U žlučníku jednoznačně platí, že je to orgán, u kterého je lepší, když se nehlásí o vaši pozornost. Přesto je o jeho přítomnosti a návaznosti na trávicí systém dobré vědět, protože lze jeho činnost příznivě ovlivnit například vhodnou skladbou jídelníčku.
Žlučník žluč netvoří, pouze ji skladuje
Ten, kdo se anatomií svého těla příliš nezabývá, možná automaticky na otázku, jakou funkci má žlučník, odpoví, že tvoří žluč. To je ale mylná definice. Žlučník totiž žluč netvoří. Tu produkují játra jako odpadní produkt. Žlučník, který najdete na spodní straně jater, žluč uskladňuje a zahušťuje. A pouze žlučník rozhodně není celou žlučníkovou soustavou. Ke žlučníku patří i jaterní vývody a žlučovody. Hlavním úkolem žluči je štěpení tuků. Tuk se pak lépe tráví a je organismem využit efektivně. Žlučník je tedy skladištěm žluči, která do něj přitéká jaterními vývody z jater a tam se koncentruje.
Žlučník hraje podstatnou roli v trávicím systému
Ačkoliv je žlučník pouze přidruženým orgánem trávicího systému (stejně jako slinivka břišní a slinné žlázy), je pro trávicí procesy velice významný. Pouze dodatečně připomeňme, že mezi hlavní orgány trávicí soustavy patří jícen, žaludek a střeva. Potom, co zkonzumujeme tuky, dají hormony signál žlučníku, aby uvolnil uloženou žluč do žlučových cest. Tyto žlučové cesty vedou do tenkého střeva. Právě tam uvolněná žluč pomáhá rozkládat tuky a umožňuje jejich snadnější vstřebávání.
Žluč a žlučník však mají i další více či méně návazné funkce:
- umožňují vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, kterými jsou vitamíny A, D, E a K
- odvádí toxické látky z těla
- ovlivňují zabarvení stolice
- chrání před infekcemi
- podporují správné pH v tenkém střevě
- stimulují správnou peristaltiku střev
Tip: Kterým potravinám se při problémům se žlučníkem vyhnout a naopak, které potraviny zařadit do jídelníčku? Přečtěte si článek „Potraviny pro zdravý žlučník“.
Za barvu vaší stolice zodpovídá žluč a přeměna barviva, které obsahuje
Věděli jste, že právě žluč je zodpovědná za hnědou barvu stolice? Žluč obsahuje žluté barvivo bilirubin. To se v tenkém střevě mění na urobilinogen, a pak se mění na další látku sterkobilinogen. Tato látka je v poslední fázi oxidována na sterkobilin – látku, která je zodpovědná za hnědou barvu výkalů. Jílovitá barva stolice může signalizovat problémy se žlučníkem, respektive tvorbu žlučníkových kamenů. Stejně tak i žlutě zabarvená stolice může být ukazatelem pro nedostatečné trávení tuků.
Co když žlučník v trávicím procesu chybí?
Že jsou žlučník a jeho funkce pro trávení velice podstatné, už víme. Víme ale také, že existuje řada lidí, kterým byl žlučník kvůli potížím vyoperován, a fungují bez něj. Jaký orgán pak žlučník v trávicím procesu zastoupí? Žádný. Ačkoliv je žlučník pro trávení důležitý a ve své roli je nezastupitelný, dokáže trávení (i když s potížemi) fungovat i bez něj.
Připomeňme si, že při trávení dostává žlučník signál, aby vypustil skladovanou žluč do tenkého střeva, která pomáhá štěpit tuky. Když ale žlučník v těle není, nemá žluč svou potřebnou mezizastávku a do tenkého střeva protéká průběžně. To je ale problém. Protože není žluči dostatek pro efektivní štěpení tuků a není ani dostatečně koncentrovaná. Následkem toho je nevyvážené trávení. Tuky se totiž začnou rozkládat až v tlustém střevě pomocí střevní mikroflóry. To ale způsobuje plynatost, průjmy a nepříjemné křeče. Řešením pak je nejen přísná žlučníková dieta, ale také konzumace žlučníkových kyselin (například ve formě kapslí) před jídlem, které zajistí náhradní štěpení tuků.
Kdo může trpět žlučníkovými kameny a dalšími potížemi žlučníku?
Role žlučníku v trávicím procesu je tedy nenahraditelná, což je dobré vědět už v případech, kdy vás žlučník vůbec netrápí.
Problémy se žlučníkem pak potkávají hlavně osoby, které:
- mají nadváhu
- konzumují jídla s vysokým obsahem cholesterolu
- často drží diety, jejichž následkem se pro trávení vylučuje menší množství žluči, ta má pak tendenci více se zahušťovat a vytvářet krystaly, které se mění na žlučníkové kameny
Pro zajímavost: Problémy se žlučníkem trápí častěji ženy, protože na vznik žlučníkových kamenů má vliv ženský hormon estrogen.