Zdraví je komplexní záležitost, a proto ho můžete mimo jiné hledat také v terapeutických metodách Qi Gong a Reiki. Znáte je? V čem se tyto metody podobají a v čem se naopak liší?
V čem se Qi Gong a Reiki shodují?
Obě terapeutické metody jsou velmi účinné a vy si můžete zamilovat buď jen jednu z nich, nebo klidně kombinovat obě. Nevíte, jak se rozhodnout? Pak si přečtěte základní body, které k sobě Qi Gong a Reiki spojují. Třeba si na základě společných aspektů opravdu rádi vyzkoušíte obě metody.
Jak Qi Gong, tak Reiki se zaměřuje na celkovou harmonizaci fyzického i psychického zdraví
Cvičení tradiční čínské medicíny Qi Gong v sobě propojuje práci s dechem, pomalými pohyby a koncentrací za účelem dosažení lepší fyzické i duševní pohody. To samé umí i terapeutická metoda Reiki, která cílí na odstranění energetických blokád v těle jedince pomocí doteků nebo držení dlaní těsně nad místem, kde k blokádám dochází. Obě tyto metody pracují se stejným cílem – dopřát dotyčnému větší duševní i fyzickou pohodu, zmírnit úzkost i bolest. Obě metody k léčení využívají životní energii, kterou stačí probudit a rozpohybovat.
Qi Gong a Reiki mají řadu stejných výhod
Cvičení Qi Gong a terapeutická metoda Reiki mají celou řadu společných výhod:
- uvolňují stres a napětí
- zlepšují koncentraci
- zaměřují se na práci s dechem
- ovlivňují řadu životních aspektů od vztahů po seberozvoj, pocity radosti a štěstí
- obě metody se dají praktikovat velmi pravidelně a nejsou fyzicky náročné
- obě metody snižují závislost na externí péči (při pravidelnosti opravdu přinášejí pozitivní vliv na tělo i duši)
Obě metody dbají na stejné principy
Ačkoliv to řada lidí intenzivně nevnímá, nemají tyto metody pouze vliv na psychickou a fyzickou pohodu člověka, ale také uctívají společné hodnoty. Určují, jak se chovat k ostatním, k přírodě a ke světu – tedy s respektem. Obě metody komplexně pracují s emocemi, které se řadě lidem nehodí, ale je nutné je správně prožít, aby se v člověku neuložily – s hněvem, strachem a stresem. Obě metody na člověka aplikují schopnost být vděčný za dary života, žít v přítomném okamžiku, odpouštět a neotáčet se do minulosti.
Jaké jsou odlišnosti?
Ačkoliv jsou si tyto terapeutické metody ve spoustě věcí podobné, najdou se body, které je činí odlišnými. Odlišná je mimo jiné forma jejich aplikace, jejich původ nebo zdroj životní energie.
Qi Gong je spíše pohybové cvičení, u Reiki se jedná o práci s dlaněmi
Cvičení Qi Gong se zaměřuje na velmi pomalé koncentrované pohyby, u kterých pracujete s dechem a vaší koncentrací. Známý je cvičební cyklus „Pět zvířat“. U Reiki většinou buď ležíte, nebo sedíte. Jste v klidu a pracujete s dechem. Odpočíváte a necháváte praktikujícího, aby postupnými pohyby svých dlaní uvolnil všechny blokády ve vašem těle.
Qi Gong cvičíte sami nebo s učitelem, u Reiki se většinou vždy oddáte do rukou toho, kdo Reiki praktikuje
Rozdílný je i způsob, jakým se dají tyto terapeutické metody praktikovat. Zatímco u Qi Gong si klidně vystačíte sami se sebou a efekt samoléčení může probíhat, u Reiki potřebujete vždy někoho, kdo vám blokády energie čchi uvolní. Samozřejmě také cvičení Qi Gong můžete cvičit s cvičitelem, který vás naučí základní cviky. Proces samoléčení je však výraznější u Qi Gong.
Qi Gong a Reiki čerpají energii z jiných zdrojů
Na začátku jsme uvedli, že metody Qi Gong a Reiki jsou si hodně podobné v tom, že pracují se životní energií. To je pravda. Odlišují však zdroj, odkud energie přichází. Zatímco cvičení Qi Gong čerpá energii, která v člověku již existuje a jen je potřeba ji rozproudit, pro Reiki je hlavním zdrojem energie vesmír. V některých případech a cvičeních si však lze také u metody Qi Gong povšimnout, že pracuje s vesmírnou energií. Podstatou však nadále zůstává vnitřní energie člověka.
Odlišný je i původ uvolňujících terapeutických metod
Do očí bijící rozdíl představuje původ těchto terapeutických metod. Zatímco Qi Gong má svůj původ ve staré Číně, Reiki pochází z Japonska. Ani to však nezabránilo tomu, aby se obě metody navzájem pozitivně inspirovaly a ovlivňovaly.
Qi Gong a Reiki mají řadu podobností i odlišností. Navzájem se prolínají a vyzkoušet určitě můžete obě metody. Vy sami nejlépe uznáte, která metoda má pro vás větší terapeutický potenciál.