Pohanka není žena pohana, ale je pravdou, že její název má s pohanskými nájezdníky souvislost. Jestliže rádi vaříte zdravě, pohanka by ve vašem jídelníčku rozhodně neměla chybět. V článku si povíme, jaké nutriční látky a bohatství pohanka ukrývá, proč bychom ji z jídelníčku rozhodně neměli vyřadit a také jak ji pěstovat a co dobrého z ní uvařit.
Pohanka obecná – latinsky Fagopyrum esculentum
Tato jednoletá rostlinka pochází původem z Číny. Do Evropy se dostala díky pohanským nájezdníkům, díky kterým si zasloužila i své jméno. Pohanka obecná dorůstá výšky 30 – 80 cm. Identifikovat ji spolehlivě můžete podle listů, které mají srdčitý tvar. Zbarvení kvítků pak může být do běla, růžova a mimořádně i do červena. Plod pohanky (nažka) je vzhledově podobný bukvici. V kuchyni se využívají při vaření oloupaná semena pohanky – kroupy.
Fakta o pohance
- Pohanka nepatří mezi obiloviny, řadí se mezi pseudoobilniny nebo pseudocereálie. Je příbuzná rebarboře nebo šťovíku.
- Neobsahuje pšenici ani lepek, a proto je vhodná pro vaření bez lepku.
- Můžete ji konzumovat syrovou, praženou, ale vhodná je i pro vaření např. pohankové polévky.
- Běžně se mele na mouku, která je vhodná pro přípravu palačinek, chleba, pohankové kaše.
- Pohanka obsahuje velké množství vlákniny, niacinu, riboflavinu, mědi, hořčíku, fosforu a manganu.
Čímž se dostáváme k jejímu obsahu významných látek pro náš organismus. Jaké vitamíny a minerály tedy obsahuje a v čem jsou přínosem pro naše zdraví?
Pohanka vitamíny – minerály
Pohanka je bohatá na minerální látky, ve kterých předčí i ostatní běžné obiloviny, jako je pšenice, rýže nebo kukuřice.
Obsahuje tyto minerály:
- Mangan – nezbytný pro zdravý metabolismus i růst.
- Měď – stopový prvek, který v malém množství může mít vliv na zdraví srdce
- Hořčík – pokud je dodáván tělu v doporučovaném množství, pomáhá snížit rizika chronických stavů jako je cukrovka 2. typu nebo srdeční choroby.
- Železo – nedostatek železa má za následek anémii – zjistěte, jak doplnit železo ze stravy a v jakých potravinách ho najdete.
- Fosfor – tvoří hlavní součást zubů a kostí, má na starosti správnou funkci ledvin a pomáhá při hnisavých zánětech.
Co se týče vitamínů, je pohanka v tomto ohledu slabší. Obsahuje vitamíny skupiny B (B1 a B2), vitamín E a C.
Alergie na pohanku
Důležité je také zmínit, že ne každý pohanku snáší dobře. U vybraných jedinců, většinou jsou to lidé, kteří pohanku konzumují ve větším množství a často již trpí jinou alergií.
Mohou se objevit
- kožní vyrážky
- otoky
- potíže se zažíváním
Proto nejprve zjistěte, jak na pohanku reaguje vaše tělo, než si jí nandáte na talíř ve větším množství.
A jak na pěstování pohanky?
Tato jednoletá rostlinka není vůbec náročná na pěstování. Půda by měla být při vysévání pohanky dostatečně zavlažená a měla by být lehká, dobře prokypřená, hlinitopísčitá či písčitohlinitá. Hloubka setí se doporučuje 40 – 50 mm a jak jsme již řekli, je nutné, aby byla zavlažená. Semínka vyséváme nejdříve v květnu. Pohanka je totiž velmi citlivá na mrazíky, a proto není vhodné vysévat ji dříve. Sklizeň probíhá v srpnu – září.
Recept na pohankovou kaši, pohankového kubu a pohankovou polévku
Vyzkoušejte naše vynikající recepty z pohanky, které jsme pro vás připravili a ochutnejte vynikající domácí pohankovo – ovesnou kaši s mákem, kokosem a kiwi.
Pokud jste se zrovna vrátili z lesa a máte plný košík hub, pak můžete zkusit pohankového kubu, který je primárně určen pro čas vánoční, ale když na něj dostanete chuť už v létě či na podzim, proč ne?
A poslední kulinářskou inspirací je pohanková polévka s vejcem a baby karotkou, která vás v zimě zasytí i zahřeje a v létě vás nezdrží u plotny déle než je nutné.
Zdroje:
https://www.yellowpages.ca/tips/surprising-facts-about-buckwheat/