Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Život s vysokým IQ, výhra nebo ne?

Fotografie: studentka
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vysoké IQ, je to výhra nebo spíše naopak? Pokud se ve vašem okolí vyskytuje člověk, který má nadprůměrné IQ a patří mezi 3 % lidí v ČR, pak sami moc dobře víte, že výhra to rozhodně není. Proč? Jaké jsou rozdíly mezi dětmi i dospělými s vysokým a průměrným IQ a proč bychom lidem s vysokým IQ měli pomáhat a nevyčleňovat je ze společnosti?

Kdy je člověk nadprůměrně inteligentní a jak se pozná vysoké IQ?

Kdy můžeme říct, že jsme nadprůměrně inteligentní? V tabulce níže vidíte rozsah intelektu a výšku IQ od nejvyššího po nejnižší. Tudíž můžeme říct, že průměrné IQ je 90 – 110, kdo dosahuje vyšších hodnot, je již v kolonce nadprůměrný. Na internetu najdete velké množství testů, kde si můžete své IQ změřit. Doporučujeme využít testování u Mensy.

Intelekt IQ
Mimořádně intelektově nadaný 130 a více
Intelektově nadaný 120 -129
Nadprůměr 111 – 119
Průměr 90 – 110
Podprůměr 89 a méně

Zdroj: Mensa

Co je to Mensa

Mensa je nestranná mezinárodní organizace založená roku 1946 v Oxfordu. Sdružuje všechny lidi s nadprůměrným IQ bez ohledu na rasu, věk atd.  Pokud zavítáte na stránky Mensy, pak si tam můžete objednat testování IQ. Vyplníte test, na jehož základě následně obdržíte výsledky. V případě, že budete mít IQ vyšší než 130, budete pozváni do Mensy a stanete se jejím čestným členem.

Zdroj: Freepik.com

Jak se projevují děti s vysokým IQ

Už od dětství je možné pozorovat u dětí s vysokým IQ výjimečné chování. Děti s nadprůměrným IQ jsou tiché, neúčastní se nadšeně hromadných akcí, skupinové hry jsou pro ně spíše za trest. Vím, o čem mluvím, protože i můj syn má IQ 140 a už od dětství bylo zřejmé, že mezi „normální“ děti nezapadne. Jeho povaha je i v dospělosti introvertní, potřebuje na vše více času a vysoké IQ má dopad i na jeho sebevědomí.

Děti s vysokým IQ jsou velmi nadané, ovšem má to i svá úskalí. Ve školním věku většinu učební látky zvládají lépe než děti s průměrným IQ. Proto se mohou začít ve škole nudit a vyrušovat, pokud je vysoké IQ spojeno např. ještě s ADHD, pak je nutná velká dávka trpělivosti při výchově. Pomoci může Mensa pro nadané děti, kde najdete spoustu užitečných informací k tomu, jak k nadprůměrně nadaným dětem přistupovat a můžete se online poradit i s odborníky.

Je tedy vysoké IQ výhra?

Pojďme se na to podívat logicky a nejprve si říci, kolik % lidí v ČR dosahuje hodnot vysokého IQ.

  • průměrného IQ (90 – 110) dosahuje cca 70 % lidí,
  • nadprůměrné IQ nad 130 a více pak jen 3 % populace
  • nad 140 je to pouze 0,2 % populace.

Proto je zřejmé, že lidé s vysokým IQ jsou v menšině a je pro ně velmi frustrující zařadit se hladce do společnosti. Sociální interakce je pro ně velmi náročná a někdy se dá říct, že až vyčerpávající a na ostatní mohou působit jako typ lidí, kterému je všechno jedno.

Ve skutečnosti jsou tito lidé velmi uzavření a nemají moc přátel a ani je nevyhledávají. O věcech více přemýšlí a hledají logické souvislosti. Není jim to jedno, jen nad tím, co říkáte, přemýšlí a než se na něco zeptají, potřebují mít vše logicky srovnané. Proto nám mnohdy mohou připadat, jako kdyby žili v jiném světě.

Existují i výjimky, například známé osobnosti a herci jako je Sharon Stone, Matt Damon, Rowan Atkinson a další.  Což jen potvrzuje, že i nadprůměrně inteligentní lidé se mohou v životě realizovat a splnit si sny. V současné době je spousta možností k tomu, aby se i lidé s vysokým IQ mohli v životě realizovat a našli tu správnou cestu k tomu, aby byli šťastní.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama