Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak zlepšit sluch a příznaky jeho zhoršení

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Sluch je jedním z našich pěti smyslů, které používáme dnes a denně. Když tedy dojde k jeho zhoršení, nemůžeme se divit, že nás to vykolejí z běžného života. Jak rozpoznat postupnou ztrátu sluchu, jak jí předcházet a jak obecně sluch zlepšit?

Jak poznat, že mě trápí špatný sluch?

K postupné ztrátě sluchu dochází zcela přirozeně vlivem stáří. S tímto faktorem nic moc nenaděláme. Můžeme však dbát na prevenci a zmírňovat negativní vlivy, které na sluch působí a zhoršují jeho kvalitu (například pobyt v hlučném prostředí a tak podobně). Například u žen může ke zhoršení sluchu dojít i vlivem menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. Obecně ke zhoršení kvality sluchu dochází kolem šedesátého roku života. Špatná doslýchavost se však může projevit mnohem dříve.

K jejím příznakům patří:

  • zvonění a bzučení v uších
  • potřeba neustále se doptávat na to, co bylo řečeno, protože jste buď neslyšeli, nebo jste špatně rozuměli
  • zhoršené vnímání vysokých tónů (například píšťalky, sirény, ale i hlasu ve vyšší poloze)
  • problémy s rovnováhou
  • častější ztráta paměti (kvůli tomu, že některé věci neslyšíme nebo je slyšíme špatně, tak si je ani nemůžeme dobře pamatovat)

Jaké jsou příčiny ztráty sluchu?

A proč sluch ztrácíme?

Může za to zejména:

  • vyšší věk (jedná se o přirozený proces)
  • nadměrná expozice hluku
  • může se jednat o důsledek infekcí v uších (například kvůli zánětu středního ucha)
  • příčinou může být vrozená vada
  • mozkové nádory
  • užívání některých léků
  • poranění hlavy a tak podobně

Jak sluch zlepšit?

O sluch je potřeba pečovat pravidelně a preventivně. Ne až tehdy, když pozorujeme jeho zhoršení. Naštěstí existují různé metody a způsoby, jakými lze svůj sluch zlepšit.

Preventivní ochrana uší před hlukem

Svůj sluch zlepšíte už jen tím, že ho nebudete zhoršovat. A to nejlépe uděláte tak, že jej ochráníte před tím, co mu nejvíce ubližuje – před nadměrným hlukem. Pomoci zde mohou špunty do uší i nošení ochranných sluchátek (například při práci v hlučném prostředí).

  • Šepot má přibližně 30 decibelů
  • Zvuk jedoucí motorky až 95 dB
  • Přitom hluk nad 70 dB při jeho delším působení může způsobit poškození sluchu
  • Odborníci na sluch tedy doporučují používat špunty do uší i při běžném sečení trávy motorovou sekačkou

Pravidelné a opatrné čištění uší

S vyšším věkem může docházet k zasekávání ušního mazu uvnitř ucha. Proto pokud trpíte zhoršeným sluchem, může být právě toto jeho příčinou. S odstraněním mazové zátky ve zvukovodu vám může pomoci lékař ORL. Lepší však je čistit uši pravidelně, aby k tomuto vůbec nedocházelo. Naše babičky na toto měly jednoduchý trik. Do ucha si co dva dny nakapaly dvě kapky olivového oleje, který napomohl k lepšímu odtékání mazu.

Zdroj: Freepik.com

Pohyb a na vitamíny a minerály bohatá strava

Mnohé výzkumy dokazují, že pohyb má vliv na celkovou kvalitu vašeho zdraví, a tedy i na kvalitu sluchu. Proběhly některé studie, které poukázaly, že zhoršený sluch více trápí lidi se sedavým zaměstnáním. Z minerálů pak nejvíce pomůže draslík, který najdete mimo jiné v banánech. Některé studie totiž naznačují, že jeho vyšší příjem může být prevencí postupné ztráty sluchu.

Zvuková cvičení

Váš sluch mohou zlepšit i zvuková cvičení, a to zejména tehdy, když jeho poškození ještě není velké. Může jít o obyčejný poslech hudby, od jejíhož zdroje se budete vzdalovat nebo se k němu přibližovat a na zvuky se budete plně soustředit a vnímat je.

Meditace

Zlepšit vaši celkovou soustředěnost, a tedy i vnímání zvuku může také meditace. Když se tedy uvolníte a budete zhluboka dýchat, dojde ke zlepšení proudění krve do určitých částí mozku a tím pádem i ke zlepšení sluchu.

Naslouchátka

Když už vás zhoršený sluch limituje natolik, že se pro vás běžná konverzace stává problémem, může být řešením naslouchátko (buď pro jedno, nebo obě uši v závislosti na problému). Za naslouchátka se stydět nemusíte, naopak mohou zvýšit vaše sebevědomí a zabránit izolaci a stresu.

Lékařem předepsaná medikace

Moc léků na zhoršený sluch neexistuje. V některých případech se používají imunosupresiva a kortikosteroidy (zejména tam, kde je nedoslýchavost příčinou jiné diagnózy). Někdy může být užitečný chirurgický zákrok (například při odstranění mazové zátky). Účinná může být i hyperbarická oxygenoterapie.

Jaké přírodní přípravky pomáhají zlepšit sluch?

Z přírodních přípravků vám může v péči o sluch pomoci přírodní přípravek Audiron, který obsahuje extrakt ze sedmi bylin, dále obsahuje vitamín E a éterické oleje. Přípravek se používá zevně. Je vhodný například při zánětech zvukovodu a středního ucha. Úlevu může přinést i při pískání v uchu nebo zaléhání v uchu. Působí totiž protizánětlivě, antibakteriálně a antivirově.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama