Bolest kotníků patří k velmi častým zejména u sportovců, kdy dojde ke zranění, přetížení a tak podobně. Léčba bolesti závisí na rozsahu zranění či postižení. Každopádně není dobré bolest ignorovat, ale naopak ji řešit už v počátcích.
Co je příčinou bolesti kotníku?
Bolest kotníku vždy znamená problém, který je potřeba řešit, ať už konzervativně odpočinkem a omezením zátěže nebo mastmi a léky tišící bolest a snižující zánět.
Léčba se odvíjí od příčiny bolesti kotníků:
- úraz a zranění kotníku je nejčastějším důvodem bolesti
- na vině může být špatná technika pohybu (například při běhu), patří sem i přetížení kotníků, nevhodná obuv či jejich fixace při vyšší zátěži
- příčinou bolesti může být artritida a její různé formy, které způsobují bolest a ztuhlost kotníků
- nestabilita kotníků může vést k jejich následné bolesti, zde patří například hypermobilita kotníku, kdy kloub v kotníku není dostatečně zpevněn a dochází k jeho přetěžování
- infekce – do kotníku se vlivem zranění může dostat infekce, která následně způsobí bolest i otok
- vrozené či získané abnormality kotníku
- problémy s křečovými žílami nebo trombóza mohou způsobovat bolestivé kotníky
Diagnostika bolesti kotníků
Pokud vyloučíte špatnou obuv, přetížení či špatnou běžeckou techniku a kotníky stále bolí, je potřeba zamířit k lékaři. Ten se na váš bolestivý kotník podívá. Při vyšetření kotník prohmatá, zjistí, zda je přítomen otok, vyzkouší rozsah pohyblivosti kotníku. Při vyšetření velmi často použije i zobrazovací metody – rentgen, ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci.
Léčba bolesti kotníků
Léčba bolesti kotníků závisí na příčině. Velmi častým úrazem kotníku jsou natažené vazy. Podle diagnózy se na kotník dá sádra nebo ortéza, v některých případech je potřeba i chirurgický zákrok. Ve většině případů je doporučený odpočinek, vyvýšená poloha kotníku, chladivé obklady i regenerační koupele (doporučujeme Balneol), které zmírní otok. Podávají se analgetika.
V případě artritidy se podávají protizánětlivé léky a analgetika.
Po každém úrazu kotníku by měla následovat rehabilitace, která správným způsobem obnoví jeho hybnost.
Nejdůležitější ze všeho je prevence
Bolest je signálem toho, že je něco s danou částí těla, která bolí, špatně. Prvním důležitým krokem je tedy bolest nepřehlížet a nebagatelizovat ji. Čím dříve bolestivé kotníky začnete řešit, tím úspěšnější a rychlejší léčba bude a předejdete mnohem vážnějšímu zranění.
K prevenci patří i výběr vhodné obuvi, vhodné zpevnění kotníku při zátěži a neméně důležitá je i správná volba terénu pro sportování.
Posílení stability kotníku
Velmi účinné je pak cvičení na posílení stability kotníku. Mnoho lidí se sportem, například s během začne, ale už se neohlíží na to, že jejich kotníky pro takovou zátěž vůbec nejsou připravené. Přitom je velmi jednoduché udělat si tak zvaný test stability kotníků, který zjistí, jak umí vaše klouby v kotníku reagovat na zátěž. Kotníky lze naštěstí vhodně posilovat a tím předcházet jejich zranění. Nejběžnějším cvikem na posílení stability kotníku je stoj na jedné noze. Ten lze různě obměňovat. Vyzkoušet ho můžete bez zátěže, se zátěží nebo s doteky druhou končetinou do stran. K dalším cvikům patří například chůze na boso po špičkách nebo chůze po patách.
Test stability kotníků
Test může vypadat následovně. Stačí se postavit na jednu nohu. V případě, že se na noze, na které budete stát, začnete různě pohupovat a kymácet do stran, je vaše stabilita špatná. Pokud tímto testem projdete, zkuste ještě jeden.
Tentokrát se postavte třeba na polštářek umístěný na podlaze a test zopakujte. Udržet rovnováhu na polštáři bude ještě těžší. Pokud opět rovnováhu neudržíte, znamená to, že vaše kotníky nejsou schopné zvládat nestabilní terén.