Smrž obecný

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Smrž obecný (Morchella esculenta) je fascinující a chutný druh houby, který má své pevné místo nejen v lesních ekosystémech, ale také v kulinářských tradicích mnoha zemí. Tato jedinečná houba, která se vyznačuje svou charakteristickou vrásčitou kloboukovitou strukturou, patří mezi nejvyhledávanější druhy hub sběrači i gurmány. Přestože se smrž vyskytuje po celém světě, je zvláště hojný v mírném podnebném pásu Evropy a Severní Ameriky.

Výskyt a obliba smrže

Domovem tohoto lahodného pokladu jsou především listnaté lesy. Nejvíce se smrž vyskytuje v okolí listnatých stromů, jako jsou jasany, olše, buky, duby i javory. Jeho sezóna sběru je v období jara až do začátku léta, obvykle březen – duben až do začátku června. Smrže rostou ve skupinkách na vlhké půdě, často podél okrajů lesních cest nebo mezi mechem. Svou krásnou a zároveň nezaměnitelnou strukturou klobouku přitahují pozornost i nezkušených houbařů.

Zdraví prospěšné látky a účinky

Smrže nejsou pouze lahodnou součástí pokrmů, ale také zásobárnou různých zdraví prospěšných látek. Obsahují významné množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamín D, železo, draslík, fosfor a zinek. Díky svým obsahovým látkám mohou přispívat ke zlepšení imunitního systému, podpoře kardiovaskulárního zdraví a kognitivní funkce. Zvláště jsou vhodné pro osoby s nedostatečným příjmem živin.

Pěstování smrže na vlastní zahradě

Zatímco sběr smrže v přírodě má svůj nezaměnitelný půvab, můžeme si tuto chutnou houbu vypěstovat i na vlastní zahradě. Pěstování smrže však vyžaduje určitou znalost a péči. Existuje několik metod, jak se pokusit o úspěšnou kultivaci smrže, například vytvořením speciálního podkladu, který simuluje přirozené prostředí lesa. Je to výzva, která si vyžaduje trpělivost a péči, ale výsledek může být odměněn lahodnými a čerstvými smrži rostoucími přímo na vaší zahradě.

Smrž obecný v kuchyni

Smrž obecný není pouze zajímavým objektem houbařských vášní, ale také skvělou přísadou pro rozmanité pokrmy v kuchyni. Jeho jemná chuť a výrazné aroma se skvěle hodí do široké škály receptů. Tato houba si získala své místo v tradičních kuchyních, ale také inspiruje moderní šéfkuchaře ke kreativitě.

Zdroj: Freepik.com

Recept na smržovou bramborovou polévku s krutony

Vyzkoušejte recept na smetanovou bramboračku se smrži a bylinkovými krutony.

Suroviny:

Pro polévku:

 • 250 g smržů (očištěných a nakrájených)
 • 2 středně velké brambory (oloupané a nakrájené na menší kousky)
 • 1 cibule (nasekaná)
 • 2 stroužky česneku (nasekané)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 l zeleninového vývaru
 • 200 ml smetany ke šlehání
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Čerstvá petrželka (nasekaná, na ozdobu)

Pro bylinkové krutony:

 • Plátek čerstvého celozrnného chleba (nakrájený na kostičky)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • Čerstvé bylinky (např. tymián, rozmarýn, petrželka – nasekané)
 • Sůl a pepř podle chuti

Postup:

Očištěné smrže nakrájejte na menší kousky.

Ve velkém hrnci zahřejte olivový olej a osmahněte na něm nasekanou cibuli a česnek, dokud nezezlátnou. Přidejte nakrájené smrže a brambory a krátce je restujte. Poté zalijte zeleninovým vývarem a nechte vařit, dokud brambory nezměknou.

Jakmile jsou brambory měkké, přidejte smetanu ke šlehání a nechte polévku krátce prohřát. Pak použijte mixér na vytvoření hladké a krémové konzistence polévky. Případně můžete polévku prošlehávat přímo v hrnci pomocí tyčového mixéru.

Polévku osolte a opepřete podle chuti. Můžete přidat také jemně nasekanou čerstvou petrželku pro svěží chuť.

Příprava bylinkových krutonů: V pánvi zahřejte olivový olej a na něm osmahněte kostičky chleba, dokud nejsou zlatavé a křupavé. Přidejte nasekané čerstvé bylinky (např. tymián, rozmarýn, petrželku) a opepřete podle chuti. Míchejte krutony a bylinky a nechte je krátce prohřát.

Polévku nalijte do talířů a ozdobte čerstvými bylinkovými krutony. Tato smržová bramborová polévka je skvělým způsobem, jak si vychutnat bohatou chuť smržů a zároveň se osvěžit bylinkovými akcenty.

Dobrou chuť!

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie
rambutan_1
Rambutan
Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur
top view of sweet black mission figs on a bowl on a white background
Fíky
Sweet ripe juicy tropical Mangosteen
Mangostan

Viaflorin

Reklama