Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Zdravotní přínosy sóji: Výživná energetická potravina

Fotografie: Sója
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Pokud hledáte výživné energetické jídlo, které má řadu zdravotních výhod, sója je skvělá volba. Sójové boby jsou druhem luštěnin, které pochází z východní Asie a pěstují se po tisíce let. Sója má vysoký obsah bílkovin a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje. Sójové boby jsou také dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů.

Zdravotní přínosy sóji

Bylo prokázáno, že sója poskytuje řadu zdravotních výhod, včetně snížení rizika srdečních chorob a rakoviny. Pojďme si jednotlivé zdravotní přínosy sóji říci více do detailu.

Nutriční obsah sóji

Sója je všestranná a výživná potravina, která má mnoho zdravotních výhod. Je dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Sója má také nízký obsah nasycených tuků a neobsahuje žádný cholesterol.

Úloha sóji ve veganské a vegetariánské stravě

Sója je oblíbeným zdrojem bílkovin pro vegany a vegetariány. V mnoha receptech nahradí maso. Sójové produkty jako tofu, tempeh a edamame mají také vysoký obsah vápníku, železa a dalších minerálů.

Zdravotní přínosy sójového proteinu

Studie ukázaly, že sójový protein může pomoci snížit hladinu cholesterolu a zlepšit zdraví srdce. Sójový protein je také spojen se sníženým rizikem rakoviny prsu a dalších typů rakoviny.

Sója a zdraví srdce

Sójové potraviny mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění snížením hladiny cholesterolu a zlepšením funkce krevních cév. Sója může také pomoci snížit krevní tlak a zánět v celém těle.

Sója a riziko rakoviny

Studie ukázaly, že konzumace sóji může snížit riziko několika typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, prostaty, vaječníků a endometria.

Jak začlenit sóju do vaší stravy

Sója může být začleněna do vaší stravy mnoha různými způsoby, jako je tofu, tempeh, edamame, sójové mléko a doplňky na bázi sóji.

Tofu jako alternativa k masu

Tofu je všestranná a zdravá alternativa masa, kterou lze použít do různých pokrmů. Tofu se vyrábí ze sójových bobů, má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuku. Je také dobrým zdrojem železa, vápníku a hořčíku. Tofu lze použít jako náhradu masa do smažených hranolek, polévek a salátů.

Tip: Máme pro vás připraveny recepty s tofu, které zachutnají i neveganům.

Tempeh jako alternativa k masu

Tempeh je další potravinou na bázi sóji, kterou lze použít jako alternativu masa. Tempeh se vyrábí z fermentovaných sójových bobů a má lehce oříškovou chuť. Má vysoký obsah bílkovin a vlákniny a nízký obsah tuku. Tempeh lze použít jako náhradu masa do hamburgerů a sendvičů.

Edamame jako svačina nebo příloha

Edamame jsou nezralé sójové boby, které se často podávají jako svačina nebo příloha. Mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny a nízký obsah kalorií. Edamame se dá dusit, vařit nebo opékat. Může se přidat i do polévek, salátů nebo rýžových pokrmů.

Zdroj: Freepik.com

Sójové mléko jako alternativa mléka

Sójové mléko je bezmléčná alternativa mléka, která se vyrábí ze sójových bobů. Sójové mléko má vysoký obsah bílkovin a vápníku a nízký obsah kalorií. Sójové mléko lze použít jako náhradu kravského mléka v cereáliích, kávě nebo receptech na pečení.

Doplňky na bázi sóji

Doplňky na bázi sóji jsou dostupné ve formě prášku nebo pilulek a lze je užívat ke zvýšení příjmu sójových bílkovin. Tyto doplňky jsou často používány kulturisty a sportovci, aby pomohly budovat svalovou hmotu.

Tipy pro zařazení sóji do vašeho jídelníčku

Při výběru sójových produktů je důležité hledat organické a non-GMO možnosti.

Vybírejte bio sójové produkty

Bio sójové produkty jsou ty, které jsou vyrobeny bez použití syntetických pesticidů nebo hnojiv. Mohou stát o něco více, ale pro klid duše a zdravotní přínosy to stojí za to.

Hledejte sójové produkty bez GMO

GMO znamená „geneticky modifikovaný organismus“. Sójové boby bez GMO nebyly laboratorně upravovány, a jsou proto blíže svému přirozenému stavu. Když hledáte sójové produkty bez GMO, hledejte označení „Non-GMO Project Verified“.

Vyberte sójové produkty s nízkým obsahem sodíku

Sójová omáčka je běžnou složkou mnoha asijských jídel, ale může mít vysoký obsah sodíku. Pokud si hlídáte příjem soli, rozhodněte se pro sójovou omáčku s nízkým obsahem sodíku. Nebo vyzkoušejte tamari, jedná se o typ sójové omáčky, která má přirozeně nižší obsah sodíku.

Vyhněte se zpracovaným sójovým potravinám

Zpracované sójové potraviny, jako je texturovaný rostlinný protein (TVP), tofu párky v rohlíku a balené vegetariánské hamburgery, mohou mít vysoký obsah sodíku a dalších přísad. Místo toho se rozhodněte pro celé sójové potraviny, jako je edamame, tempeh nebo tofu, které si můžete připravit sami s malým množstvím nebo žádnými přidanými přísadami.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama