Paprika je šamanskou rostlinou. V Jižní Americe nosí někdy náhrdelník z chilli papriček jako ochranu před zlými duchy. My jako ochranu používáme pepřový sprej (pepper spray), jeho hlavní aktivní látkou je kapsaicin získávaný z paprik, například z čili papriček, podle kterých sprej získal název.
Paprika – latinsky Capsicum
První zmínky o této víceleté rostlině jsou staré více než 6 500 let. Všechny druhy jsou původem ze Severní a Jižní Ameriky, odkud jako první papriku přivezl do Evropy Kryštof Kolumbus. Opravdu rychle populární se stala paprika ve Španělsku, protože se z ní vyrábělo chilli, které nahrazovalo drahý pepř.
zdroj: Pixabay.com
Pěstování paprik
Mít krásný a zdravý, plně plodící porost papriky není jen tak. Paprika je náročná teplomilná plodina. Vyžaduje teplo od klíčení přes pěstování až po období sklizně. „Slečny papriky“ je třeba hýčkat a na noc jim ještě zazpívat ukolébavku.
- Pro výsev použijte kvalitní výsevní substrát s nižším obsahem živin, pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší.
- Pro klíčení paprik je důležitá teplota, optimum je 26 – 30 ° C, světlo je až do objevení se děložních lístků druhořadé.
- Zdravá sazenice připravena na výsadbu má být pevná, nepřerostlá, s prvními nasazenými květními poupaty.
- Jestliže máte vytápěný skleník, můžete do něj vysazovat papriku již v druhé polovině března. Do studeného skleníku vysazujte v druhé polovině dubna, v této době je již delší den a více světla, což malým rostlinkám prospěje.
- Udržujte porost paprik čistý, protože plevel ubírá rostlinám živiny, stíní je a vytvářejí prostředí vhodné pro rozvoj nemocí.
Sklízejte plody, které jsou dostatečně narostlé a vyzrálé. „Podtržené“ plody mají tenčí stěnu a po sklizni rychle vadnou. Uskladnění paprik v lednici ukončuje proces jejich zrání, proto ztrácí na chuti. Ideálním místem na uskladnění je suché větrané místo s teplotou 12 – 14 ° C, kde mohou papriky dozrát do své sladké nebo pálivé chuti.
Pro delší trvanlivost můžeme papriky naložit do sladkokyselého nálevu a nebo je usušit.
zdroj: Pixabay.com
Chilli papričky
Kapsaicin (alkaloid) je látka, která zodpovídá právě za onen pocit charakteristické štiplavosti. Pravděpodobně ji vytvářejí papričky v divoké přírodě jako obranný prostředek proti hmyzu a býložravým živočichům. Obsah kapsaicinu prý mohou za jistých okolností ovlivňovat místní půdní i mikroklimatické podmínky. To znamená, že čím více stresových faktorů rostlina musí překonat, tím se zvyšuje její štiplavost. Jedna z afrických pověstí dokonce tvrdí, že nejštiplavější papričky pocházejí od nejvíce rozzlobených pěstitelů.
Zatímco ve velkých dávkách je Kapsaicin nebezpečný a zničující, v malém množství zpestřuje kvalitu našich životů. Používá se prý s velkým úspěchem jako afrodiziakum a nebo zvyšuje partnerskou touhu a vylepšuje intimní život.
zdroj: Pixabay.com
Pozitivní vliv na naše zdraví
- Papriky vynikají množstvím vitamínu C, který posiluje imunitní systém a zlepšuje produkci kolagenu nezbytného pro zdravé cévy, pojivové tkáně a dásně.
- Červené papriky obsahují beta-karoten, který poskytuje antioxidační a protizánětlivé účinky.
- Je dobrým zdrojem vitamínu E, který hraje klíčovou roli pro udržení mladistvého vzhledu pleti a dobrého stavu vlasů.
- Obsažený vitamín B6 je nezbytný pro zdraví nervového systému, psychickou pohodu, dobrý spánek, detoxikaci jater nebo tvorbu červených krvinek.
- Pálivé druhy s podílem kapsaicinu zlepšují krevní oběh a hodnoty krevního tlaku, snižuje cholesterol, tlumí bolest a zánět, stimulují dobré trávení a zlepšují spalování tuků.
Máte-li citlivý žaludek, můžete mít problémy s trávením slupky papriky. Pokud se ji rozhodnete odstranit, pečte papriku v troubě tak dlouho, dokud se slupka nezačne sama oddělovat. Potom papriku ponořte do studené vody a oloupejte.
zdroj: Pixabay.com