Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Víte, které potraviny obsahují nejvíce zinku a jaká jsou zdravotní rizika při jeho nedostatku?

Fotografie: Potraviny obsahující zinek
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zinek je pro lidský organismus nepostradatelný. Ačkoliv se jedná o stopový prvek, který je potřebný jen v malém množství, má vliv na více než 300 biochemických procesů v našem těle. Nedostatek zinku má velký vliv na správné fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že naše tělo si tento minerál nedokáže vyprodukovat samo, je potřeba ho doplňovat přirozeně, tedy ve stravě.

Zjistěte, které potraviny obsahují nejvíce zinku, jaká je minimální denní dávka, kterou naše tělo potřebuje pro zdravé fungování a jaká jsou rizika spojená s nedostatkem tohoto minerálu.

Nedostatek zinku v těle může způsobit nervové potíže i poruchy vidění

Nejprve se pojďme podívat na to, co vše může nedostatek zinku v našem organismu způsobit. Není toho rozhodně málo. Bohužel, nedostatek zinku v těle je jen těžko měřitelný. Proto je více než žádoucí při potížích neprodleně navštívit lékaře pro správnou diagnózu.

Nedostatek zinku může způsobit tyto zdravotní problémy:

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Vypadávání vlasů
 • Průjem
 • Impotence
 • Poruchy vidění
 • Ztráta hmotnosti
 • Mentální letargie
 • Opožděné sexuální zrání
 • Vyrážky

Doporučená denní dávka zinku

Nejohroženějšími skupinami v příjmu zinku jsou vegetariáni, lidé s poruchami trávení, těhotné ženy, lidé trpící srpkovitou anémií, kojenci ve věku 7-12 měsíců, kteří jsou pouze kojeni bez dalších příkrmů.

Mateřské mléko sice obsahuje potřebné množství zinku, ovšem pouze do 6 měsíců. Poté je potřeba zařadit příkrmy, které denní dávku zinku dorovnají. V tabulce najdete minimální denní množství zinku podle věku i pohlaví.

Zdroj: zde

Věk Muž / Žena V těhotenství Kojící ženy
0–6 měsíců 2 mg / 2 mg
7–12 měsíců 3 mg / 3 mg
1–3 roky 3 mg / 3 mg
4–8 let 5 mg / 5 mg
9–13 let 8 mg / 8 mg
14–18 let 11 mg / 9 mg 12 mg 13 mg
19+ let 11 mg / 8 mg 11 mg 12 mg

K předávkování zinkem dochází pouze výjimečně a nejčastěji k němu dochází při špatném dávkování doplňků stravy ve formě tablet. Příznaky předávkování zinkem se projevují bolestivými křečemi v břiše, průjmem či zvracením. Pokud se rozhodnete zinek doplňovat za pomoci tablet, pak vždy dodržujte doporučené dávkování.

Zdroj: Freepik.com

Zinek v potravinách a jeho množství

A které potraviny obsahují zinku nejvíce, a proto bychom je měli zařadit do našich jídelníčků?

 • Ústřice

Ačkoliv v ČR ústřice nejsou běžným pokrmem, není problém je i u nás v ČR sehnat. Jestliže sníte za den 6 středních ústřic, získáte tak 32 mg, tudíž 291 % doporučené denní dávky.

 • Hovězí maso

Hovězí maso je skvělým zdrojem zinku. 100 g hovězího masa obsahuje 4,8 mg zinku, což odpovídá 44 % denní doporučené minimální dávky. Pokud k tomu přidáte třeba ještě luštěniny, máte denní příjem zinku zaručen.

 • Luštěniny

100 g luštěnin dodá vašemu tělu cca 1,3 mg zinku, což odpovídá cca 12 % denní dávky. Mezi luštěniny obsahující zinek se řadí cizrna, čočka a fazole.

 • Semínka konopná, dýňová či sezamová

Mezi semínky, co se obsahu zinku týče, vedou konopná semínka. 30 g – 3 lžíce konopných semínek dodá vašemu tělu 43 % denní dávky. Dýňová semínka obsahují o něco méně zinku, cca 2,2 mg.

 • Kešu ořechy

Kešu oříšky si můžete zobat při práci i u sledování vašeho oblíbeného pořadu. Necelých 30 g kešu oříšků dodá vašemu tělu 1,6 mg zinku, což odpovídá 15 % denní doporučené dávky.

 • Plnotučné mléko a sýr čedar

Pochutnáváte si denně na čedaru? Možná ani nevíte, že díky tomu dodáváte svému tělu při 100 g snědeného čedaru cca 28 % denní dávky zinku. Zapijte ho šálkem plnotučného mléka a přidejte si k tomu dalších 9 % denní dávky.

 • Vejce

Vejce, ačkoliv v menším množství jsou nejen zdrojem zinku, ale i dalších minerálů a vitamínů. Proto by rozhodně neměla chybět na denním jídelníčku. Jedno velké vejce obsahuje cca 9 % min. denní dávky.

Zdroj: zde

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama