Sedmikráska obecná (nebo také sedmikráska chudobka) zdobí zahrádky i louky všude kolem nás. Ovšem ne každý ví, že tato malá kráska je také jedlá. Jedná se o léčivou bylinku, která je v tradiční medicíně využívána již od středověku. Jaké jsou její zdravotní benefity a v jaké formě se nejčastěji využívá ke zdravotním účelům?
Sedmikráska obecná – latinsky Bellis perennis
Sedmikrásku chudobku nemusíme dlouze představovat. Tyto malé kytičky rostou téměř všude, kam se podíváme. Jejich bílé kvítky rozkvétají hned, jakmile roztaje sníh a dlouhodobě zdobí louky i zahrádky a přivolávají teplé dny a jaro. Vydrží kvést až do prvních mrazíků, a pak je nutné se s nimi rozloučit.
Obsahové látky a zdravotní účinky této bílé krásky
Sedmikrásku můžete sbírat kdykoliv, ale podle bylinkářek obsahují nejvíce zdraví prospěšných látek na jaře. Na internetu ovšem najdete informace o tom, že koncentrace obsahových látek se téměř nemění a po celou dobu je téměř stejná. Sbírají se květy sedmikrásek, které je potřeba před konzumací očistit. Někdo je konzumuje i bez usušení a zpracování, jiní si je přidávají do jarních vitamínových salátů a další z nich vaří čaje a odvary. Jak si uvařit čaj ze sedmikrásek, který je vhodný především na bércové vředy, to vám poradíme na konci článku.
Sedmikrásky obsahují tyto látky:
- Hořčiny
- Sliz
- Silice
- Flavonoidy
- Třísloviny
- Triterpenové saponiny
- Fenolické kyseliny
- Antokyany
- Minerální látky
- Inulin
- Cukr
Zdravotní účinky sedmikrásek
A nyní si to pojďme přeložit do češtiny a říct si, k čemu všemu je možné tento druh sedmikrásky využít a jaké jsou tedy její zdravotní účinky. Abychom to upřesnili, druhů sedmikrásky je cca 15, ale ne všechny obsahují látky a díky nim i zdravotní účinky, které vám vyjmenujeme. Je potřeba sbírat pouze sedmikrásku obecnou neboli chudobku.
Pojďme se podívat na slíbené zdravotní účinky:
- Sedmikráska v bylinné směsi na čaj pomáhá při vykašlávání a k léčbě chronických onemocnění dýchacích orgánů
- Protizánětlivé a stahující účinky se využívají při léčbě zánětů močových cest a celé vylučovací soustavy
- Sedmikráska čistí krev
- Má močopudné vlastnosti
- Čajové směsi se sedmikráskou pomáhají při poruchách spánku
- Pozitivně působí při migrénách
- Zevně se využívá odvar ze sedmikrásek na vyrážky, ekzémy, vředy
- Sedmikráskový čaj je vhodný pro doplnění léčby při bércových vředech
- Využívá se při aromaterapii
- Extrakt ze sedmikrásky se přidává do přírodní kosmetiky
Jak uvařit čaj a vitamínový salát ze sedmikrásky
A na závěr se pojďme ještě podívat na to, jak si připravit čaj ze sedmikrásek, který je vhodný pro doplnění léčby bércových vředů a také přidáváme recept na zdravý jarní salát.
Na čaj budete potřebovat stejné množství těchto bylinek:
- sedmikráska
- kořen čekanky
- lopuch
Dvě lžičky této směsi zalijte 0,5 litrem vody a cca 2-3 min povařte. Následně přikryjte pokličkou a nechte vylouhovat. Čaj se pije ráno a večer před spaním.
Na jarní vitamínový salát si připravte čerstvé lístky:
- sedmikrásky
- pampelišky
- kopřivy
- hluchavky
- citron
- med
Lístečky pokrájejte na menší kousky a smíchejte, zakapejte citronovou šťávou a medem a můžete podávat jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo konzumovat samotné.