Rozmarýnu se přisuzuje řada léčivých účinků. Nepostradatelný je nejen v kuchyni, ale také v aromaterapii. Co vám tato bylinka může nabídnout? Jak ji pěstovat a co dobrého pro tělo i duši z ní připravit?
Věřilo se, že rozmarýn (latinsky Rosmarinus officinalis) má magickou moc
Svůj původ má rozmarýn v oblastech Středozemního moře, kde planě roste dodnes. Název rozmarýn pochází z latinského spojení „ros maris“, což lze volně přeložit jako „ranní rosa“. U nás ho po čichu najdete především na zahrádkách a balkonech. Už dříve se rozmarýnu přisuzovaly také magické účinky. Zapálená snítka rozmarýnu prý čistila okolí od zlých duchů.
Spíše než při magických rituálech dnes rozmarýn nachází široké uplatnění v kuchyni, v aromaterapii a pomáhá v péči o zdraví a krásu. Věděli jste, že rozmarýnová voda se používá k ošetření problematické pleti? Nebo se kloktá pro dezinfekci a osvěžení úst?
Vitamíny a minerály
Mnoho lidí rozmarýn podceňuje a využívá ho jen jako aromatickou bylinku. Přitom ani neví, v jaké míře právě tato bylinka podporuje jejich zdraví. Rozmarýn působí silně antisepticky a protizánětlivě, a proto se hodí nejen na vnitřní, ale i vnější použití. Podobně jako například třezalka tečkovaná se řadí k přírodním antidepresivům.
Rozmarýnový čaj si proto připravte pokaždé, když vás přepadne stres, špatná nálada či pocity úzkosti. Protože rozmarýn dokáže zvýšit krevní tlak, vyhnout by se mu měli lidé, kteří na vysoký krevní tlak trpí. Dále by ho neměly konzumovat těhotné a kojící ženy a děti do šesti let. Všichni ostatní se mohou těšit z jeho dalších blahodárných účinků.
- pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu
- zlepšuje paměť
- může být prevencí Alzheimerovy choroby
- působí silně močopudně
- použít ho můžete při očistných a detoxikačních kúrách
- rozmarýn posiluje imunitu
- zlepšuje krevní oběh
- podporuje činnost jater
- ulevuje od pocitu chladných nohou
- výborný je na revma, dnu a artritidu
- může být prevencí nádorových onemocnění
Pěstování rozmarýnu
Není náročné si rozmarýn vypěstovat, a to buď na zahradě, nebo na parapetu. Proto byste se o jeho vůni a léčivé účinky neměli připravit. Vlastní vypěstovaný rozmarýn vám přinese radost i užitek v kuchyni. Při pěstování rozmarýnu máte dvě možnosti, jak s tím začít.
- Vypěstovat si ho můžete ze semen, a to tak, že koupená semínka vysadíte už v únoru nebo březnu do připravených nádob (klidně to mohou být plata od vajec, jejichž materiál se v půdě později sám rozpadne). Do každého kelímku dejte vždy několik semen, abyste zvýšili šanci, že vám rozmarýn vyklíčí. Substrát pokropte vodou a zakryjte igelitovým sáčkem, čímž podpoříte klíčení. Po 4 až 8 týdnech můžete vidět první výsledky. Na přesazení do jejich trvalého stanoviště jsou rostlinky připraveny teprve tehdy, až dosáhnou výšky alespoň 7,5 cm.
- Pokud tolik trpělivosti nemáte, rostlinky rozmarýnu si můžete koupit v zahradnictví a rovnou je zasadit na místo, které uznáte, že je pro rozmarýn nejvhodnější. Jak už jsme říkali, tuto bylinku lze sázet na volné prostranství na zahradě i do květináčů na balkoně. Venku vždy počítejte s tím, že je potřeba rozmarýn ochránit před zimou a chladem. Rozmarýn miluje sušší, dobře propustnou, a ne příliš vyživenou půdu. Svědčí mu slunce, ale zvládne i polostín.
Jak zazimovat rozmarýn na zahradě?
Pokud máte možnost, celý květináč s rozmarýnem na zimu přeneste do tepla. V případě, že je rozmarýn součástí vašeho vyvýšeného truhlíku nebo jste ho vysadili na volné prostranství, přikryjte rozmarýn na zimu textilní fólií nebo chvojím. Rozmarýn je velmi náchylný na chlad a zimní přemokření kořenů mu nesvědčí.
Nejlepším způsobem, jak ho rozmnožit, je řízkování. Jak stříhat rozmarýn pro tyto účely? Ustřihněte větvičku rozmarýnu v délce asi 10 cm. Z její spodní části odstraňte lístky, zapíchněte do substrátu a počkejte, až zakoření. Výborný je i sušený rozmarýn. Suší se větvičky rozmarýnu ve stínu a při teplotě nejvýš 45 °C.
Jak si připravit rozmarýnový čaj?
Abyste přijali to dobré z rozmarýnu, můžete popíjet rozmarýnový čaj. Jeho příprava je jednoduchá. Polévková lžíce čerstvých rozmarýnových listů se přelije vroucí vodou a nechá se louhovat přibližně 10 minut. Čerstvě připravený šálek si můžete dát až 3x za den.
Z čerstvého rozmarýnu si však můžete připravit také nálev, rozmarýnový olej nebo rozmarýnové víno. To si připravíte jednoduše tak, že asi 75 g čerstvých rozmarýnových lístků necháte louhovat v litru kvalitního bílého vína. Louhujte asi týden, a pak popíjejte. Takto upravené víno je dobré na nízký krevní tlak.