Pokud se při léčení neduhů spoléháte na přírodu, určitě ve vaší přírodní lékárničce nechybí třezalka tečkovaná. Víte, jakými pověstmi je opředena? Třezalka obsahuje celou řadu prospěšných látek a vypěstovat si ji můžete i na zahradě.
Třezalka tečkovaná (latinsky hypericum perforatum)
Třezalka tečkovaná roste volně v přírodě. Jejím domovem je Evropa, Čína, Malá Asie, dokonce i Afrika. Víte, že existuje přes 380 druhů třezalky tečkované? Jak už to u oblíbených bylin bývá, třezalka tečkovaná nese celou řadu dalších názvů. Je to také bylinka sv. Jana, krevníček, čarovník, znát tuhle bylinu můžete i pod názvem svatojánská bylina. Listy třezalky na sobě mají červené tečky. To jsou žlázky, které obsahují červené barvivo hypericin – to se v lidovém léčitelství často přirovnávalo ke krvi svatého Jana. Víte, kdy je třezalka podle pověstí nejsilnější? V nejkratší noci roku – v průběhu svatojánské noci z 23. června na 24. červen.
Třezalka tečkovaná obsahuje celou řadu významných látek
Dříve na louce ženy třezalku tečkovanou nenechaly bez povšimnutí. Stejně byste měli jednat také vy, když se s touto významnou bylinou během procházky setkáte. O třezalce je známo, že umí zatočit s pocitem únavy, úzkosti a smutku. Látky v ní obsažené pomáhají s nespavostí a stresem. Bylinka má celkově uklidňující účinky na náš organismus. Abyste naplno pocítili její sílu, je potřeba třezalku užívat pravidelně po dobu nejméně dvou týdnů.
To však není vše, co třezalka umí:
- je přírodním antibiotikem a působí protizánětlivě
- pomáhá při nemocech jater a žlučníku
- léčí žaludeční vředy
- blahodárný vliv má také na slinivku
- upravuje hormonální výkyvy
- ulevuje od těžkých menstruačních projevů
- odvarem z třezalky lze zevně ošetřit také otoky, ekzémy a hemoroidy
Třezalku obsahuje přírodní bylinný koncentrát Korolen, který najdete v našem e-shopu Klub Energy Tábor. Dopřejte si zdraví v čisté přírodní síle.
Pozor na nežádoucí účinky
Třezalka tečkovaná má však i celou řadu nežádoucích účinků. Zejména u citlivých jedinců se může po pravidelné konzumaci objevit světloplachost. Třezalku by neměli užívat lidé s vysokým krevním tlakem, s cukrovkou nebo lidé, u nichž se objevil metastazující nádor. O třezalce je známo, že výrazně ovlivňuje působení některých léků, zejména hormonální antikoncepce.
Obsahuje:
- flavonové glykosidy
- katechinové třísloviny
- rutin, kvercetin
- červené barvivo hypericin
- vitamíny A a C
Jak si třezalku vypěstovat na zahradě?
Vypěstovat si třezalku na vlastní zahradě není nijak náročné. Žluté květy třezalky dokážou zahradu i hezky ozdobit. Myslet na sázení třezalky je však nutné už před zimou. Semena třezalky totiž nejlépe klíčí, pokud projdou mrazem.
Do připravené půdy, do hloubky asi 0,5 cm, zasaďte semena třezalky tečkované, která seženete v zahradnictví či květinářství. Zahrňte je půdou a nechte je projít mrazem. Po vysázení už se nemusíte o nic starat. Jakmile vám na jaře třezalka vzejde, můžete se těšit na dekorativní i léčivé květy.
Třezalka tečkovaná snese téměř jakoukoliv půdu. Kdybyste si však mohli vybírat, nejlépe jí vyhovuje dobře propustná, spíše vápenitá půda. Vyhovuje jí slunné stanoviště i polostín. Třezalka tečkovaná má ráda občasnou vydatnou zálivku.
Recept na olej z třezalky tečkované
Nať třezalky tečkované využijete nejčastěji pro přípravu léčivých čajů. Kromě nich můžete léčebnou kúru doplnit o léčivý olej z třezalkových květů. Na léčivý olej z třezalky tečkované – také na Janův olej – potřebujete:
- panenský olivový olej
- květy třezalky tečkované
Návod na přípravu:
- Nasbírejte květy třezalky tečkované, nejlépe tak uděláte za slunného dne dopoledne.
- Květy neoplachujte a rovnou je dejte do připravené čisté uzavíratelné nádoby.
- Květy třezalky zalijte olejem, aby byly úplně ponořeny.
- Nádobu uzavřete a umístěte na slunné místo.
- Například na slunném parapetu nechte nádobu stát po dobu tří týdnů.
- Poté směs přeceďte a přelijte do vhodné lahvičky. Nejvhodnější je pro to nádoba z tmavého skla.
Olejem můžete potírat pokožku po koupeli. Použít ho můžete na jizvy, suchá místa i ekzémy.
Tip: Víte, které potraviny jsou skutečně zdravé a jaké minerály v nich najdete? Prohlédněte si naši rubriku a zdravé potraviny v ní a sestavte si jídelníček plný vitamínů a minerálů.