Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Tipy, jak využít kávovou sedlinu

Fotografie: Jak využít kávovou sedlinu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Před nástupem moderních kávovarů bylo běžné mít doma mletou kávu, ze které se rychle vyrobil takzvaný český turek. Už tehdy kávový lógr, který zůstal na dně hrníčku, našel mnohá jiná využití. Jinak tomu nemusí být ani v době kávovarů a presovačů. Kávovou sedlinu dnes už v hrníčku naštěstí nenajdete. Avšak nemusíte o její výhody přijít, neboť na vás hezky čeká v prostoru pro ni určeném. Znáte alespoň 8 způsobů jejího dalšího využití?

Kávovou sedlinou proti kruhům pod očima

Také se doma neustále přete o to, kdo a jak často z kávovaru vynáší nádobku s kávovou sedlinou? Čerstvá kávová sedlina, respektive ta kávová sedlina, u které nehrozí plíseň, vám může ještě skvěle posloužit. Smíchejte ji s pleťovým olejem (třeba s meruňkovým nebo arganovým olejem) a umístěte do lednice. Káva je známá tím, že pleť povzbuzuje a prokrvuje. Tímto si vyrobíte skvělý přípravek proti kruhům pod očima. Mějte ho vždy v ledničce a po ranní hygieně ho jemně vklepejte do pokožky kolem očí. Zatímco přírodní olej oční okolí vyživí, káva zajistí osvěžení. A vy zaručeně ušetříte!

Abrazivní kávový lógr je skvělým peelingem pro unavenou pleť

Nejen kruhy pod očima, kávovou péči si zaslouží i vaše unavená pleť. Je dobré vědět, že v případě použití kávové sedliny si nemusíte hrát na výrobce domácí kosmetiky. Nemusíte vyrábět žádné krémy ani mastičky, do kterých kávu přimícháte, naopak. Protože máte kávovou sedlinu neustále k dispozici (pokud nepřestanete pít kávu), můžete ji jednoduše použít rovnou z kávovaru a přimíchat k vaší stávající kosmetice. Kávovou sedlinu nedoporučujeme přidávat do kelímku s peelingem a ani do krému. Směs raději vytvořte na ruce nebo v extra mističce. Protože jsou mletá kávová zrna mírně abrazivní, zajistí skvělý peeling vaší pleti. Opět nemusíte kupovat drahé přípravky z drogerie.

Díky vašemu zvyku pít kávu můžete zatočit i s celulitidou

Dlouho se spekulovalo o tom, zda káva škodí našemu zdraví nebo je pro něj naopak přínosem. Vědci se nakonec shodli na tom, že pití kávy je zdraví přínosné, ovšem pouze za předpokladu, že pravidelně nepřekračujete hranici šesti šálků denně. Pijete kávu s rozumem? Pak ji nechte, aby vám kromě ranního povzbuzení navíc pomohla také s vaší celulitidou. Kávovou sedlinu si s sebou berte do sprchy jako levný tělový peeling (vlastně peeling zdarma), protože vaši kůži krásně zbaví všech odumřelých částeček. Protože káva prokrvuje, může zatočit s vaší celulitidou. Na partie stehen se proto při masírování zaměřte o něco více. Výhodou je, že na rozdíl od drahých peelingů z drogerie máte kávový lógr vlastně neustále k dispozici za cenu vaší každodenní kávy.

Kávová sedlina dodá energii vašim vlasům

Kávovou sedlinu lze přimíchat také k šampónu pro povzbuzení pokožky hlavy. Tady však počítejte s tím, že je vymývání a vyčesávání kávové sedliny, která se rozhodne ve vašich vlasech zůstat, docela náročné.

Zdroj: Freepik.com

Káva skvěle oživí váš kompost

Když ne v koupelně, poslouží kávová sedlina vašemu kompostu na zahrádce. Tomu přinese nové živiny. Věděli jste, že lze kávovou sedlinu přidat jako hnojivo do substrátu vašich pokojových rostlin? Nebo že má kávový lógr vliv na zbarvení hortenzií? Kávová sedlina mění pH půdy a zvyšuje její kyselost, což je potřebné k tomu, aby květy hortenzií byly modré.

Pohlcovač zápachu, který vás nic nestojí

Pokud se kávový lógr rozhodnete nevyhodit do odpadkového koše, může skvěle zatočit se zápachem ve vaší lednici. Stačí, když ho v otevřené nádobce dáte do rohu lednice. Kávová sedlina do sebe absorbuje zápach a zároveň lednici provoní kávou.

Přírodní péče o zvířecího mazlíčka

Ostatně po tom, co si vychutnáte skvělou kávu, můžete kávovou sedlinu použít pro odblešení vašeho zvířecího mazlíčka. Přidejte kávovou sedlinu k šampónu pro psy a uvidíte, že blechy se v jeho kožichu budou objevovat podstatně méně. Blechám totiž káva nevoní.

Kávová sedlina může rozvíjet i vaše kreativitu

Také tvoření a vyrábění s dětmi něco stojí. S kávovou sedlinou můžete nejen ušetřit na barvičkách, ale také ukázat, jak moc jste kreativní. Použijte kávovou sedlinu jako přírodní barvivo při barvení velikonočních vajíček nebo pro výrobu starého papíru. Tedy papíru, který bude cíleně jevit známky opotřebení. Ten vyrobíte jednoduše tak, že kávový lógr smícháte s vodou a bílý papír touto směsí polijete. Směs necháte na chvíli působit, papír lehce osušíte papírovou utěrkou a necháte uschnout.

Je neuvěřitelné, kolika způsoby lze kávový lógr ještě využít, že?

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama