Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Liška obecná: houba, která vás překvapí chutí i obsahem prospěšných látek

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Liška obecná (Cantharellus cibarius) je jedlá houba překrásně zářivé barvy, která patří mezi nejzajímavější druhy z tuzemských lesů. Hlavním důvodem její oblíbenost je její jemná chuť a obsah zdraví prospěšných látek. V lidovém léčitelství se používají na léčbu parazitárních infekcí, připravit si domácí tinkturu může úplně každý. Stačí se vydat do borového či listnatého lesa a houby správně naložit.

Žluté kloboučky v kuchyni

V tuzemsku začíná sezóna lišek začátkem června. Pouze výjimečně se objevují už na konci května, patří mezi nejoblíbenější jarní houby zejména kvůli své chuti. Liška obecná se vyznačuje žluto-oranžovým zabarvením, proto se liškám říká kuřátka nebo kurky. Přidávají se nejčastěji do krémových polévek a smetanových omáček, musí ale projít tepelným zpracováním. Obsahují totiž chitin, čerstvé houby by proto mohly způsobit strávníkům zažívací potíže. Lišky se suší nebo nakládají do octa, ke koupi jsou i rozemleté jako kořenící přípravek.

Pro zdraví a doplnění vitamínů

Lišky se vyplatí hledat kolem vystouplých kořenů borovic, jedlí a smrků, ale též v listnatých hájích, zejména dubových a bukových. Nejchutnější jsou menší kousky, které mají hladký a matný povrch. Velkou výhodou je, že lišky nečerviví. Stačí je pouze otřít papírovou utěrkou nebo zlehka omýt ve vodě, poté zpracovat. Proč zařadit lišky do jídelníčku? Od 16. století jsou ceněné pro uplatnění v kuchyni, ale obsahují rovněž celou řadu zdraví prospěšných látek, především vitamínů A, B, E, D a skupiny B, minerálů, jako jsou hořčík, vápník, fosfor, síra, železo a měď.

Zdroj: Freepik.com

Zdroj vlákniny i jako lék

Lišky zpestřují jídelníček a dodají tělu potřebné bílkoviny a vlákninu, dokonce betakaroten, v čemž předčí i mrkev. Už naše babičky si z lišek připravovaly tinkturu. Ta pomáhá při různých parazitárních onemocněních. Poradíme vám, jak si ji doma připravit, a co budete na její přípravu potřebovat:

Ingredience:

  • čerstvé lišky – 100 g
  • líh (60-80 %) – 200 ml
  • voda – 200 ml
  • med – 2 lžíce

Postup:

Houby se pokrájí a vsypou do sklenice, následně se zalijí směsí vlažné vody a lihu, ve které se rozpustí med. Po dvou týdnech v chladu a temnu se roztok přefiltruje a nechá se odstát další měsíc. Následně se užívá lžíce tinktury před spaním nepřetržitě po dobu dvou týdnů.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama