obsahu. Pomoci vám v tom může čaj Smilax officinalis, který podporuje vylučování a detoxikaci. Podzimní detoxikace přispěje k zahřátí organismu a k posílení imunitního systému.

Tradiční čínská medicína je s pitím čaje úzce spjata

Na častějším pití čaje v podzimních měsících vám možná nepřijde nic zvláštního. Pro TČM má však čaj obrovský význam. Jedno čínské přísloví říká, že: „kde se pije šálek čaje denně, tam nemá lékárník dobré živobytí“. Čaj podle TČM rozhýbává energii Qi, stimuluje a činí mysl bystřejší. Čaj z pohledu TČM není pouze o tom, jaké látky do sebe skrze něj dostanete. Je to rituál, díky kterému můžete zpomalit a naplno prožít přítomný okamžik.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama