Smilax lékařský

Fotografie: Smilax lékařský
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Smilax lékařský je celkem neznámá liánovitá bylinka, která časem dřevnatí. Svůj původ má ve Střední Americe, ale snadno ji lze pěstovat i u nás. Znát ji můžete také pod názvem sarsaparilla nebo přestup huňatý. Jaké účinky má a co se z ní využívá?

Smilax lékařský (latinsky Smilax officinalis)

Je až udivující, jak málo je známý smilax lékařský, kterému se u nás často říká přestup huňatý. Přitom svými účinky na zdraví dokáže porazit i mnohem známější bylinky. Smilax lékařský je liánovitá a dřevnatá rostlina, která má svůj původ ve Střední Americe. Prorostla se však i do Jižní Ameriky, Asie a Indie. Do Evropy se rozšířil díky mořeplavcům až v 16. století. Je to keř, který se dokáže pnout podobně jako vinná réva. Může dorůst až do délky 30 metrů. U rostliny se využívají mladé oddenky, které chutnají jako chřest a mají mnoho kulinářského využití. Ke zdravotním účelům se nejčastěji používá sušený a drcený kořen. Smilax lékařský je nejlepší bylinkou na venerická onemocnění, problémy s trávením a poradí si s celkovou detoxikací těla.

Smilax lékařský a jeho přínos pro zdraví

Ti, kteří smilax lékařský moc neznají, by se k informacím navíc měli zaručeně dopátrat. Pro začátek vám bude stačit následující souhrn informací. Smilax lékařský, ať už tobolky z něj nebo odvar z čajové směsi, je vynikající pro celkovou detoxikaci těla. Dokáže totiž z těla odbourávat nadbytek soli, toxických látek i těžkých kovů.

Bezkonkurenční je ve schopnosti léčit či pozitivně ovlivňovat příznaky pohlavních chorob. Už v dřívějších dobách se ukázalo, že je smilax lékařský vhodným doplňkem při léčbě kapavky, syfilisu či bradavičnatých výrůstků, které způsobují papilomaviry. Tato schopnost bylinky souvisí s jejími antivirotickými a protizánětlivými účinky. Ty dokážou přispět také k lepší imunitě.

Smilax lékařský dále:

  • podporuje trávení
  • zlepšuje tvorbu svalové hmoty
  • podporuje celkovou výkonnost jedince
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • může být prevencí nádorových onemocnění
  • příznivě ovlivňuje vývoj cukrovky
  • může být prevencí aterosklerózy
  • pomáhá při dně a revmatismu
  • působí močopudně
  • tlumí bolest zubů
  • zvyšuje vitalitu a sexuální potenci
  • snižuje vznik ledvinových kamenů
  • dokáže srazit vysoké horečky
  • využívá se k léčbě akné a ekzémů
  • pomáhá při léčbě lupénky

Smilax lékařský se tedy nebojte použít vždy, když začnete pociťovat únavu, budete více psychicky i fyzicky zatížení nebo budete mít problémy s trávením. Tuto bylinku můžete začít užívat buď v souvislosti s konkrétními výše vypsanými problémy, nebo preventivně.

Smilax lékařský obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a D. Dále saponiny, glykosidy, křemík, jód, síru, železo, vápník, mangan, draslík a měď.

Zdroj: Freepik.com

Smilax lékařský a jeho pěstování u nás

Ačkoliv je smilax lékařský doma v tropických a subtropických vlhkých oblastech Jižní Ameriky a Asie, kde roste volně především v blízkosti vodních toků, je jeho pěstování snadné i u nás. Jak už jsme zde mnohokrát zmiňovali, není smilax lékařský u nás moc známý. Přesto na něj v zahradnictví často narazíte, třeba pod názvem přestup huňatý. Právě ze zahradnictví si můžete odnést již větší rostlinku. Vypěstovat lze smilax také ze semínka, je to však vůbec ta nejtěžší fáze v jeho pěstování. Proces klíčení semínek je velice pomalý. Tady je velmi nutná trpělivost, protože první rostlinky mohou ze semínka vyklíčit až za dlouhý rok.

I přesto, že rostlina smilaxu preferuje plné slunce, poroste vám i v polostínu a ve stínu. Na složení půdy není vůbec náročná, může to tedy být písčitá i jílovitá půda. Podstatné je její dobré zavlhčení. Pokud se tedy pro přestup huňatý rozhodnete, může vám zkrášlit zahrádku, protože jsou jeho listy okrasné. Jeho drobné tmavé bobule pak na vaší zahradě uvítá ptactvo. Smilax můžete nechat volně se pnout po plotě. Svými listnatými liánami vám pomůže ochránit vaše soukromí před sousedy.

Recept na čaj ze smilaxu lékařského

Pokud vám smilax lékařský zrovna neroste na zahradě, koupíte ho ve formě drceného kořene v našem e-shopu – Smilax čaj.

2 čajové lžičky smilaxu lékařského pak stačí 3 minuty povařit ve dvou litrech vody. Tento nápoj popíjejte během dne. Dobře uděláte, když nápoj vypijete cca do 18. hodiny večer, potom byste už zbytečně na noc zatěžovali ledviny. Čajovou kůru ze smilaxu můžete užívat až 3 týdny. Po tomto období by měla následovat alespoň týdenní pauza.

Máte-li smilax na zahradě, nebojte se využít jeho mladé výhonky, které můžete připravit na stejný způsob jako chřest. Můžete je zpracovat jak za studena, tak je uvařit v polévce či rýžových směsích.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Mushrooms champignons in paper bag on a white wooden table on a dark background. Place for text or advertising
Žampion
Bowl with fresh plums on the white wooden table
Švestky
Fresh thyme in decorative pouch on old wooden background.
Tymián
Wooden bowl of poppy seeds, scoop and flower on white table
Mák
Ripe organic artichokes on a white wooden table. Vegetable background.
Artyčok
Fotografie: Chaluha bublinatá
Chaluha bublinatá

Viaflorin

Reklama