Ostružiny

Fotografie: Ostružiny
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Ostružiny jsou tmavé bobulovité plody s výraznou chutí a celou řadou prospěšných látek. Pro ostružiny se kdysi chodilo do lesa, dnes je běžnější trhat je u sebe na zahrádce. S jakými neduhy vám ostružiny pomohou a jak si na nich můžete pochutnat?

Čím planější ostružiník (latinsky Rubus) je, tím více prospěšných látek obsahuje

O léčivých vlastnostech ostružin věděly už naše babičky. Ty se do lesů poctivě vypravovaly s nádobkami, aby mohly nasbírané plody doma dále zpracovávat. Ostružiny se výborně hodí do čaje, na výrobu sirupů a marmelád. Kromě plodů ostružiníku si naše babičky domů odnášely i jeho mladé listy. Ty doma sušily, aby z nich v zimě mohla celá rodina popíjet čaj při chřipce a nachlazení.

Vše výše zmíněné platí i dnes, kromě toho, že dnes si pro ostružiny dojdeme klidně i na vlastní zahrádku. I přesto, že dnes existují vyšlechtěné varianty ostružiníků, které nabízejí větší a šťavnatější plody, co se jejich léčivých účinků týče, platí to, že čím planější druh ostružiníku je, tím je zdravější. Ostružiníků existuje spousta druhů. Mezi nejznámější patří například ostružiník křovitý (latinsky Rubus fruticosus).

Ostružiny znali už staří Egypťané. V Evropě je ostružiník známý od počátku 19. století, kdy byl dovezen z Ameriky. Věděli jste, že v současnosti se nejvíce ostružiny pěstují právě v Americe?

Ostružiny jsou skvostem v přírodní lékárničce

Kurýruje vás často příroda? V tom případě by vám ve vaší přírodní lékárničce ostružiny neměly chybět. Léčivé jsou nejen plody, nýbrž také listy.

Plody i listy obsahují spoustu vitamínu C a antioxidanty. Díky tomu jsou výborné při chřipce a nachlazení a také posilují imunitu. V ostružinách obsažený vitamín K, antokyany a flavonoidy působí jako prevence rakoviny. Ostružiny také bojují proti stárnutí buněk, zpomalují a odstraňují jakýkoliv zánět v těle.

Obsažený minerál mangan zlepšuje paměť, působí proti degeneraci mozkových buněk a spolu s vápníkem tlumí menstruační projevy.

Ostružiny a v nich obsažené látky dále léčí žaludeční vředy, zastavují průjem, snižují vysoký krevní tlak a léčí také dnu. Ve velkém by je měli konzumovat muži, protože zvyšují potenci a pomáhají při poruchách erekce.

Umí si poradit i s kožními problémy. Postižené místo je vhodné potírat odvarem z listů. Díky obsaženému vitamínu C podporují ostružiny tvorbu kolagenu a zajišťují mladistvý vzhled pleti.

Protože jsou ostružiny z 80 % tvořeny vodou, obsahují vlákninu a jen minimum kalorií, jsou výborné při hubnutí.

Vitamíny Minerály
vitamíny skupiny B Draslík
C Železo
E Hořčík
K Zinek
Fosfor
Selen
Vápník
Flavonoidy
Kyselina listová
Vláknina
Zdroj: Freepik.com

Jak si ostružiník vypěstovat na zahradě?

Protože není ostružiník nijak náročný na pěstování a vyhovuje mu mírné a jižní pásmo, bude se mu líbit také u vás na zahradě. Jen je třeba vědět, že ostružiník miluje kyselejší půdy a slunná místa. Před zasazením nezapomeňte půdu pořádně přihnojit chlévským hnojem, přidat můžete i kyselou rašelinu.

Ostružiník se přesazuje nejlépe na jaře a na podzim. Sazenici koupíme v zahradnictví. Vaše sousedka vám může svůj ostružiník rozmnožit takzvaným hřížením. To se jednoleté výhony ohnou a přichytí k zemi. Zakořeněný a silný výhonek pak můžete oddělit od mateřské rostliny a zasadit na nové místo.

Aby ostružiník dobře plodil, potřebuje každý rok radikální řez.

Recept na smoothie s ostružinami

K čerstvým a zralým ostružinám už nic navíc nepotřebujeme, abychom si na nich pochutnali. Přesto jsou součástí různých zdravých receptů. Výhodou ostružin je jejich schopnost udržet vitamíny i po zmražení. V mrazáku můžete mít ostružiny k dispozici nonstop, hlavně přes zimu, kdy bude váš ostružiník odpočívat pod vrstvou sněhu.

Z mražených ostružin si můžete udělat zdravé a chutné smoothie, které vám zabere jen pár minut. Kromě mixéru či smoothie makeru na ostružinové smoothie potřebujete také:

– hrnek ostružin

– kvalitní řecký jogurt

– banán

– jablečnou šťávu

– med na případné doslazení

Rozmixujte ostružiny, řecký jogurt a banán. Dle potřebné hustoty přidejte jablečnou šťávu, a pokud by se vám ostružinové smoothie zdálo málo sladké, přidat můžete lžičku medu. Ostružinové smoothie zažene chuť na sladké a vašemu tělu dodá potřebnou energii.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur
top view of sweet black mission figs on a bowl on a white background
Fíky
Sweet ripe juicy tropical Mangosteen
Mangostan
Green papyrus flower
Šáchor jedlý
Fresh ripe organic cauliflower on wooden background. Healthy eating concert
Květák

Viaflorin

Reklama